s
چوب ترمو در نمای پردیس خانه
تعداد بازدید: 1266تعداد نظرات: 0
1397/08/03 - 09:18

چوب ترمو در نمای پردیس خانه

آرشیتکت : مهندس نیما کیوانی/ نوع ساختمان : مسکونی/ چوب مصرفی : Thermo Pine/ رنگ چوب : HO002 / آدرس : خیابان جردن

شرایط ایده آل برای آرشیتکت پروژه انتخاب مجموعه ای توانا برای به سرانجام رساندن طرح او می باشد که طبیعتا کارفرما با نظر مستقیم آرشیتکت خود به انتخاب شرکت مورد نظر می پردازد و این امر یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب مجری توسط کارفرما می باشد. شرکت پارس آرای کوهستان با برخورداری از دانش فنی مهندسین، مهارت بالای تیم اجرایی و همچنین عرضه متریالی با کیفیت و مرغوب توانست به عنوان مجری اصلی اجرای نمای چوب پروژه پردیس خانه واقع در خیابان جردن به طراحی آرشیتکت محترم مهندس نیما کیوانی انتخاب گردید. لذا در ذیل مختصری توضیح در خصوص پروژه پردیس خانه داده شده است .

اجرای چوب نما در پردیس خانه

همانند تمامی پروژه های شرکت پارس آرای کوهستان قبل از اجرای نما، گرفتن طرح اولیه، نقشه های اجرایی و برگزاری متعدد نشست های فنی مشترک با کارفرما تمامی جزئیات اجرا و نحوه نصب چوب نما نهایی گردید. با توجه به خاص بودن طرح و نظر آرشیتکت پروژه پردیس خانه ابتدا نمونه اولیه و نهایی ساخته شد سپس نسبت به ساخت یکی از پترن های نمای اصلی (شمالی) اقدام نموده و آن را برروی نما نصب کردند. نصب نمای این پروژه را می توان به دو بخش اجرای نمای شمالی-جنوبی و اجرای گریلینیوم پارکینگ و استخر ساختمان تقسیم نمود. نصب نمای شمالی و جنوبی که متراژ آن 449 مترمربع می باشد را می توان به سه بخش اصلی مونتاژ اولیه – نصب پانل های ساخته شده – رنگ آمیزی نهایی تقسیم نمود. نمای شمالی و جنوبی این پروژه به پانل های تقریبا به ابعاد 176*46 سانتی متر تقسیم شده بود که تمامی این پانل های دارای الگو به صورت هشتی مرکب که همگی توسط چوب ترمو پاین به ابعاد 42*42 میلی متر ساخته شد. این نکته قابل ذکر است در محل بازشو های نما به خصوص جلو درب های تراس و پنجره های طبقات تمامی پانل ها به صورت متحرک یا ریلی بازشو یک در میان برروی یکدیگر نصب گردید که این موضوع باعث پیچیده تر شدن نحوه نصب شد. برای ساخت پانل های نمای شمالی و جنوبی بعد از نهایی شدن جزئیات و ابعاد دقیق آنها نسبت به ساخت الگوی اولیه برای  مونتاژ اقدام شد و پانل ها توسط چوب ترمو پاین 42*42 میلی متر به شکل قاب های مستطیلی و پترن های مشبک با زاویه 45 درجه یک در میان ساخته شدند و به متراژ 3750 متر طول بر روی نما نصب گردید.

چوب ترمو و اجرای پترنی آن در نمای پردیس خانه

نکته حائز اهمیت چوب های ترمو که به صورت پترنی داخل قاب مستطیلی قرار گرفته اند با دستگاه شیار زن به صورت کام و زبانه برش خورده و در نهایت به وسیله پیچ 5*40 استیل برروی قاب مستطیلی نصب گردیده اند. با توجه به ثابت بودن طرح نمای شمالی و جنوبی بعد از ساخته و نهایی شدن پترن ها، پانل ها به وسیله نبشی های مخصوص به شاسی فلزی زیرین متصل شده اند. همان طور که گفته شد در قسمت های باز شو پانل های متحرک پیش بینی شده اند که باعث عبور نور و افزایش زیبایی پروژه را به ارمغان خواهد آورد. لازم به ذکر است دور تا دور پانل ها بعد از مونتاژ به وسیله تسمه مخصوص فلزی پوشیده شد و سپس در ریل های مخصوص نما که از قبل نصب شده بودند قرار گرفتند. درب های تراس و پنجره های طبقات توسط قرقره های مخصوص شرکت پارس آرای کوهستان بر روی شاسی فلزی نصب گردید. یکی از نکات قابل توجه این پروژه پوشش مناسب رنگ آمیزی در چوب ها می باشد. عموما در اغلب پروژه های شرکت پارس آرای کوهستان بعد از نصب نهایی پروژه اقدام به رنگ آمیزی طرح خواهد شد ولی در این پروژه با توجه به دستگیر بودن طرح و بررسی اولیه تصمیم بر این شد تمامی پانل ها قبل از نصب نهایی توسط تیم رنگ آمیزی در محلی مناسب  رنگ آمیزی شوند و بعد از آن اقدام به نصب آنها شد. همان طور که در نما دیده می شود و در طرح اولیه نیز موجود بود حد فاصل بین پانل های طبقات مختلف توسط قطعه ای افقی می بایست جدا می شد و همچنین می بایست تیر موجود در طبقه را نیز کاور می کرد که برای این منظور از چوب های ترمو پاین 20*140  به صورت طولی به متراژ 63 متر مربع استفاده شده که برای این منظور ابتدا محل مورد نظر توسط زیر سری های 37.5*50 اشباع زیر کار تراز شده و برروی آن چوب اصلی 20*140 ترمو نصب شده است.

پوشش استفاده شده در این پروژه جهت نمای شمالی و جنوبی از نوع روغن HO-002 teak بوده که در دو نوبت اجرا شده است.

بنا بر طرح و نظر آرشیتکت چوب های گریلینیوم در تمامی قسمت های ساختمان شامل کل زیر سقف پارکینگ و استخر این ساختمان به متراژ 3000 متر طول نیز توسط چوب های اشباع Sawn timber pressure impregnated به ابعاد 45*45 میلی متر پوشش داده شدند. با توجه به اینکه دو محل مذکور از درجه اهمیت کمتری نسبت به نمای های شمالی و جنوبی برخوردار بود از سری چوب های با دوام بالا و لی قیمتی مناسب تر نسبت به چوب های ترمو استفاده شده است. شرکت پارس آرای کوهستان توانست با توجه تنوع  بالای قیمتی و محصولی خود نظر کارفرما محترم در این بخش تامین کند. جهت نصب این قسمت از پروژه با توجه محدودیت ارتفاع در سقف این ساختمان چوب های اشباع به صورت مستقیم توسط پیچ های گاالوانیزه مخصوص بکسی 6*40 به صورت مستقیم از پشت سقف نصب شده اند. چوب های این قسمت همچنین با فاصله  یک در میان در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. پوشش استفاده شده در این قسمت از نوع روغن HO-002 teak محصول کمپانی mocopinus  بوده که در دو نوبت اجرا شده اند .

با توجه به شرایط خاص این پروژه منختب بودن این ساختمان برای شرکت در مسابقات مختلف معماری بین الملی فاز های بعدی چوبی این پروژه شامل اجرای روف گاردن در زمانی دیگر انجام خواهد شد و شرکت پاری آرای کوهستان مفتخر به انجام آن است.

شرکت پارس آرای کوهستان اولین و معتبرترین مرجع چوبهای تخصصی صنعت ساختمان 

ترمووود در نمای پردیس خانه
نمای پردیس خانه با چوب ترمو
ترموود در نمای پردیس خانه