s
یک نمای چوب ترموود بسازید که به آن افتخار کنید
تعداد بازدید: 523تعداد نظرات: 0
1398/06/16 - 16:08

یک نمای چوب ترموود بسازید که به آن افتخار کنید

چوب از سیکلی که شامل حرارت و رطوبت می باشد عبور داده می شود به طوری که حرارت در دمای بسیار بالایی قرار دارد. حرارت بسیار شدید ساختار و خواص چوب را تغییر می دهد. ماهیت طبیعی چوب به گونه ای است که در شرایط و محیط های مرطوب دچار باد کردن ، منقبض شدن و تاب بر داشتن می شود. در نتیجه ترموود به دست آمده از این روش در شرایط مختلف آب و هوایی و محیطی، بسیار مقاوم تر از چوب حرارت ندیده و ترمو نشده می باشد.

از سالیان دور انسان بر روی کره خاکی همواره تلاش نمود تا سرپناهی امن برای خویش فراهم سازد تا  از گزند و مصائب طبیعی در امان بماند جایی امن که از دست دیگر موجودات بیاساید و در آن از گزند سرما و گرما  حیوانات درنده و بلایای طبیعی رهایی یابد. با گذشت زمان انسانهای غارنشین با استفاده از متریال های طبیعی مانند سنگ، خاک و چوب خانه ساختند امروزه خانه های چوبی از مهمترین ساخته های بشر محسوب می گردد.

چوب ترموود

چرا خانه چوبی بسازید !؟

جالب تر این است که همچنان نیز این روند ادامه دارد و امروزه با پیشرفت تکنولوژی خانه های چوبی مجللی ساخته می شود و شرکت هایی که در این عرصه فعالیت می کنند در صدد طراحی خانه های مرفه با امکانات کاملی هستند در واقع خانه های چوبی تمام امکانات یک خانه معمولی را دارد به  انضمام زیبایی بصری منحصر به خود.

در گذشته ساخت خانه های چوبی با مشکلاتی همراه بود که امروزه با انجام آزمایش های متعدد روی چوب با کمک فرآوری ترموود به مقاومت آن در برابر آب و هوا و شرایط جوی مختلف پی بردند و با انجام تغییراتی در چوب می توان از آن با اطمینان خاطر در فضاهای باز و هوای آزاد استفاده نمود. اصلاح حرارتی چوب (Thermally modified wood) یکی از مناسب ترین و بهینه ترین روش های فرآوری چوب می باشد که کشور استونی پیشرو در این زمینه می باشد. در این روش برخلاف روش های متداول دیگر که با استفاده از مواد شیمیایی چوب مورد فرآوری قرار می گیرد، تنها با کاربرد گرما و رطوبت انجام می پذیرد. در فرآوری ترموود ساختار چوب دچار تغییراتی می گردد که به موجب آن نفوذپذیری توسط آب کاهش می یابد و در نتیجه ثبات ابعادی افزایش می یابد.

بوی چوب در فضای خانه با کنه انسان تطابق دارد و قطعا زندگی در چنین محیطی بی بدیل و جذاب است.

ستونهایی از چوبهای قطور و دیواره های چوبی و رنگ بسیار زیبای چوبها فرصت طراحی ایده آلی را به آرشیتکت ها و معماران این عرصه می دهد لذت زندگی در یک خانه جنگلی و همراهی با طبیعت روحیه تازه ای به ساکنین آن خواهد داد.

در مراکز تحقیقاتی دنیا برای ساخت یک ساختمان با متریال چوب استانداردهایی تعریف شده وتمامی مهندسان با استناد به این موازین از اصول و مبانی کار مطلع هستند و از آن بهره می برند. از ویژگی های خانه چوبی قابلیت ساخت آن در اقصی نقاط ایران می باشد. استفاده از ترموود در دکوراسیون داخلی و خارجی با طراحی دلخواه و منعطف با سلایق افراد از قابلیتهای دیگر این نوع خانه هاست.

