s
 ترموود و طول عمر آن
تعداد بازدید: 651تعداد نظرات: 0
1398/03/07 - 15:24

ترموود و طول عمر آن

ترموود با قرارگیری در محیط مرطوب دچار بادکردن، انقباض و تاب برداشتن نمی گردد که آن را برای محیط باز مناسب خواهد نمود. چوب اصلاح شده با حرارت برای قرار گرفتن در محیط باز پیشنهاد می شود از لایه پوشش محافظتی استفاده گردد.

بر اثر فرآوری ترموود و در نتیجه ی حرارت بالا برخی از ویژگی های چوب تشدید می گردد و عیوب آن بهبود و در نهایت برطرف می گردد. تراکم چوب اصلاح شده با حرارت در حدود 350 تا 480 کیلوگرم بر متر مکعب است و به دلیل قرار گرفتن در معرض حرارت بسیار بالا رطوبت آن به طور چشمگیری کاهش می یابد و در حدود 4 تا 7 درصد خواهد بود. از مزایای رطوبت بسیار پایین ترموود جلوگیری از پیچ خوردن و تاب برداشتن آن است. با توجه به حرارت و تغییرات شیمیایی به وجود آمده در ساختار آن، چوب اصلاح شده با حرارت دارای بو و رایحه متفاوتی می گردد. بوی خاص که از چوب ترمو منتشر می شود رایحه ای لذت بخش است و قابل ذکر است این بو هیچ گونه ضرر و زیانی برای سلامتی انسان نخواهد داشت.  

آیا در خصوص هدایت گرمایی ترموود می دانید؟ هدایت گرمایی چوب ترموود در مقایسه با چوب های سوزنی برگ اصلاح نشده در حدود 20 تا 25 درصد کاهش می یابد. برای سازندگان و معماران هدایت گرمایی از اهمیت فوق العاده ای برخورداراست.

چوب ترموود

چگونه از تغییر رنگ ترموود جلوگیری کنیم؟

دما و مدت زمان قرارگیری در حرارت دو فاکتور بسیار مهم در تغییر رنگ ترموود است. هر اندازه حرارت کوره افزایش می یابد چوب رنگ تیره تری به خود خواهد گرفت. اگر چوب فرآوری شده بدون پوشش لایه محافظتی در معرض تابش نور آفتاب قرار داده شود به رنگ طوسی نقره ای در خواهد آمد که ماهیت چوب طبیعی است. برای جلوگیری از تغییر رنگ زیبا و جذاب ترموود پیشنهاد می شود از لایه محافظتی استفاده گردد.   

عمر مصرف چوب ترمو

مقاومت چوب در اثر وجود نیروهای مداوم کاهش می یابد که برخی از خواص مکانیکی آن نیز تغییر می کند. به هر میزان نیروی وارد شده بر روی چوب مدت زمان طولانی تری باشد اندازه آسیب بر روی آن نیز بیشتر خواهد شد. اما در فرآوری ترموود به دلیل حرارت بسیار بالایی که بر روی چوب با تکنولوژی جدید انجام می گیرد به طور چشمگیری مقاوم می گردد و دارای استحکام بسیار بالایی خواهد گشت.    

با اعمال نیروی کم بر روی چوب، قطعه دچار شکستگی نخواهد شد بلکه تنها خمیده می شود. خمیدگی چوب با رطوبت چوب رابطه ای مستقیم دارد بنابراین در چوب های خشک میزان خمش بسیار کمتر می باشد. چوب اصلاح شده با حرارت در کوره های مخصوص خشک می شوند و رطوبت آنها کاهش می یابد بنابراین امکان خمیدگی آنها بسیار کمتر خواهد بود. در خصوص چوب ترمو امکان تاب برداشتن و پیچش آن بسیار کم و به جرات می توان گفت احتمال آن به صفر می رسد.

ترموود یا چوب ترمو

چوب ماده ای است که می تواند آب را به خود جذب نماید. رطوبت چوب با قرار گرفن آن در مکان مرطوب به شدت افزایش می یابد. ترموود به دلیل قرارگیری در کوره های مخصوص و قرار گرفتن در معرض حرارت بسیار بالا به گونه ای فرآوری می شود که در برابر رطوبت به طور چشمگیری مقاوم می گردد یعنی آب موجود در محیط را به خود جذب نمی کند. اما چوب فرآوری نشده رطوبت محیط را به خود جذب می کند و دچار باد کردگی و تورم می گردد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در خصوص محصولات پارس آرای کوهستان به صفحه اینستاگرام مجموعه مراجعه نمایید و با هزاران پروژه ی اجرایی در زمینه ی نما، کف، سازه های چوبی، خانه های تمام چوب و مبلمان و المان شهری دیدن فرمایید. خدمات پس از فروش و گارانتی محصولات مجموعه ضامنی مطمئن برای اعتماد مشتریان محترم خواهد بود که از نکات قوت آن محسوب می شود. کارشناسان مجموعه همواره پاسخگوی مشتریان محترم خواهد بود.

خرید چوب ترموود