s
6  نمای چوبی که فکرش را نمی کنید واقعی باشند
تعداد بازدید: 416تعداد نظرات: 0
1399/07/12 - 12:37

6 نمای چوبی که فکرش را نمی کنید واقعی باشند

در طبیعت هیچ خط کاملا مستقیمی وجود ندارد. درختان، با تنه‌های گرد و شاخه‌های انعطاف پذیر، از این قاعده مستثنی نیستند، اما با دیدن بیشتر نماهای چوبی آن‌ها را نمی‌شناسید. ظاهر چوب طبیعی به طور کلی تغییر داده می‌شود، زیرا درختان به صفحات تخت تبدیل می‌شوند و به عنوان روکش در ساختمان‌ها کاملاً به صورت خطی استفاده می‌شوند.

 

در طبیعت هیچ خط کاملا مستقیمی وجود ندارد. درختان، با تنه‌های گرد و شاخه‌های انعطاف پذیر، از این قاعده مستثنی نیستند، اما با دیدن بیشتر نماهای چوبی آن‌ها را نمی‌شناسید. ظاهر چوب طبیعی به طور کلی تغییر داده می‌شود، زیرا درختان به صفحات تخت تبدیل می‌شوند و به عنوان روکش در ساختمان‌ها کاملاً به صورت خطی استفاده می‌شوند. در این مقاله در مورد مجموعه‌ای از پروژه‌ها صحبت می‌کنیم که از چوب ترمو به صورت منحنی استفاده شده است، و رویکرد متفاوتی نسبت به استفاده از چوب داشته‌اند. در این نماها، چوب ترمو نما خم می‌شود، می‌پیچند و موج‌دار می‌شوند تا به ما نشان دهند که می‌توان در معماری به گونه دیگری از چوب نما استفاده کرد.

همانطور که گفته شد، صحبت در مورد نمای چوب منحنی آسان‌تر از انجام آن است. این یک چالش طراحی است که نیاز به جزئیات هوشمندانه و همکاری نزدیک بین معماران، مهندسان، تولید کنندگان و نجارها دارد. امروزه این تیم‌های متنوع برای ایجاد انحنای چوبی پیچیده به ترکیب صنعت سنتی و فن آوری های معاصر، مانند نرم افزار مدل سازی پارامتریک و دستگاه های فرز CNC، اعتماد می‌کنند.

 

 چوب نما

رستوران ONDA توسط ALLIANCE ARKITEKTER، اسلو، نروژ

ONDA، واژه اسپانیایی موج، عنوان مناسبی برای این رستوران ساحلی است که در اسکله آکر بریج اسلو واقع شده است. نمای شیشه‌ای و چوبی روبان مانند با الهام از حرکت آب، دور ساختمان را می‌پوشاند و منظره‌های بندر را قاب بندی می‌کند و فضای عمومی موج دار را تعریف می‌کند. فرم ارگانیک ساختمان و روکش چوب پایدار نشان دهنده تعهد رستوران در ایجاد یک تجربه ناهار خوری کاملاً طبیعی است. نما و عرشه اطراف آن در كبونی پوشانده شده است، این نمای چوبی با چوب اشباع كاج دارای گواهینامه FSC با الكل فورفوریل ایجاد شده است.

الكل، كه از مایع بر پایه بیو تولید می شود، ساختار سلول چوب را سخت می‌كند و بدون نیاز به روغن یا تغییرات شیمیایی‌، پایداری و دوام را ایجاد می‌كند. با افزایش سن چوب، به طور طبیعی یک پتینه نقره ای تولید می شود که مشخصه بسیاری از سازه های اسکله در نروژ است. به گفته معماران، نمای چوب منحنی "به عنوان بیانگر زمان ما و یادآوری افتخارآمیز از سنت های دریایی ما خواهد بود."

 

 چوب نما

کلیسا کوچک Kamppi توسط K2S، هلسینکی، فنلاند

کلیسا کوچک Kamppi، معروف به The Chapel of Silence، مانند یک کاسه بزرگ چوبی در میدان هلسینکی نشسته است. به گفته معماران، منحنی ساختمان بازدید کنندگان را به فضا هدایت می‌کند در حالی که روکش چوب نما "آنها را از زندگی شلوغ شهر محافظت می کند".  برای ساخت این فرم گرد، K2S با کمک سازندگان کشتی فنلاندی، که سازه ای از مخروطی تولید می‌کنند، و نجارهایی که با استفاده از فناوری CNC پروژه های چوب را انجام می‌دهند، مراجعه کرد.

نمای بیرونی از تخته‌های صنوبر محلی به ضخامت 8/3 اینچ پوشانده شده است که به صورت انگشتی به هم متصل شده است. برروی چوب صنوبر فرآوری بومکس انجام شده است، که چوب را در برابر رطوبت و آب مقاوم میکند در حالی که به چوب اجازه می دهد به تدریج پیر شود. در قسمت داخلی، برای دیوارها از تخته های کمی ضخیم‌تر از توسکا روغنی استفاده شده است. به نظر می رسد سقف در بالای این فضا شناور است، توسط یک نورگیر محیطی دیوار و سقف از هم جدا می‌شوند.