چقدر با ترموود آشنا هستید؟

چوب ترمو نیز مانند سایر متریال های ساختمانی اگر در مدت زمان طولانی در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد آسیب پذیر بوده و رنگ آن از قهوه ای به خاکستری تغییر می یابد بنابراین توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب دیدگی احتمالی از رنگ یا محافظ های اشعه فرابنفش استفاده نمایید . چوب به دلیل تجدید پذیر و طبیعی بودن یک متریال منحصر به فرد در صنعت ساختمان می باشد که امروزه در بین معماران و مهندسین ساختمان جایگاه ویژه ای یافته است لازم به ذکر است چوب ماده باارزشی است زیرا انسان از گذشته تاکنون از آن در مصارف گوناگون با توجه به عوامل و شرایط جوی استفاده نموده اند بسیاری از فلزات در مجاورت هوا به سرعت اکسید می شود و برخی سنگ ها و مصالح ساختمانی دیگر در مقابل گاز کربنیک موجود در هوا تجزیه می شوند این موارد چوب را یکی از مناسب ترین انتخاب ها نسبت به سایر مصالح ساختمانی نموده است. چوب یک عایق حرارتی به حساب می آید همچنین به دلیل داشتن ضریب هدایت حرارتی بسیار زیاد داغ نمی شود دلیل انتخاب چوب برای کبریت نیز این امر می باشد. چوب در دمای پایین یخ نمی بندد بنابراین می توان با ایجاد تغییراتی در ساختار چوب و حفظ زیبایی ظاهری از چوب در فضاهای خارجی نیز استفاده نمود.

ترموود نما

یکی از ویژگی های منحصر به فرد چوب نارسانا بودن آن می باشد. چوب به دلیل نارسانا بودن از هدر رفت گرما و سرما به فضای بیرون جلوگیری می نماید. با اعمال فرآوری ترموود بر روی چوب، هدایت گرمایی آن 20 تا 25 درصد دیگر نیز کاهش می یابد و بنابراین مبدل به متریالی بسیار مناسب برای کاربرد در نمای ساختمان می گردد. کاربرد چوب ترمو در نمای ساختمان منجر به عدم انتقال گرما در زمستان و خنکی در تابستان  از داخل ساختمان به بیرون خواهد شد بنابراین در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد. این بدین معناست که با استفاده از چوب اصلاح شده با حرارت علاوه بر ایجاد فضای زیبا و جذاب، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهد شد و همچنین کمک شایانی به حفظ و نگهداری محیط زیست خواهد شد زیرا در فرآیند ترمووود تنها از حرارت و بخار آب استفاده می شود و هیچ نوع مواد شیمیایی مورد استفاده قرار نمی گیرد. 

چوب ترموود

آیا میدانستید ترموود چوبی مقاوم است؟

چوب ترمو یا چوب فرآوری شده با حرارت از چوب خام یا حرارت ندیده تیره تر می باشد، علاوه بر این در مقابل عوامل جوی و آب و هوایی و همچنین آفات، حشرات و پوسیدگی از مقاومت بالایی برخوردار است. خاصیت عایقی چوب ترمو از دیگر متریال ها و چوب های دیگر دارای برتری خاصی می باشد. به دلیل کاهش میزان رطوبت در ترموود، امکان تغییر شکل در این چوب به صفر خواهد رسید. رطوبت چوب ترمو به میزان بسیار زیادی از چوب خام یا حرارت ندیده کمتر می باشد بنابراین به موجب این ویژگی  ترموود گزینه ی بسیار مناسبی جهت استفاده و کاربرد آن در فضای باز می گردد.

چوب خام با اعمال حرارتی در حدود  170 تا 230 درجه سانتی گراد در پروسه ی فرآوری ترموود قرار می گیرد. در این فرآیند از هیچ نوع ماده شیمیایی استفاده نمی شود و در واقع این فرآوری  دوستدار محیط زیست می باشد. این فرآوری بدون استفاده از مواد افزودنی و تنها از طریق بخار و حرارت انجام می پذیرد. این فرآوری، چوب را در مقابل پوسیدگی مقاوم می سازد، بنابراین می توان از آنها در فضای باز استفاده کرد. با استفاده از این فرآوری از حمله ی قارچ ها که بعد از مدت کوتاهی رخ می دهد جلوگیری به عمل می آید. چوب ترمو آب را به خود جذب نمی کند و در نتیجه دچار منقبض شدن، تاب برداشتن و پیچ خوردگی نمی شود. نمای چوب خانه خود را ترموود کنید و سال ها از تصمیمتان لذت ببرید امروزه اکثر آپارتمان های سطح شهر با ترموود مزین گشته اند و این موضوع باعث شده تا قلم آرشیتکت ها و معماران رنگ چوب بگیرد امید است در آینده با استفاده از ترموود و سایر فرآوری های اجرا شده روی چوب بتوانیم ساختمان های بیشتری را با چوب تزئین نماییم.

خرید ترموود