s
چوب های نما را بشناسیم
تعداد بازدید: 2679تعداد نظرات: 0
1395/08/09 - 15:06

چوب های نما را بشناسیم

انتخاب چوب‌های تخصصی صنعت ساختمان و مواد و تجهیزات وابسته به آن، به عنوان عرصۀ فعالیت شرکت «پارس آرای کوهستان» موضوعی کاملاً برنامه‌ریزی شده بوده و بر مبنای تشخیص نیازهای آینده کشور در این زمینه انجام شده است .

در این مقاله چند مورد از چوب های نما را معرفی می کنیم : 

چوب نما : چوب های سخت Itauba (ایتائوبا)

با نام علمی (Mezilaurus itauba ) و از خانواده Lauraceae  که با نام های Louro itauba, Taoub, Taoub jaune, Kaneelhoutنیز شناخته می شود .
این درخت اساسا بومی کشورهای  آمریکای مرکزی و جنوبی ( مانند برزیل ؛ کاستاریکا و ... ) است و در جنگلهای حاره ای این مناطق رشد و نمو می کند .
رنگ این چوب بین زرد متمایل به قهوه ای تا قهوه ای تیره و درخشان متغیر است . رگه های چوب  نیز مستقیم است و فاصله رنگی میان درون چوب و برون چوب زیاد مشخص نیست . نمای چوب کمی روغنی به نظر می رسد .
درخت بسته به گونه و منطقه رشد آن بین 18 تا 36 متر ارتفاع دارد .
ایتائوبا چوبی بسیار سخت است . اما کار با آن با رعایت نکات لازم چندان مشکل نیست .
این چوب بسیار مقاوم است و برای موارد گوناگونی می توان از آن استفاده نمود .
نمای ساختمان ؛ دکینگ (خصوصا در فضاهای کاملا مرطوب ) نماهای داخلی مانند کف و پوشش دیوارها و ... برخی از موارد استفاده از این چوب زیبا هستند .

چوب نما : چوب های سخت IPE

در مورد چوب IPE مواردی را خوانده یا شنیده ایم ؛ می دانیم کار کردن با این چوب سخت است و قیمت آن نیز گران ! با این وجود ؛ چرا برخی از معماران برجسته و صاحب نام ipe را به عنوان انتخاب اول خود برای نمای ساختمان و یا دکینگ قرار می دهند ؟
IPE چوبی سخت ، سنگین و زیبا است که در مناطق حاره ای آمریکای مرکزی و جنوبی به فراوانی یافت می شود . تراکم بافت و چگالی این چوب بسیار زیاد است . بنابراین به راحتی در فضای باز و زیر برف وباران می توان از آن استفاده کرد .
سنگینی وزن این چوب را می توان کاملا حس نمود ؛ وزن مخصوص آن از آب بیشتر و حدود 1200Kg/m3 است و در آب غرق نمی شود . وقتی شما یک قطعه از این چوب را در دست می گیرید کاملا متوجه تفاوت آن با دیگر چوبها می شوید . این چوب به گردوی برزیلی و چوب پولادین نیز شهرت دارد !! به همین نسبت نیز کار کردن با آن کمی سخت است و نیاز به تخصص ویژه دارد .
IPE چوبی است که به فرایندهای مقاوم سازی مانند ، Thermo نیازی ندارد . تنها آنرا خشک نموده و استفاده می کنند .
دوام ؛ استحکام و مقاومت در مقابل شرائط جوی و پوسیدگی ( از طریق باکتری و قارچ ) از ویژگیهای بارز این چوب ارزشمند است .
این خصوصیات باعٍث شده است که معماران و سازندگانی که به دنبال چوبهای خاص و ویژه هستند ؛ آنرا برای کف فضاهای بیرونی ( دکینگ ) و نمای ساختمانهای برگزیده خود انتخاب نمایند.
پارس آرای یکی از اولین وارد کننده های IPE از کشورهای آمریکای مرکزی در ایران است . در طول سالها فعالیت بر روی این چوب و انجام دهها پروژه بزرگ و کوچک اجرا شده ؛ تجربه گرانقدری از روشهای اصولی و استاندارد کار با این نوع چوب در شرکت ما فراهم شده است .
به عنوان نمونه ؛ در پروژه معروف مهندس نیکبخت در نیاوران که به عنوان یکی از برترین طرح های معماری زیست محیطی در کشور مطرح شده است ؛ ما حدود 1200 متر چوب IPE در نمای آن بکار بردیم ؛ که پس از سالها استفاده هنوز هم زیبائی و سلامت خود را حفظ نموده است .
ما چوب IPE را به همه کسانی که علاقمند هستند از چوبی زیبا ؛ مقاوم و طبیعی درساختمان خود استفاده کنند ؛ توصیه می کنیم .

