s
کاربرد چوب در صنعت ساختمان
تعداد بازدید: 1507تعداد نظرات: 0
1397/03/22 - 12:13

کاربرد چوب در صنعت ساختمان

یکی از مهمترین نگرانی های طراحان و آرشیتکت ها در طراحی ساختمان ها ، منازل و اماکن عمومی استفاده از متریال های جدید و تلفیق آن ها با محصولات موجود در بازار بوده و هست، همواره برای خلق اشکال و فرم های جدید نیاز به نوآوری و تکنولوژی روز دنیا می باشد. حتی برخی از این هنرمندان پا را فراتر نهاده و خود دست به خلق و ایجاد ایده های جدید می پردازند.

معمولا طراحان هر رشته کاری با خلق آثاری نو سعی بر پیشرو بودن در عرصه کاری خود را دارند و اگر آن ایده خلاقانه از جذابیت خاصی بر خوردار باشد طی مدت کوتاهی  فراگیر می شود و در اصطلاح کپی برداری می گردد و در مدت زمان کوتاهی هنرمندان و طراحان ایده خلق شده را با تغییراتی بهینه می نمایند یا سایرین بدون کمی و کاستی و بدون هیچ زحمتی آن را تکثیر می نمایند.

کافیست که در یک محل عمومی یا نمای یک ساختمان و یا دکوراسیون داخلی منزل شخصی از ایده خلاقانه تان رونمایی کنید آنگاه حتی بدون کوچکترین زحمت و یا در نظر گرفتن زمان، مکان و منظور طراح عینا آن را اصطلاحا کپی می نمایند و شما بعد از مدت کوتاهی شاهد این خواهید بود که اکثر نمای ساختمان های شهر به این پوشش ملبس می شوند، مثال واضح استفاده از نمایی با جنس سنگ معروف به نمای رومی که به جرات می توان گفت اکثر برج ها و مجتمع های شهر را به خود اختصاص داده است.

 

چوب در معماری مدرن

چند سالی است که طراحان و آرشیتکت های خلاق و مولد ایرانی که اتفاقا صاحب عناوین و جوایز معتبر جهانی در زمینه طراحی ساختمان نیز هستند دست به ابتکار تازه ای زده اند و از چوب های تخصصی مانند چوب ترمو در نمای ساختمان با بهره گیری از موتیف های ایرانی و شرقی دست به طراحی و مهندسی خلاقانه ای زدند این سبک و سیاق از نظر کارشناسی و جامعه شناسی به دو دلیل بسیار حائز اهمیت است اول این که استفاده از محصولات چوبی در نمای ساختمان از سردی و بی روح بودن چهره شهر می کاهد و رنگ و لعاب طبیعی و بی نظیری را ایجاد می نماید دوم اینکه با خلق آثاری فاخر وگره زدن با صنعت مدرن می توان نقوش و طراحی بی بدیل ایرانی را دوباره بر چهره ی خسته و تکراری شهر پوشاند.  

امروزه در طراحی ساختمان ها و مراکز مسکونی با در نظر گرفتن موقعیت مکانی ساختمان و نظر و سلیقه آرشیتکت و کارفرما سعی بر این دارند که از متریال های لوکس موجود در بازار استفاده نمایند تا رضایت و خرسندی تولید کنند گان مسکن (کارفرما) را جلب نمایند.

از این رواستفاده از متریال های متداول بازار که از حداقل کیفیت برخورداراند در ساخت و نمای ساختمان ها بصورت رفع تکلیف عمل می نمایند و طبیعی است که چنین نگرشی در نمایش زیبایی بصری ساختمان های نوساز جای خاصی ندارد و هر شخصی می تواند با اندک سلیقه ای ساختار ساختمان خود را قدری متفاوت سازد و همین امر موجب گردیده است که چهره ی اکثر ساختمان های شهر شبیه به هم و بدون درنظر گرفتن کیفیت تصویری و اثر زیبایی شناختی و رعایت اصول و استانداردهای ساخت و ساز به بازار عرضه شود . لازم به ذکر است در این مورد هیچ سیستم بازرسی و مهندسی ناظر بر ساخت و پایان کار ساختمان های نو ساز وجود ندارد فقط کافیست که سازنده  آیین نامه  مهندسی شهری سازمان مسکن و شهرداری را در مورد کیفیت اولیه ساختمان رعایت نماید. هیچ متولی و هیچ نهاد نظارتی  برای استفاده و یا ترقیب سازندگان از موتیف های روز دنیا و استفاده از آرشیتکت ها و طراحان مطرح وجود ندارد. به استثناء گروه خاصی از سازندگان که عموما در مناطق عیان نشین شهر ها مستقر هستند و دست به تغییرات بنیادینی متناسب با طراحی روز دنیا به شکل و ساختار ساختمان ها و مراکز عمومی زده اند که آن هم دلایل خاص خود را دارد عموم جامعه سازندگان مناطق مسکونی کلیشه ای عمل می نمایند.

همانطور که می دانید برای ایجاد ساختمان هایی لوکس نیاز به خلاقیت، ایجاد تمایز و منحصر به فرد بودن داریم. میزان بهره گیری از دانش و مهارت طراحان و ارشیتکت ها وابسته به عوامل مختلفی می باشد یکی از این موارد میزان هزینه ای است که مشتری برای منزل ایده ال خود می نماید در نتیجه تعداد ساختمان های لوکس با طراحی مدرن بسیار محدود است.

کاربرد چوب در ساختمان

چوب یکی از مناسب ترین متریال ها برای نمای ساختمان ها می باشد و خوشبختانه این روزها با استقبال زیادی از جانب آرشیتکت ها و عموم مردم مواجه شده است با اطمینان می توان گفت چوب به دلیل طبیعی بودن می تواند کمک شایانی به زیبایی شهر نماید چرا که تلفیق این متریال باارزش با سایر مصالح ساختمانی ترکیبی چشم نواز ایجاد می نماید بنابراین در بازار مسکن با استفاده از این متریال فرصت های بی نظیری رخ خواهد داد. شرکت پارس آرای کوهستان تلاش می نماید تا با ارائه محصولاتی با کیفیت و مرغوب که در خور مشتریان این شرکت می باشد در مسیر بازار کنونی به عنوان عرضه کننده ای خوشنام به فعالان حرفه ای صنعت ساختمان خدمت رسانی نماید. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و جامع در خصوص محصولات شرکت با کارشناسان فروش این مجموعه 7-22631405-021 ارتباط برقرار نمایید.