s
چگونگی ساخت پرگولا در حیاط خلوت
تعداد بازدید: 3092تعداد نظرات: 0
1395/10/22 - 16:29

چگونگی ساخت پرگولا در حیاط خلوت

در اینجا می خواهیم به ساخت سازه ای بپردازیم که در برابر باد و باران از شما محافظت نمی کند و تنها تا حدودی در اواسط روز آفتابی خوب است.

در اینجا می خواهیم به ساخت سازه ای بپردازیم که در برابر باد و باران از شما محافظت نمی کند و تنها تا حدودی در اواسط روز آفتابی خوب است. بنابراین چرا باید آنرا ساخت؟ دلیل آن این است که در غیاب دیوارها و سقف، فضای بیرونی را بدون محدود نمودن آن زیبا می نماید. این سازه ترکیبی معماری است که شما را در زمان واحد در داخل و خارج قرار می دهد. این سازه پرگولا نامیده می شود و تنها چیزی است که جلوه ای خاص به حیات خلوت خانه شما می دهد. پرگولا  سازه ای رایج در باغهای رنسانس ایتالیایی بوده است  که اغلب گردشگاه ها را پوشش می داده یا بعنوان آربور درختان انگور به کار می رفته است. امروزه، همان طراحی می تواند جهت توصیف نمودن مسیر گذرها یا چارچوب یک کانون مرکزی در حیاط شما مورد استفاده قرار گیرد. با اضافه نمودن یک گیاه بالارونده مانند ویستریا یا تاکهای انگور، پرگولا رنگ و سایه نیز برای شما فراهم می نماید.


نصب

تیرهای پرگولا را می توان از تراورس های گوناگون با مقاطع مختلف استفاده کرد . ابتدا تراورس ها را به یک پلیت فلزی متصل می نماییم. چنانچه نمی خواهید بر روی یک پلیت ساخته شود، از تراورس های بلندتر استفاده نمایید و آنها را  در زیر زمین قرار دهید.

جای تیرها را مشخص نموده و جای پیچها را علامت گذاری نمایید.

هر یک از تیرها را صاف نگاه داشته و پیچ ها را از داخل پلیت ها محکم نمایید. در صورت لزوم تیرها را با بست محکم کنید تا به درستی در جای خود قرار گیرند.

اتصال تیرچه ها

دو تراورس را در ابعاد مناسب بریده و با استفاده از یک شابلون انتهای دندانه های منحنی را علامت گذاری نمایید و دندانه ها را با اره عمود بر و اره دیسکی ببرید. تیرچه ها را در جای  خود محکم ببندید و چک نمایید که آنها در یک سطح قرار گرفته و تراز باشند و اینکه تیرها کاملا صاف باشند.

سپس هر انتها را با چهار پیچ 3 اینچی محکم کنید.

زمانیکه دومین بخش هر جفت را اضافه می نمایید، چک کنید که آنها هم سطح لبه های بالایی باشند و در یک راستا قرار گرفته باشند و دقیقا در یک تراز قرار بگیرند.

اضافه کردن تیرچه های عمودی

تیرچه های عمودی دندانه دار می شوند تا به طور صحیح بر روی تیرچه ها نصب شوند.

دندانه ها را با یک تیغه اره میزی ببرید یا اینکه هر دندانه را علامت گذاری کرده و با اره عمودبر بریده و اضافه چوب ها را دور بریزید. 

سپس منحنی های انتهایی را ببرید.

ابتدا تیرچه های عمودی جفت را به تیرها نصب نمایید. زمانیکه در جای خود قرار گرفتند، با مته جای پیچها در لبه بالایی سوراخ نمایید و تیرچه های عمودی را به تیرها پیچ کنید. سپس سه جفت تیرچه دیگر را نیز به همین روش در جای خود نصب نمایید.

تزئین و محکم کردن تیرها 

تکه های تزئینی تیرها را در عرض و طول ببرید. توجه داشته باشید که شما نیاز دارید تا تعدادی از تکه ها را دندانه دار کرده تا میان تیرها نصب شوند. به جای اینکه گوشه ها را بطور کامل صاف نمایید، ما تکه های زینتی را به شکلی در اوردیم تا یک خط سایه 8/1 اینچی باقی بماند.

از تکه چوبهای  برای بستهای مورب استفاده نمایید. طول هر انتها را 45 درجه ببرید و از تکه چوبهای انعطاف پذیر جهت قرار دادن منحنی سایه در لبه پایینی هر بست استفاده نمایید. بستها را به تیرها و تیرچه ها با پیچ محکم نمایید.

نصب تکه های فوقانی

5 تخته چوب پهن به طول یکسان بریده و بخشهای انتهایی را شکل دهید.

هر تخته فوقانی را در جای خود با بست محکم نمایید و جای تیرچه های عمودی را علامت گذاری نمایید.

چنانچه شما از اره میزی و شیار دهنده استفاده می نمایید تا بریدگی ها را انجام دهید، اطمینان حاصل نمایید که تخته های بلند را با انتهای مخالف محکم کرده باشید.

 چند نمونه طراحی پرگولای زیبا

پرگولای ما در طیفهای گوناگونی نصب می شوند و نصب آن کار آسانی است. آنرا به حال خود رها کنید و اجازه دهید تا به تدریج به رنگ خاکستری درآید یا اینکه جهت مصارف خارجی آنرا رنگ کنید.