s
چوب نما درساختمان مدرسه
تعداد بازدید: 957تعداد نظرات: 0
1397/07/16 - 16:58

چوب نما درساختمان مدرسه

چوب نما در ساختمان های مدارس زیبایی بی نظیری را در محیط آموزشی به وجود می آورد و به طور غیر مستقیم از حیث زیباشناختی تاثیر بسزایی در آموزش و یادگیری دانش آموزان خواهد داشت.

مدرسه ی والدورف (Waldorf School) در آلمان

 طراحی این بنا ادغامی از محوطه ی مدرسه با فضای یک ویلا می باشد جذابیت فوق العاده ای را به وجود آورده است. زمین بازی که برای این بنا طراحی شده است دسترسی به مکان مراقبت های بعد از مدرسه، کافه تریا، آشپزخانه، کتابخانه و اتاق های چند منظوره را تامین می نماید. راه پله مرکزی و همچنین آسانسور به بالاترین طبقه که شامل مکان کنفرانس و تراس بام می باشد منتهی می شود. اگرچه این بنای سه طبقه که با بتن تقویت شده است، نمای آن نیز با چوب تزئین شده و پنجره ها دارای فریم چوبی و بام سبز می باشد. همچنین از مبلمان چوبی برای فضای داخلی استفاده شده است که گرمی بی نظیری را به محیط بخشیده است. چوب نما که برای این عمارت مورد استفاده قرار گرفته است به صورت عمودی نصب شده اند که ظاهر بسیار جذابی را به وجود آورده است.

آرشیتک این بنا جورج آلدینگر (Jorge Aldinger) در استاتگارت آلمان در سال 1955 به دنیا آمده است. وی تحصیلات معماری خود را در دانشگاه استاتگارت در سالهای 1975 تا 1980 به اتمام رساند. چوب نما نه تنها از لحاظ زیباشناختی ظاهر و زیبایی خاصی را به سازه می بخشد بلکه از حیث دوام و ماندگاری به نحوی مقرون به صرفه عمل می نماید. از دیگر مزایای کاربرد چوب در نمای ساختمان عایق بودن آن است که در تابستان و زمستان دمای داخل را معتدل نگاه می دارد.

شرکت پارس آرای کوهستان تامین کننده چوب های تخصصی صنعت ساختمان برخوردار از متنوع ترین محصولات از گونه های مختلف چوب با فرآوری های به روز و جدید دنیا می باشد که با بهره گیری از دانش فنی و تجربیات مدیران و مهندسین مجرب و توانمند خود توانایی در اجرای هر نوع طرح خاص و عامی را برخوردار می باشند.

چرا چوب نما انتخاب خوش سلیقه هاست؟

مدرنیزه شدن طراحی سازه ها تاثیری شگرف در معماری جهان به جای گذاشته است. امروزه استفاده ی متریال های گوناگون در صنعت ساخت و ساز به چشم می خورد از جمله مصنوعات چوبی که در بخش های مختلف ساختمان استفاده ی بهینه ای می شود. طراحان و آرشیتکت های مجرب بعد از استفاده فراوان از محصولات فلزی و انواع سنگ ها در فرایندی جدید، چوب را نیز به این فضا افزودند. از طراحی چوب نما تا انواع دیوارکوب و کفپوش های مختلف با سلایق گوناگون و انواع چوب های فرآوری شده و ذاتا مقاوم شکل تازه ای به این صنعت بخشیده اند. از دیرباز چوب همواره در ساخت بنا و امارت های قدیمی متداول بوده امروزه نیز دوباره به بافت و سبک معماری روز دنیا به طور گسترده ای باز گشته است. به دلیل فناوری های جدید چوب، کارآمدی فوق العاده و بی نظیر آن بهبود و ارتقا یافته است به گونه ای که جایگزین اکثر متریال های موجود در بازار گردیده است. زیبایی چوب انکار ناپذیر است به همین دلیل امروزه طراحان و آرشیتکت ها به صورت فزاینده ای رو به استفاده از این موهبت الهی آورده اند. بافت شهری و نمای اکثر ساختمان ها بسیار تکراری و خسته کننده گردیده است و فضای سرد و بی روحی را به جامه ی شهری القا نموده است. دغدغه ی همیشگی طراحان شکستن این فرم و ایجاد فضایی جدید و طرب انگیز و همخوانی داشتن آن با طبیعت می باشد. خوشبختانه چوب می تواند به سادگی نیاز یک طراح را برآورده نماید. یک آرشیتکت با استفاده از فرم های بسیار ساده و منظم می تواند روح تازه ای را به کالبد سیمای عمومی فضای شهری بدمد.

اخیرا در کشورهای توسعه یافته فضاهای آموزشی، دانشگاه ها و مراکز علمی را با استفاده از چوب و منسوبات چوبی و یا حتی مبلمان های شهری تزئین می نمایند تا بتوانند از این طریق آرامشی را به محیط القا نمایند. بسیار خوب و پسندیده است که در کشور عزیزمان ایران که از دیرباز مهد خلاقیت و زیبایی شناختی و همچنین استفاده ی بهینه از متریال های طبیعی بوده است نیز به استفاده از این فرآیند ترغیب نمایم.

متاسفانه کشور ما فاقد هر گونه خلاقیت و نوآوری در عرصه ساخت و ساز مکان های آموزشی بوده است و بی توجه به اصول و مبانی مرتبط با زیباشناختی فضای آموزشی به خصوص در مقاطع ابتدایی همواره مبادرت به ساخت مدارس و فضاهای آموزشی نموده است. مدرسه ای که در بالا به آن اشاره شد با استفاده از چوب نما گرمی فوق العاده ای را به وجود آورده است و فضای آموزشی را برای دانش آموزان دلنشین تر مناسب تر نموده است.