s
چوب نما در ساخت کلیسا Koukkala
تعداد بازدید: 865تعداد نظرات: 0
1397/06/05 - 11:08

چوب نما در ساخت کلیسا Koukkala

در سراسر دنیا چوب نما متریالی بسیار جذاب و لوکس می باشد که استفاده از آن در کاربردهای بسیار زیادی امکان پذیر می باشد. در این مقاله کلیسایی که بخش اعظم آن از چوب استفاده شده است و توسط یکی از آرشیتکت های شاخص دنیا طراحی گردیده است مورد بررسی قرار گرفته است.

در این مقاله قصد داریم در خصوص کلیسای Kuokkala واقع در کشور فنلاند که از چوب نما در فضای داخلی آن استفاده شده است صحبت نماییم. آرشیتکت این کلیسا، گروه Lassila Hirvilammi می باشد که مجموعه ی خود را در سال 2001 در فنلاند تاسیس نمودند. در سال 2004 دفتر این گروه به شهر کوچک Seinajoki در بخش مرکزی و غربی فنلاند منتقل شد و با نام Alvar Aalto به فعالیت خود ادامه داد. این مجموعه امروزه در زمنیه ی ساخت کلیسا، خانه های شخصی، طراحی داخلی، ساخت و ساز خانه های مسکونی و دفترهای تجاری و همچنین نوسازی و بازسازی ساختمان ها فعالیت می نماید. یکی از فعالیت های این شرکت ساخت و تجهیز کلیسای Koukkala می باشد که در سال 2008 تا 2010 طراحی و اجرا گردید.  

چوب نما در کلیسای Koukkala

معماران این کلیسا برنده ی جایزه طراحی برتر گردیدند. برای طراحی کلیسای Koukkala پیشنهاد شد کلیسایی ساخته شود که منحصر به فرد باشد بنابراین طراحی خاصی برای این بنا در نظر گرفته شد. برای بام و دیوارهای خارجی این کلیسا از کاشی های سنگی اسپانیایی استفاده شده است و همچنین برای ساخت پله ها و دیوارهای ورودی از گرانیت استفاده گردیده است. این سازه در سه سطح منظم و آرایش  شده است. تالار کلیسا و کشیش نشین برای وظایف و کارکردهای متفاوتی طراحی گردیده است. این سازه به گونه ای طراحی و ساخته شده است که طول عمری معادل 100 تا 200 سال  برای آن پیش بینی گردیده است.

ساختار اصلی این کلیسا با چوب ساخته شده است که شامل سقف هایی ساخته شده از گلولام های (glulam) و طراحی grid-shell چوبی انجام و اجرا گردیده است. اسپروس به عنوان چوب نمای داخلی این کلیسا استفاده گردیده است. برای طراحی خاص و ویژه مبلمان این کلیسا از چوب اش استفاده شده است. ساخت محراب نیز با چوب طراحی و ساخته شده است که زیبایی فوق العاده ای را به محیط بخشیده است. پلان این کلیسا و موقعیت اطراف آن در تصویر زیر نشان داده شده است.

پله هایی منحنی که طبقه ی اصلی را به طبقه ی بالا به صورت بسیار زیبا و هنرمندانه ارتباط می دهد از چوب ساخته شده است که جذابیت بسیار بالایی را به محیط بخشیده است. چوب نما در بخش داخلی این کلیسا گرمی خاصی را به محیط بخشیده است و فضای داخلی را به طور شگفت انگیزی روحانی نموده است.

چوب نما در پارس آرای کوهستان

پارس آرای کوهستان یکی از معتبرترین مراجع چوب های تخصصی صنعت ساختمان می باشد که  دارای فعالیت گسترده ای در زمینه های مختلف می باشد. تامین و اجرای چوب نما یکی از رشته های تخصصی این مجموعه می باشد که با استفاده از سابقه و تجربه مدیران خود یکی از قابل اعتماد ترین مراجع چوب در ایران است که کارنامه ی درخشان و هزاران پروژه ی اجرا شده ی این مجموعه گویای این ادعا می باشد. چوب هایی که برای اجرا در نما مورد استفاده قرار می گیرند شامل چوب ترمو پاین، اشباع، آکویا، ترمو اش و ایپه از جمله محصولات شرکت پارس آرای کوهستان می باشد که هر کدام دارای زیبایی منحصر به فردی می باشد.

چوب به دلیل نشات گرفتن از طبیعت دارای خاصیتی می باشد که نه تنها زیبایی فوق العاده ای را به محیط می بخشد بلکه از لحاظ روانی کاهش دهنده ی فشارهای عصبی ناشی از کارهای روزانه است. برای آگاهی و اطلاع از محصولات جدید و نوآورانه و همچنین خدمات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید از غرفه ی این مجموعه در نمایشگاه های تهران و شهرستان ها و یا از نمایشگاه دائمی در دفتر مرکزی بازدید به عمل آورید و همچنین پروژه های عکسبرداری شده ی این مجموعه را می توانید در سایت و صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/parsaraykoohestan مشاهده نمایید.