چوب نما : چوب های سخت Cumaru (کومارو)

کومارو یا ساج برزیلی ، درختی با رشد حدود 25 تا 30 متراست که بصورت گسترده در جنگلهای حاره ای آمریکای مرکزی وشمال آمریکای جنوبی می روید اسم علمی آن Dipteryx odorata و وزن هر متر مکعب آن 1085 kg/m3 و جانکای آن 3330 است .
مقاومت زیاد در مقابل پوسیدگی و استحکام در برابر فشار و عدم تولید آلرژی از ویژگی های این چوب ارزشمند است . البته به دلیل چگالی بالا و بهم تنیدگی رگه ها ، کار با آن سخت است . الوارهای کومارو بسیار صاف ؛ مستحکم و سخت هستند .
به دلیل استحکام و مقاومت بالا ، در گذشته از این نوع چوب در ریل های راه آهن استفاده میکرده اند . پوشش کف فضاهای داخلی و خارجی و نمای ساختمانها از دیگر موارد استفاده Cumaru در دنیای امروز است.
از دیگر ویژگیهای Cumaru دانه های آن است که در بازار جهانی به نام tonka bean شناخته شده و به دلیل وجود ماده شیمیائی coumarin در بافت آن ، عطری ملایم و مطبوع دارد . این موضوع باعث شده است که از این دانه ها به عنوان عطر دهنده گیاهی در غذاهای گوناگون استفاده نمایند . هنگام کار با خود چوب نیز عطر ملایمی از وانیل و دارچین به مشام می رسد .
زیبائی بافت و رنگ و ویژگی های آن مانند چوب IPE است ؛ اما به دلیل گستردگی رویش و فراوانی آن، از قیمت کمتری نسبت به IPE برخوردار است . پارس آرای کوهستان ، با شناخت نیازهای بازار ، اقدام به واردات این محصول ارزشمند نموده و با عرضه آن به بازار چوبهای تخصصی صنعت ساختمان ؛ خلاء موجود در تقاضای گسترده چوبی زیبا ؛ گرم و صمیمی بادوام و مستحکم ، اما با قیمت مناسب را پر نموده است .

چوب نما : Thermo Pine بدون گره

Pine بدون گره ؛ چوبی مقاوم ؛ متراکم ؛ منعطف ؛ و زیبا ! چوبهای فرآوری شده از درختان پهن برگ مانند Thermo Ash ( زبان گنجشک ) ویا Oak (بلوط ) بسیار زیبا هستند ؛ کم بودن گره و زیبائی بافت و رنگ ، توجه بسیاری از طراحان و علاقمندان به چوب را به خود جلب نموده است . اما گرانی قیمت این چوبها ، گاه تصمیم گیری پیرامون استفاده از آن را مشکل می نماید . پارس آرای با معرفی چوب جدید thermo pine" بدون گره " ، راه حل مناسبی برای این انتخاب ایجاد نموده است . از ویژگی های این چوب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1. بدون گره بودن
2. بافت و نقش مشابه چوبهای پهن برگ مانند Ash و Oak
3. نگینی و تراکم بافت
4. مقاومت بالا در مقابل عوامل جوی
5. قابلیت رنگ پذیری بسیار متنوع ( با رنگهای Water Base و یا پوشش های Wood Warnish )
6. قیمت پائین ( در مقایسه با پهن برگهایی مانند Ash و Oak )
7. الوارهائی با حداکثر طول 4500 میلی متر

پارس آرای با وارد نمودن این چوب از کشورهای اسکاندیناوی ، برای نخستین بار این محصول را به بازار چوبهای تخصصی صنعت ساختمان در کشور معرفی نموده و از معماران ؛ سازندگان و دیگر علاقمندان به چوب ، دعوت می نماید ؛ تا از نمونه های موجود بازدید نمایند .