s
چوب ترمو نما در کرج
تعداد بازدید: 1208تعداد نظرات: 0
1397/04/31 - 10:44

چوب ترمو نما در کرج

چوب ترمو در کاربردهای بیشماری قابل استفاده می باشد یکی از این کاربردها نمای ساختمان است که افزون بر زیبایی، از دوام و استحکام بسیار بالا و همچنین عمر طولانی برخوردار می باشد. شرکت پارس آرای کوهستان یکی از برترین تامین کنندگان ترموود در ایران می باشد که تاکنون پروژه های بسیاری در ایران اجرا نموده است در این مقاله سعی داریم به چند نمونه از این پروژه ها اشاره نماییم.

امروزه کاربرد ترمووود در نمای ساختمان بسیار رایج گردیده است زیرا زیبایی و گرمی منحصر به فردی را که این متریال ایجاد می نماید در هیچ یک از محصولات دیگر نمی توان مشاهده نمود. افزون بر حوزه زیبا شناختی، کیفیت و مقاومت ترموود نیز از عوامل بسیار با اهمیت در فراگیر شدن این محصول می باشد. چوب های تخصصی صنعت ساختمان، موضوعی است که اخیرا در کشور به عنوان یک فعالیت اقتصادی رو به توسعه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. پارس آرای کوهستان یکی از شرکت های پیشتاز در این زمینه به صورت تخصصی فعالیت دارد. این شرکت تاکنون ضمن اجرای بیشترین پروژه های مربوطه، افتخار حضور در بزرگترین و پیچیده ترین طرح های چوبی کشور را دارد که در اینجا یکی از شاخص ترین پروژه های اجرایی شرکت را که در کرج اجرا گردیده است را به اختصار بیان می کنیم. 

این پروژه در مهر شهر کرج واقع شده است و آرشیتکت آن مهندس بهزاد حیدری می باشد. نمای این پروژه براساس طراحی آرشیتکت از چوب ترمو استفاده گردیده به طوری که زیبایی و گرمی منحصر به فردی را به وجود آورده است. چوب ترمو پاین به ابعاد 140*20 میلی متر در متراژ 165 متر مربع و همچنین ترمو پاین 42*42 به میزان 475 مترطول برای نمای این پروژه مورد استفاده قرار گرفته است. بستر نمای این ساختمان سیمان بوده است و ابتدا قبل از نصب چوب نما زیرسری هایی از چوب اشباع به ابعاد 50*37.5 میلی متر محصول کمپانی موکوپینوس نصب گردیده و سپس چوب نما برروی آن ها اجرا شده است.

چرا چوب ترمو؟

فرآیند ترمو کردن چوب به منظور افزایش خواص آن از قبیل ثبات ابعادی، مقاومت بیولوژیکی و همچنین سختی مکانیکی در شرایط خاص و ویژه در کوره هایی برخوردار از تکنولوژی های به روز مورد بهره برداری قرار می گیرد. فرآیند و چگونگی تبدیل چوب معمولی به چوب ترمو به گونه ای انجام می پذیرد که از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود و بنابراین نه برای سلامتی انسان و نه برای محیط زیست ضرر و زیانی نخواهد داشت. اصلاح چوب با حرارت دارای مزایا و فواید بی شماری است که به طور مختصر به برخی از آنها اشاره می نماییم.

ترمو وود در مقابل کپک، قارچ، پوسیدگی و حشرات مقاوم می باشد. همچنین در برابر عواملی از قبیل رطوبت و نوسانات دمایی و شرایط جوی دچار باد کردن، منقبض شدن و تاب برداشتن نخواهد شد بنابراین از ثبات ابعادی برخوردار می گردد. یکی دیگر از فواید این چوب خاصیت عایقی بسیار بالای آن می باشد که برای استفاده در ساختمان بسیار مناسب می باشد. استفاده از ترمووود در نما منجر موجب می شود گرما و سرما به داخل نفوذ نکند و دمای مطلوبی را در زمستان و تابستان فراهم می آورد. همچنین چوب ترمو دچار ترک خوردگی نخواهد شد. ترمووود به دلیل مقاومت بسیار بالا برای فضای بیرون یا Outdoor در کاربردهایی از قبیل دکینگ، مبلمان فضای باز، درب، پنجره و حصار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این چوب برای استفاده در Indoor یا فضای داخلی از قبیل پارکت چوبی و پنل مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب ترمو چگونه تولید می شود؟

از گذشته ثابت شده است که چوب حرارت دیده دارای مقاومت بالایی می باشد و گذشتگان ما برای ساخت ستون، اسکله ها و خانه های خود چوب را حرارت می دادند تا استحکام آن افزایش یابد در واقع فرآوری چوب ترمو نیز از آن زمان نشات گرفته است. قابل ذکر است حرارت دادن چوب آن را خشک و شکننده می نماید بنابراین محققان و دانشمندان امروزه با استفاده از تکنیک ها و فرآوری توانسته اند این مشکل را برطرف نمایند. پروسه اصلاح حرارتی چوب در سه مرحله ی اصلی انجام می گیرد.  

در مرحله ی اول چوب را تا دمای 100 درجه ی سانتی گراد گرما می دهند تا رطوبت چوب به صفر درصد برسد. مرحله دوم حرارت کوره تا دمای 180 تا 220 درجه ی سانتی گراد افزایش می دهند. در مرحله آخر 3 تا 7 درصد رطوبت چوب به آن باز می گردد و به آهستگی چوب خنک می شود.

به دلیل اعمال حرارت بسیار بالا بر روی چوب، رنگ آن تیره می گردد و به رنگ قهوه ای طلایی رنگ زیبایی در می آید. چوب ترمو جایگزین بسیار مناسبی برای Hardwood یا چوب های سخت استوایی می باشد زیرا به واسطه ی فرآوری ترموود مقاومت و استحکامی برابر با چوب های سخت پیدا خواهد نمود.   

پارس آرای کوهستان یکی از شناخته شده ترین تامین کنندگان و مجریان چوب ترمو در ایران می باشد که برخوردار از سالها تجربه در زمینه ی چوب های تخصصی صنعت ساختمان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با واحد فروش 7-22631405-021 این مجموعه تماس حاصل فرمایید.