 

 چوب نما

Kilden توسط معماران ALA ، کریستیان ، پادشاهی نروژ

در زیر یک سقف الوار، مرکز هنرهای نمایشی کیلدن سه نهاد را به هم پیوند می‌دهد: شرکت تئاتر Agder ، ارکستر سمفونیک Kristiansand و اپرا سور. نمای موج دار، پوشش چوب نما از چوب بلوط محلی تهیه شده است، این مجوعه هم به آب اطراف و هم به بدنه کشتی های مجاور متوسل می‌شود. در حقیقت، یک کشتی ساز نروژی، تخته‌های بلوط را تأمین کرده است و به همرا چندین شرکت دیگر به شدت درگیر مراحل ساخت بودند.

با استفاده از نرم افزار مدل سازی دیجیتال، این تیم با معماران کار کردند تا این طراحی انجام شود. این ساختار پیچیده، بدون وقفه، به داخل ساختمان ادامه می یابد، تا جایی که بلوط به یک سقف صوتی برای سرسرا تبدیل می شود. مانند یک پرده تئاتر که در حال بالا آمدن است، این سایبان گرم و خمیده انتقال از واقعیت به خیال را نشان می‌دهد. بر خلاف نمای اصلی، اضلاع ساختمان با الگوی دندانه دار از صفحات آلومینیومی تیره پوشانده شده است.

 

 چوب نما

Interims Audimax توسط Deubzer König + Rimmel Architekten، مونیخ، آلمان

این سالن سخنرانی موقت به منظور پذیرش هجوم دانشجویان اخیر در دانشگاه فنی مونیخ ساخته شده است. با کمترین بودجه و مهلت ساخت نه ماهه، معماران سازه ای ساده با قاب چوب و پوشیده از صنوبرهای بریده را انتخاب کردند. تمام الوارهای این پروژه توسط نجاران Merkle GmbH تأمین و نصب شد. این ساختار جعبه ای با زیرسازی نامنظم روکش پدید آمده است.

صنوبر، اگرچه برای جلوگیری از پیری آن با رنگ سیاه رنگ آمیزی شده است، اما با انعکاس نور از منحنی‌های آن نقره‌ای به نظر می‌رسد. برخلاف نمای بیرونی و تاریک، فضای داخلی از تخته‌های چوبی روشن استفاده شده است، این طرح در یک رقابت آزاد که توسط دانشگاه برگزار شد برنده شد. هیئت منصفه رئیس مسابقه در بیانیه‌ای پروژه را ستود.

 

 چوب نما

Velodrome Olympic 2012 London توسط معماران هاپکینز، لندن، انگلستان

یک استادیوم دوچرخه سواری که برای بازی‌های المپیک تابستانی و پارالمپیک 2012 ساخته شده است، در پارک المپیک لندن بسیار طراحی شاخصی دارد. نمای بیضوی، با الهام از مسیر دوچرخه سواری چوبی در مرکز ورزشگاه، با استفاده از سرو قرمز غربی پوشانده شده است که توسط متخصص چوب، نیوتن وود ساخته شده است. پوشش محافظ روغن باعث افزایش رنگ و دانه طبیعی سرو می‌شود.

انتهای تخته‌ها توسط باله‌های آلومینیومی پوشانده می‌شوند، سیستم روکش دارای اسلات های روت شده سفارشی است که از طریق آن هوا می‌تواند عبور کند و به این ترتیب کل استادیوم بدون وسایل مکانیکی تهویه می‌شود. وود نیوتن همچنین صفحات کاست چوبی را تولید می‌کند که سقف دو منحنی ورزشگاه را تشکیل می‌دهد. این کاست‌ها توسط یک ساختار شبکه کابل فولادی پشتیبانی می‌شوند و در پانل‌های آلومینیومی درز ایستاده به پایان می‌رسند.

 

چوب نما

One North توسط معماری Holst ، پورتلند ، اوره ، ایالات متحده آمریکا

در این طراحی با استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های مدرن تا 60% مصرف انرژی را کاهش داده‌اند. قاب ساختمان‌ها از چوب سنگین ساخته شده و منحنی‌های نما توسط مجموعه‌های فولادی سرد شکل گرفته‌اند.

استفاده از مصالح پایدار در اولویت اصلی معماران و سازندگان بود که از نزدیک درگیر انتخاب و تولید روکش‌های خارجی سرو شدند. همه تخته‌ها توسط دو شرکت محلی تولید الوار تهیه شدند: سرو دو لایه رنگ آمیزی شده است.

 

تماس با ما