s
تا به حال در مورد کاربرد آکویا در چوب نما شنیده اید؟
تعداد بازدید: 1445تعداد نظرات: 0
1396/06/23 - 10:33

تا به حال در مورد کاربرد آکویا در چوب نما شنیده اید؟

در این مقاله به بررسی چوب آکویا در کاربردهایی از قبیل چوب نما، پنجره و درب پرداخته می شود و نتیجه ی مطالعات و تحقیقات در موسسات و سازمان های مختلف با نمودار توضیح داده می شود.

برخی از فواید و خواص چوب آکویا

  • چوب آکوسا از هزینه ی نگهداری بسیار پایینی برخوردار است.
  • تعداد دفعات نیاز آن به تعمیر و یا ترمیم بسیار کم بوده و از یکدیگر فاصله‌ی فراوانی دارند.
  • عدم نیاز به تعویض آن تا 50 سال و حتی بیشتر که به دلیل دوام بسیار بالای آن بوده و باعث حفظ سرمایه‌ی می‌شود.

 

مقایسه دوام آکویا با دیگر متریال ها

یکی از مراکز تحقیقاتی که وظیفه ی توسعه و گسترش فن آوری و دانش در زمینه‌ی جنگلداری، محصولات چوبی، مواد بیولوژیکی و انرژی زیستی را برعهده دارد سایون (Scion) می باشد. از جمله فعالیت‌های  این سازمان، تخمین زدن دوام چوب آکویا در مقابل چوب های طبیعی بسیار مداوم و چوب های فرآوری شده ی دیگر در مصارفی چون در، پنجره، دکینگ، چوب نما و چوب های سازه ای می‌باشد که طی انجام آزمایش‌های متعددی بدست آورده شده است. در ادامه جدول‌های استخراج شده از این قبیل آزمایش‌ها به تصویر کشیده شده است.

در این آزمایش، چوب در اتاق هایی قرار داده می شود که سرعت پوسیدگی را افزایش می دهند. این آزمایشات در حدود 6 سال به طول انجامیده است و نتایج به دست آمده به شرح زیر می باشد:

چوب آکویا در مقایسه با چوب هایی از قبیل Teak، Merbau، Cypress و Cedar و همچنین از چوب های بدون پوششی که بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند (H3.2) و چوب های فرآوری شده ای که بر روی زمین قرار می گیرند (H4) از دوام بسیار بالاتری برخوردار است. 

 

13 سال آزمایش بر اتصالات کام و زبانه در، پنجره و چوب نما

موسسه تحقیقات ساختمانی BRE سازمانی مستقل می باشد که در شهر Watford در انگلیس واقع شده است. در خصوص اتصالات کام و زبانه ای (L Joint) در این سازمان آزمایش‌های متفاوتی در زمینه‌ی دوام انواع چوب‌ها، مطابق با معیار و شاخص‌های اروپایی و آمریکایی انجام شده است که در طی این آزمایش قبل از قرار دادن چوب در فضای خارجی، اتصالات کام و زبانه بر روی یکدیگر نصب شده و سپس پوششی بر روی چوب ایجاد می‌کنند. با ایجاد یک خراش عمدی بر روی پوشش به کار رفته در قسمت کام و زبانه‌ی چوب مورد نظر، آن را در بدترین شرایط خود قرار می‌دهیم، چرا که در این صورت آب به سادگی درون آن نفوذ می‌کند.

 اتصالات کام و زبانه در سال 1998 در موسسه تحقیقاتی BRE در شرایط آب و هوایی سخت قرار گرفتند و این آزمایش در فواصل زمانی منظم مورد نظارت و بررسی قرار گرفت. طی گزارشاتی از مرکز BRE نتایج بدست آمده از این آزمایش اینگونه گزارش شد:"در آزمایشات شبیه سازی شده مربوط به اتصالات کام و زبانه که در بدترین شرایط انجام شده است نشان می دهد که گونه های چوبی که تحت فرآوری استیله شدن قرار می گیرند بسیار بهتر از چوب های دیگر عمل می کنند. بنابراین استفاده از چوب آکویا در کاربرد پنجره و نما گزینه فوق العاده مناسبی می باشد که از عمر بسیار طولانی نیز برخوردار است."

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی

برخورداری از عمر مفیدی بالغ بر 60 سال

بعد از انجام آزمایشات لازم و مطالعه ی داده ها و اطلاعات به دست آمده، مرکز تحقیقات BRE به نتایج بزرگی در خصوص چوب آکویا دست پیدا کرد که به شرح زیر می باشد:

می‌توان گفت بهترین متریال برای اجرای طراحی های متفاوت و متنوع چوب آکویا می باشد. یکی از عواملی که آن را به بهترین گزینه برای استفاده در محیط‌های باز (Outdoor) تبدیل کرده است عمرمفید نسبتا طولانی این چوب‌ها بوده که به 60 سال هم می‌رسد. به همین دلیل است که در محل‌هایی از قبیل پنجره،چوب نما، در و بالکن بسیار دیده می‌شود، و دلیل هر آن‌چه گفته شد، دوام و استحکام بسیار بالای چوب آکویا به طور شگفت آور می‌باشد.

چوب آکویا به گونه ای می باشد که استفاده از پوشش (لاک یا روغن) بر روی آن به خوبی جواب می دهد و در کاربردهایی از قبیل اتصالات (کام و زبانه)، چوب نما و بالکن با استفاده از پوشش بر روی آن، عملکرد بسیار مناسبی دارد. اگر طراحی و ساخت چوب آکویا با رعایت اصول انجام پذیرد، پوششی مناسب با برند مرغوب بر روی آن استفاده و نصب آن توسط مهندسین و تکنسین های کاردان انجام شود می توان به جرات گفت کاربرد این چوب در مصارف Outdoor دارای دوام و ثبات ابعادی بی نظیر و شگفت آوری خواهد بود و از عمری بالغ بر 60 سال برخوردار خواهد بود.

 

انتخاب و اجرای هر محصولی بنا به طراحی‌های مختلف متغیر می‌باشد، اما امری که همواره ثابت شده است آن است که در چنین شرایطی مشورت با افراد مجرب می‌تواند کمک شایانی به داشتن بهترین انتخاب کند و پارس آرای کوهستان از یک سو با گرد هم آوردن بهترین محصولات و از سوی دیگر با فراهم نمودن امکان تماس با مشاورین، بهترین شرایط را برای کارفرمایان و مهندسین تهیه کرده است. شما عزیزان می‌توانید با حضور در دفتر مرکزی پارس آرای کوهستان از تنوع و کیفیت محصولات بازدید نمایید.

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی