s
تفاوت پرگولا و آلاچیق در چیست؟
تعداد بازدید: 61تعداد نظرات: 0
1399/04/08 - 16:17

تفاوت پرگولا و آلاچیق در چیست؟

یکی از بهترین مکان‌هایی که می‌توانیم وقت خود را در کنار خانواده و دوستان بگذرانیم در آلاچیق و یا حیاط خانه خودمان می‌باشد. این دو واژه دارای تفاوت‌هایی هستند پس با ما همراه باشید تا با این دو بیشتر آشنا شویم.

هیچ چیزی نمی‌تواند بهتر از یک حیاط رؤیایی به همراه پرگولا، آلاچیق و ... برای جمع شدن در کنار خانواده یا دوستان باشد. به این فکر کنید که در یکی از آخر هفته‌های تابستان به همراه دوستان خود نشسته‌اید و از خاطرات قدیمی خود یاد می‌کنید.یکی از سازه‌هایی که کمک شایانی به این حس زیبا خواهد کرد پرگولا نام دارد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که پرگولا و آلاچیق یکی هستند در صورتی که اینگونه نمی‌باشد. البته این نوع سازه‌ها دارای 3 دسته کلی هستند که پرگولا، آلاچیق و گزبو نام دارند.

بین پرگولا و آلاچیق تفاوت‌هایی وجود دارد به همین دلیل آن‌ها را نمی‌توان یکی دانست پس با ما همراه باشید که با هر یک از این سازه‌ها بیشتر آشنا شویم.

پرگولا محل مناسب برای رشد گیاهان رونده

پرگولا سازه‌ مسقفی هست که بیشتر در باغها، روی بام و حیاط ساختمان‌ها ساخته می‌شود. استفاده از این نوع سازه‌ها بیشتر جنبه زیبایی دارد به طوری که شما می‌توانید به وسیله این سازه ورودی زیبایی را برای باغ یا حیاط خود به وجود بیاورید.

معمولاً ظاهر پرگولا به صورت شبکه‌ای درست می‌شود و در صورت تمایل شما درون آن‌ها محل‌هایی برای نشستن تعبیه می‌شود.

تفاوت پرگولا و آلاچیق

آلاچیق مکانی دنج برای گذراندن وقت

این کلمه در فارسی طارم نام دارد و به عنوان کلاه فرنگی شناخته می‌شود و از گذشته‌های دور از این سازه‌ها در کاخ و عمارت ها استفاده می‌شده است. آلاچیق‌ها به صورت کلی با پرگولا تفاوت چندانی ندارند و تنها تفاوت آن را می‌توان در داشتن سقف‌ها دانست.

آلاچیق‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که بتوان در آن‌ها مدت زمان بیشتری را نسبت به پرگولا گذراند اما با رشد گیاهان در شبکه‌های پرگولا دیگر تفاوتی بین این دو سازه وجود نخواهد داشت.

محصولات پارس آرای کوهستان

در گزبو بهترین بهار را سپری کنید

سازه گزبو به گونه‌ای ساخته می‌شود که دور تا دور آن باز می‌باشد و دارای سقفی است که می‌توان آن را نیمه باز و یا بسته سفارش داد. از این نوع سازه هم ماننده پرگولا بر روی بام، حیاط، باغ و ... استفاده می‌شود و در ایران با نام بهار خواب شناخته می‌شود.

این سازه ها از چه چیزی ساخته میشوند؟

پارس آرای کوهستان برای فراهم کردن چنین مکان‌هایی در باغ یا پشت بام خانه شما از چوب‌های ترموود یا اشباع شده استفاده می‌کند. این چوب‌ها کاملاً به صورت وارداتی می‌باشند و به دلیل فناوری و تکنولوژی‌های پیشرفته شرکت‌های تولید کننده آن‌ها در برابر رطوبت و دیگر عوامل تأثیر گذار بسیار مقاوم هستند.

بررسی چوب درخت آکاژو آفریقایی

این چوب زیبا به 2 دسته تقسیم بندی می‌شود:

آکاژو آمریکایی

آکاژو آفریقایی

این چوب که به دو دسته بالا تقسیم بندی می‌شود نوع آفریقایش را می‌توان در بازار ایران یافت و خریداری نمود. این چوب در آفریقا دارای نام‌های محلی گوناگونی می‌باشد و نام علمی آن khaya inveeonsis است. آکاژو از خانواده miliacea است و رنگ درون آن قرمز و بیرون آن سفید مایل به صورتی می‌باشد. به خاطر همین رنگ زیبایی که دارد طرفدارهای زیادی پیدا کرده است و درخواست افراد برای خرید این چوب بیشتر از پیش شده است.

این چوب به دلیل خواصی ذاتی که دارد به کمترین میزان دچار تغییر حالت و تغییر سایز می‌شود و یکی از محبوب‌ترین و لوکس‌ترین چوب‌ها برای درست کردن روکش‌های بیرونی شناخته می‌شود.

آکاژو دارای ضربه پذیری بسیار خوبی می‌باشد و درصورت استفاده از این چوب برای ساخت وسایل گوناگون دچار ترک و شکستگی نمی‌شود از طرفی دیگر قابلیت پرداخت بسیار مناسبی دارد و مانند چوب درختان پهن برگ دیگر قابلیت پیچ خوری بالاتری دارد.این چوب به دلیل خواصی که دارد اگر بخواهید که رنگ آن را تغییر دهید به راحتی رنگ را به خود نگرفته و مجبور به بتونه کردن خواهید شد. از این چوب بیشتر برای تهیه روکش‌های چوبی و در مبلمانسازی استفاده می‌شود. آکاژو به دلیل مقاوت بالایی که دارد در ساخت قایق‌های بادبانی و تفریحی استفاده‌های زیادی دارد.

ولی این تنها نکته‌ای نیست که درمورد آکاژو وجود دارد. درصورتی که بخواهید این چوب را تهیه کنید در ایران چوب‌های شبیه آکاژو مشاهده خواهید کرد. این چوب‌ها اسامی دیگری مانند سیپو، کیسپو و ساپلی دارند پس در هنگام خرید با فردی که در این حوزه تخصص کافی دارد مشورت کنید.

شاید با شنیدن نام چوب به این فکر فرو بروید که ممکن است این سازه ها در اثر رطوبت یا انواع قارچ ها که برای چوب بسیار مضر میباشد آسیب ببینند ولی فرایند ترمو کردن چوب با پایین آمدن درصد رطوبت باعث میشود که چوب های ترموود در برابر این عوامل بسیار مقاوم باشند. ولی با دیدن چگونگی ساخت پرگولا توسط کارشناسان پارس آرای کوهستان و با توجه به تخصصی که در زمینه نصب و انتخاب چوب های مناسب دارند عمر سازه انتخابی شما به مراتب بالا تر میرود.

شرکت پارس آرای کوهستان فعالیت خود را با اخذ نمایندگی‌هایی از کمپانی‌های بزرگ و معتبر جهانی آغاز نموده است، و توانسته گام‌های موفقی در عرصه صنعت چوب در ساختمان چه در داخل و چه در بیرون از ساختمان بردارد. عرضه محصولات با ارائه خدمات پس از فروش در شرکت پارس آرای کوهستان توسط مشاوران مجرب نشانگر موفقیت روز‌ افزون این شرکت در سال‌های گذشته می‌باشد.

تماس با ما