s
چوب ترمو در مناطق زلزله خیز
تعداد بازدید: 406تعداد نظرات: 0
1398/01/10 - 17:11

چوب ترمو در مناطق زلزله خیز

سازه های چوبی دارای مقاومت مناسبی در مناطق زلزله خیز خواهد بود و خسارات احتمالی به وجود آمده در چنین شرایطی در خصوص چوب ترمو به حتم کمتر خواهد بود.

ساختمان هایی که از چوب ساخته می شوند و یا دارای نمای چوب هستند در مقابل زلزله های بزرگ می توانند مقاومت نمایند. خانه ها و ساختمان های چوبی دارای محاسن بسیار گسترده ای است که در این مقاله به بررسی برخی از آنها خواهیم پرداخت. چوب ماده ای بسیار با قدرت، سبک و انعطاف پذیر است و امکان نصب و ساخت سریع را دارا است. بر خلاف سیمان برای ساخت هر تن از آن هزاران کیلو CO2 وارد اتمسفر خواهد شد، چوب تجدید پذیر و دی اکسید کربن را برای زندگی ساختمان جدا می نمایند.

در سال 1995 در ژاپن زمین لرزه ای بزرگ رخ داد که خسارت زیادی را به وجود آورد اما برخی از ساختمان های چوبی که 19 طبقه بودند بدون آسیب باقی ماندند و هنوز هم پابرجا و مستحکم می باشند. استفاده از ترموود در نما نیز در حین زلزله، خسارت کمتری را به وجود خواهد آورد که از مزایای چوب طبیعی است. یکی از مراکز تحقیقاتی امریکا تخمین زده است که سالانه بیش از یک میلیون زمین لرزه سراسر دنیا رخ می دهد. متاسفانه امکان پیش بینی این زمین لرزه ها وجود ندارد اما می توان با استفاده از ساختمان سازی صحیح و اصولی با کاربرد متریال های مناسب از ایجاد خسارت های بیشمار جلوگیری نمود. سازه های چوبی که با استفاده از الوارهایی مانند داگلاس و اسپروس و برای نما از چوب ترموود استفاده می شود می توانند در مقابل زلزله به طور وسیعی مقاومت نماید.

چوب ترمو، ترموود

وزن سبک چوب ترمو

بیشترین خساراتی که بر اثر زلزله ایجاد می شود به دلیل امواج لرزه ای است که زمین را حرکت می دهد. زمانی که حرکات زمین به میزان بسیار بالایی قوی باشد می تواند فونداسیون ساختمان را تکان دهد. نیروهایی که توسط زمین لرزه به بخش های مختلف وارد می شود به طور نسبی خواهد بود و به تمام بخش ها خواهد رسید. نیروهایی که به بتن، آهن و فولاد می رسد به طور منطقی عکس العمل شدیدتری را در مقایسه دیگر متریال ایجاد خواهد نمود. سازه های چوبی و چوب ترمو اساسا دارای وزن سبک تری در مقایسه با دیگر متریال خواهد داشت بنابراین در مقابل امواج لرزه ای واکنش تخریبی از خود نشان نخواهد داد.

چوب ترمو به دلیل وزن سبک دارای فواید بسیاری به ویژه در ساخت و ساز در بخش نما خواهد داشت. علاوه بر زیبای بسیار جذابی که برای ساختمان و محیط و بافت شهری به وجود می آورد از لحاظ زیست محیط نیز محاسنی را دارا می باشد.

چوب ترموود، ترموود

چوب ترمو در مبلمان شهری

یکی دیگر از کاربردهای گسترده ی چوب اصلاح شده با حرارت استفاده در مبلمان فضای بازاست که دارای کارایی و قابلیت گسترده ای خواهد بود. به دلیل حرارت دیدن در کوره های مخصوص با دمای بسیار بالا این چوب قابلیت های بسیار شگفت انگیزی پیدا خواهد نمود. به دلیل که مبلمان و المان های فضای باز در معرض نور خورشید و باد و باران قرار دارد قطعا به چوبی که فرآوری نشده باشد آسیب وارد خواهد نمود بنابراین انتخاب نوع چوب در این کاربرد از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است. یکی از بهترین گزینه ها برای این کاربرد چوب ترمو است که صد در صد مقاوم در برابر اشعه ی UV خورشید و همچنین شرایط مختلف جوی خواهد بود که بدون نگرانی از باد کردن، تاب برداشتن، حمله ی حشرات و قارچ و کپک می توان در مکان های مختلف از آن استفاده نمود.

پارس آرای کوهستان از بدعت گذاران کاربرد و استفاده از چوب طبیعی ترمو در نمای ساختمان، مبلمان و المان های شهری و کفپوش بوده است که با سابقه درخشان و اعتبار خود توانسته است نام خود را پر آوازه نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی محصولات و خدمات اجرایی و پس از فروش هلدینگ پارس آرای کوهستان می توانید با کارشناسان فروش این مجموعه تماس حاصل فرمایید و یا از صفحه ی اینستاگرام به آدرس https://www.instagram.com/parsaraykoohestan بازدید به عمل آورید.

خرید چوب ترموود