s
تا به حال در مورد کاربرد آکویا در چوب نما شنیده اید؟
تعداد بازدید: 1209تعداد نظرات: 0
1396/06/23 - 10:33

تا به حال در مورد کاربرد آکویا در چوب نما شنیده اید؟

در این مقاله به بررسی چوب آکویا در کاربردهایی از قبیل چوب نما، پنجره و درب پرداخته می شود و نتیجه ی مطالعات و تحقیقات در موسسات و سازمان های مختلف با نمودار توضیح داده می شود.

برخی از فواید و خواص چوب آکویا

  • هزینه ی نگهداری از چوب آکویا بسیار پایین می باشد.
  • فواصل ما بین رسیدگی به این چوب بسیار طولانی می باشد یا به عبارتی دیگر نیاز به تعمیرات و نگهداری از آن فوق العاده کم می باشد.
  • دوام فوق العاده بالا و عدم نیاز به تعویض آن تا 50 سال

 

مقایسه دوام آکویا با دیگر متریال ها

سایون (Scion) یکی از مراکز تحقیقاتی می باشد که وظیفه ی توسعه و گسترش فن آوری و دانش در مقوله ی جنگلداری، محصولات چوبی، مواد بیولوژیکی و انرژی زیستی را عهده دار می باشد. این سازمان، دوام چوب آکویا را در مصارفی از قبیل در، پنجره، دکینگ، چوب نما و چوب های سازه ای در مقابل چوب های طبیعی با دوام بالا و چوب های فرآوری شده ی دیگر مورد آزمایش قرار داده است که نتایج این تحقیقات در نمودار زیر نشان داده شده است.   

در این آزمایش، چوب در اتاق هایی قرار داده می شود که سرعت پوسیدگی را افزایش می دهند. این آزمایشات در حدود 6 سال به طول انجامیده است و نتایج به دست آمده به شرح زیر می باشد:

چوب آکویا در مقایسه با چوب هایی از قبیل Teak، Merbau، Cypress و Cedar و همچنین از چوب های بدون پوششی که بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند (H3.2) و چوب های فرآوری شده ای که بر روی زمین قرار می گیرند (H4) از دوام بسیار بالاتری برخوردار است. 

 

13 سال آزمایش بر اتصالات کام و زبانه در، پنجره و چوب نما

موسسه تحقیقات ساختمانی BRE سازمانی مستقل می باشد که در شهر Watford در انگلیس واقع شده است. آزمایشاتی مربوط به دوام انواع چوب مطابق با معیار و شاخص های اروپایی و آمریکایی در خصوص اتصالات کام و زبانه ای (L Joint) در این سازمان انجام شده است. در این آزمایش اتصالات کام و زبانه بر روی یکدیگر نصب می شوند و سپس پوششی بر روی چوب ایجاد می نمایند و در نهایت در فضای خارجی قرار می گیرند. پوشش به کار رفته بر روی قسمت اتصال کام و زبانه به طور عمدی خراش داده می شود تا آب به چوب نفوذ کند به عبارتی دیگر بدترین شرایط برای اتصالات کام و زبانه ایجاد می شود.

در سال 1998 اتصالات کام و زبانه در موسسه تحقیقاتی BRE در شرایط آب و هوایی سخت قرار گرفتند. این آزمایش در فواصل زمانی منظم مورد نظارت و بررسی قرار گرفت. مرکز BRE نتیجه ی آزمایش را این گونه گزارش می کند :"در آزمایشات شبیه سازی شده مربوط به اتصالات کام و زبانه که در بدترین شرایط انجام شده است نشان می دهد که گونه های چوبی که تحت فرآوری استیله شدن قرار می گیرند بسیار بهتر از چوب های دیگر عمل می کنند. بنابراین استفاده از چوب آکویا در کاربرد پنجره و نما گزینه فوق العاده مناسبی می باشد که از عمر بسیار طولانی نیز برخوردار است."

برخورداری از عمر مفیدی بالغ بر 60 سال

بعد از انجام آزمایشات لازم و مطالعه ی داده ها و اطلاعات به دست آمده، مرکز تحقیقات BRE به نتایج بزرگی در خصوص چوب آکویا دست پیدا کرد که به شرح زیر می باشد:

چوب آکویا بهترین متریال برای طراحی های متفاوت و متنوع می باشد. طول عمر مفید چوب آکویا زمانی که در کاربردهای فضای باز (Outdoor) از قبیل پنجره،چوب نما، در و بالکن مورد استفاده قرار می گیرد، بالغ بر 60 سال خواهد بود. دوام و استحکام چوب آکویا به طور شگفت آوری در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

چوب آکویا به گونه ای می باشد که استفاده از پوشش (لاک یا روغن) بر روی آن به خوبی جواب می دهد و در کاربردهایی از قبیل اتصالات (کام و زبانه)، چوب نما و بالکن با استفاده از پوشش بر روی آن، عملکرد بسیار مناسبی دارد. اگر طراحی و ساخت چوب آکویا با رعایت اصول انجام پذیرد، پوششی مناسب با برند مرغوب بر روی آن استفاده و نصب آن توسط مهندسین و تکنسین های کاردان انجام شود می توان به جرات گفت کاربرد این چوب در مصارف Outdoor دارای دوام و ثبات ابعادی بی نظیر و شگفت آوری خواهد بود و از عمری بالغ بر 60 سال برخوردار خواهد بود.