s
دور افتاده ترین درخت دنیا در کجا قرار دارد؟
تعداد بازدید: 32تعداد نظرات: 0
1399/05/07 - 13:25

دور افتاده ترین درخت دنیا در کجا قرار دارد؟

یکی از عجالب دنیا در جنوبی ترین قسمت کشور نیوزلند قرار دارد جایی که خالی از سکنه می باشد و هیچ کس قادر به زندگی کردن در آن نیست.

درختان از ابتدای بشریت قسمت مهمی از زندگی انسان ها بوده است به همین دلیل تحقیقات زیادی بر روی آن ها انجام پذیرفته است. در این بین حقایق زیادی در مورد این یار همیشگی انسان ها کشف شده است و حتی رکورد های گینس جالبی را به خود اختصاص داده اند. از بلند ترین درختان دنیا تا قطور ترین و کهن سال ترین آن ها، امروز می خواهیم به سراغ یکی از اسرار آمیزترین درختان دنیا برویم. این درخت در یکی از دور افتاده ترین مناطق دنیا قرار دارد به طوری که موجب تعجب بسیاری از افراد شده است.

درختان با توجه به ذات خود هرکدام دارای ویژگی ها و شرایط مختلفی برای ادامه حیاط هستند. از جمله مهم ترین عوامل برای رشد و تغذیه درختان نور خورشید می باشد. بعضی از گونه های درختان نیاز به نور زیاد و بعضی دیگر در مناطقی که دارای نور کم هستند هم به حیات خود ادامه می دهند. درخت اصرار آمیز ما صنوبر سیتکا می باشد که توانسته اسم خود را در کتاب گینس ثبت کند.

اما دلیل اینکه این درخت اینقدر مورد توجه قرار گرفته است چیست؟

در کشور نیوزلند و در جنوبی ترین قسمت این کشور جزیره ای وجود دارد که در آن تنها یک درخت وجود دارد. با نگاهی به کتاب گینس اسم این صنوبر به چشم می خورد ولی چه کسی این درخت را در این جزیره کاشته است و به چه صورت توانسته است که رشد کند؟

این درخت را می توان تنها ترین و دور افتاده ترین درخت دنیا شناخت زیرا فاصله آن با نزدیک ترین درخت 200 کیلومتر می باشد و باید به جزیره ای دیگر به نام اوکلند وارد شوید. این جزیره در 700 کیلومتری جنوب بلاف قرار گرفته است و دارای آب و هوای بسیار نامساعدی می باشد. در این جزیره اکثر روز ها باران می بارد و تنها 40 روز از سال را بارندگی ندارد. نکته جالب این جزیره این است که تنها 600 ساعت در سال آفتاب دارد و همین دلیل محکمی بر عجیب بودن این موضوع یعنی رویش تنها ترین درخت دنیا می باشد. البته این جزیره عاری از گیاهان نمی باشد و در آن علف هایی رشد کرده است که با وزش باد و آب هوای سخت سازگار هستند.

سوال بعدی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد این است که چه کسی صنوبر را در این جزیره کاشته است. در سال های 1901 تا 1907 بود که این فکر به سر فرماندار سابق جزیره زد، یعنی ایجاد جنگل در جزیره!

اینکه چرا چنین منطقه ای انتخاب شده است دلیل خاصی ارائه نشده است ولی فرماندار به دلیل شرایط بد جزیره و عدم رویش درختان بسیار ناراحت بود و تصمیم گرفت که خود دست به کار شود. البته بعد از مدتی فرماندار شکست را پذیرفت ولی از بین تمام این نا امیدی ها صنوبر سیتکا شروع به رشد کرد و توانست نام خود را به عنوان یکی از عجیب ترین درختان در گینس ثبت کند. این درخت دارای قدمتی معادل 100 سال می باشد که خوشبختانه تا امروز توسط بشر قطع نشده است و به زندگی خود ادامه می دهد.

دور افتاده ترین درخت دنیا

ویژگی های ظاهری این درخت

این صنوبر برای اینکه به زندگی خود ادامه دهد تغییرات ظاهری نیز به خود دیده است و به شکل یک گل کلم در آمده است. البته بی دلیل هم نمی باشد و در این تغییر شکل انسان ها  دخیل هستند. این اتفاق از سال 1958 شروع شد وقتی که ایستگاه هوا شناسی کمپیل کاملا اتوماتیک شد و کارکنان آن در آنجا مستقر شدند. هر سال موقع کریسمس این کارکنان برای جشن گرفتن نیاز به درخت داشتند و از آنجایی که در جزیره درختی وجود نداشت از این شاخ و برگ های بالایی تنها درخت جزیره درخت استفاده می کردند به همین دلیل با گذشت زمان صنوبر به شکل گل کلم در آمده است.

تنها ترین درخت دنیا

با تغییر شکل ظاهری درخت دیگر کسی اقدام به قطع کردن آن نکرده است به طوری که در حال حاضر 10 متر ارتفاع دارد. نکته دیگری که در مورد این صنوبر وجود دارد عدم میوه دادن آن می باشد. دانشمندان با بررسی های که بر روی صنوبر انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که در سن خردسال باقی مانده است.صنوبر سیتکا در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از رسانه قرار گرفته است. دانشمندان اظهار کرده اند که کره زمین وارد دوره جدیدی به نام آنتروپوسین وارد شده است.

شرکت پارس آرای کوهستان با برخورداری از کارشناسان متخصص و مجرب و پشتوانه‌ی علمی و تجربی شناخته شده ، با واردات انواع چوبهای فرآوری شده و ترموود مورد استفاده در صنعت ساختمان و استانداردهای بین‌المللی و تاكید بر اصل رضایت مشتری نیازهای مهندسین و کارفرمایان کشور را مرتفع و در تعاملی پایدار با کارفرمایان ، راه کارهای نوینی را ارائه می نماید، و توانسته است سهم قابل ملاحظه‌ای نسب به سایر همکاران در این گروه كسب نماید و موفق به ارایه خدمات گسترده تر و با كیفیت بالاتر برای کارفرمایان گردید.

تماس با ما