s
چگونه از چوب در سقف استفاده کنیم؟
تعداد بازدید: 464تعداد نظرات: 0
1399/06/17 - 16:59

چگونه از چوب در سقف استفاده کنیم؟

در سال های اخیر، معماران چوب را در کانون توجه قرار داده اند. امروزه، چوب به طور فزاینده ای به عنوان یک گزینه قوی جایگزین بتن و فولاد شده است. به دلیل پایداری، دوام و سهولت استفاده، و فرآوریی های جدید همچون ترموو کردن چوب، معماران از چوب با اطمینان بیشتری در سازه‌های خود استفاده می کنند.

 

در سال های اخیر، معماران چوب را در کانون توجه قرار داده اند. امروزه، چوب به طور فزاینده ای به عنوان یک گزینه قوی جایگزین بتن و فولاد شده است. به دلیل پایداری، دوام و سهولت استفاده، و فرآوریی های جدید همچون ترموو کردن چوب، معماران از چوب با اطمینان بیشتری در سازه‌های خود استفاده می کنند. یک نمونه کاملاً پیش بینی شده از این نوع تکنیک ها، الوار متقاطع (CLT) است که به معماران اجازه می دهد "ترکیبی از تنظیمات منحنی که قبلاً امکان پذیر نبودند" بسازند. با توجه به انعطاف پذیری بسیار زیاد، چوب ها به روش های مشابه برای عناصر غیر سازه ای داخل ساختمان مهار می شوند.

 

مجموعه زیر شامل هفت پروژه است که توسط یک ویژگی متمایز معماری متحد شده اند: سقف های چوبی. در حالی که چوب بیشتر در زیر پاهای ما دیده می شود، سقف های چوبی یک پیشنهاد ابتکاری و بدیع را ارائه می دهند. در طول پروژه‌های زیر، سقف های چوبی از منابع جذاب الهام گرفته شده و منجر به محیطی دلپذیر می شوند که با گرما و راحتی مشخص می شوند. طبیعت ارگانیک، طبیعت پویا چوب، زندگی و نشاط را به این مجموعه متنوع از فضاهای معماری وارد می کند:

 

استفاده از چوب در سقف

گروه تحلیل اجتماعی و فرهنگی، دانشگاه نیویورک توسط LTL Architects ، نیویورک ، نیویورک ، ایالات متحده

سقف چوبی توسط Hunter Douglas Architectural

برای این پروژه، معماران LTL می خواستند طرحی كارآمد برای دفتر ایجاد كنند كه هنوز هم می تواند با جریان نور و زیبایی بصری پر شود. در سرتاسر مناطق عمومی و فضاهای مشترک، سقف‌های چوبی با نورپردازی یکپارچه حجم‌های زیادی ایجاد می‌کنند. علاوه بر این، دیوارهای چوب پنبه در سراسر فضا به پالت چوب گره می خورند و یک حرکت تداوم کلی ایجاد می کنند.

 

 

استفاده از چوب در سقف

سقف اریگامی هندسی توسط ASSEMBLE ، ملبورن ، استرالیا

برای این پروژه، هدف ASSEMBLE ایجاد یک طرح سه بعدی با هزینه کم بود که به عنوان یک فضای کاری انعطاف پذیر و الهام بخش عمل کند. ویژگی اصلی استودیو سقف است: فرم هندسی متشکل از چین‌های مثلثی و الهام گرفته از اوریگامی است. طرح سقف از تجربه عملی کاغذ اوریگامی تاشو رشد کرد.

 

Daiwa Ubiquitous Computing Research Building توسط Kengo Kuma and Associated ، توکیو ، ژاپن

با این ساختمان، Kengo Kuma و همکارانش از مواد سخت مانند بتن، فلز و سنگ جدا شدند و در عوض یک دانشگاه غیر متعارف طراحی شده با چوب سوزنی‌برگ‌ها و سایر مواد خاکی ایجاد کردند. معماران می خواستند یک جریان ملایم و ارگانیک از نور و باد را در سراسر دانشگاه ایجاد کنند. علاوه بر این، پانل‌های چوبی مقیاس مانند موج می زنند و نمای پویا و روان را ایجاد می کنند.

 

استفاده از چوب در سقف

Bar Nou توسط MAIO ، بارسلون ، اسپانیا

در این کافه نوسازی شده در مرکز بارسلونا، یک سقف طاقی شکل جدید طراحی شده است. ساختار برجسته الوار از نما تا دیوار پشت کافه گسترش یافته است، که در یک آینه بزرگ پوشانده شده است. این فضای جذاب و معاصر یک تجربه محصور را ارائه می دهد، هدایت آن با تغییر دادن زاویه ها و خطوط است.

 

استفاده از چوب در سقف

تئاتر TED توسط گروه راکول ، ونکوور ، کانادا

ساختار چوب با همکاری Nussli توسعه یافته است

برای این پروژه، گروه راکول از داربست و جالب توجه از آتش سوزی الهام گرفت - یک فضای موقتی که نشانگر آغاز یک رویداد مشترک و اجتماع است. بیشتر سازه ها از چوب صنوبر داگلاس ایجاد شده اند و از چندین مولفه تشکیل شده است که می توانند از هم جدا شده و دوباره مونتاژ شوند.

 

استفاده از چوب در سقف

 ONE Kearny: Lightfold توسط IwamotoScott Architecture ، سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا. ایالات متحده

یک سقف معمولی را به یک لوستر انتزاعی، درخشان و تاشو تبدیل می کند. هندسه فیکسچر در امتداد بقیه راهرو زاویه دار گسترش یافته و منعکس می شود. این طرح ایده هایی از نور، ماده و استحکام را جمع می کند.

 

استفاده از چوب در سقف

Sky Central توسط AL_A ، HASSELL و PLP Architecture ، لندن ، انگلستان

اسکای مرکزی که برای اسکان بیش از 3500 کارمند طراحی شده است، از انعطاف پذیری ، گشودگی و برقراری ایده در سراسر کسب و کار پشتیبانی می کند. حجم زیادی از فضای پر از نور ، که با سقف چوبی مشبک ارگانیک افزایش می یابد، فضایی را ایجاد می کند که با طراحی الهام بخش، انرژی بخش و بی انتها مشخص می شود.

شاید زمان آن رسیده است با یک ایده جدید از چوب‌ها در سقف نیز استفاده کنیم، پارس آرای کوهستان با گردآوری بهترین مجموعه از محصولات چوبی به مرجعی معتبر برای تأمین پارکت تبدیل شده و این امکان را بشما میدهد که در صورت تمایل برای استعلام از محصولات با مشاورین مجرب دفتر مرکزی پارس آرای کوهستان تماس بگیرید.

 

تماس با ما