s
چوب ترمو، انتخابی خاص!
تعداد بازدید: 1351تعداد نظرات: 0
1397/02/01 - 15:34

چوب ترمو، انتخابی خاص!

چوب ترمو دمایی در حدود 180 تا 220 درجه ی سانتی گراد را متحمل خواهد شد این در حالی است که چوب KD تحت حرارتی در حدود100 درجه ی سانتی گراد قرار خواهد گرفت بنابراین این دو نوع چوب دارای تفاوت های بسیاری در ویژگی وخواص خواهند بود که در این مقاله به برخی از آن ها اشاره نموده ایم.

زمانی که درختی قطع می شود، چوب آن تازه می باشد و به آن در اصطلاح green گفته می شود. این بدین معنی است که چوب درخت به طور طبیعی دارای شیره و میزان رطوبت بالایی می باشد و برای استفاده و کاربرد آن در صنایع مختلف نیازمند خشک شدن است. اگر چوب سبز را در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار دهیم به دلیل رطوبت بالای آن امکان منقبض شدن، پیچ خوردن و تاب برداشتن آن بسیار بالا خواهد بود. بسیاری از کارخانجات پروسه ی خشک کردن چوب را در محیطی کاملا کنترل شده و با نظارت متخصصین این امرانجام می دهند. چوب هایی که تحت پروسه ی خشک شدن قرار می گیرند چوب (KD (Kiln drying نامیده می شوند. میزان خشک کردن چوب می بایست به میزان استاندارد و اصولی باشد تا صدمه ای به آن وارد ننماید. بعضی افراد به دلیل عدم آگاهی به اشتباه چوب های خشک شده (KD) را همان چوب ترمو تلقی می نمایند. برای آن دسته از عزیزان که تقاوت چوب KD یا خشک شده را با ترموود نمی دانند، مختصر توضیحاتی در خصوص فرآوری چوب ترمو و وجه تمایز میان آن با چوب خشک شده (KD) عنوان خواهیم نمود. 

 

تفاوت چوب KD و چوب ترمو

استفاده از چوب در صنایع و کاربردهای متفاوت گوناگون می باشد. چوب KD در مصارف مختلفی از قبیل فضای باز، سازه های چوبی و کاربردهای فراوانی می باشد. نهایت حرارتی که چوب KD دریافت خواهد کرد حداکثر 100 درجه ی سانتی گراد خواهد بود در صورتی که چوب ترمو حرارتی در حدود 180 تا 220 درجه ی سانتی گراد تحمل خواهد کرد.  

در گذشته ی بسیار دور افراد به این نتیجه رسیدند که گرما دادن به چوب مقاومت و برخی ویژگی های آن را اصلاح می نماید. همین امر محققین و دانشمندان را بر این داشت به طور علمی و گسترده پروسه حرارت دادن به چوب را مورد بررسی قرار دهند. بعد از سالها تحقیق و بررسی در این خصوص دانشمندان به فرآوری چوب اصلاح شده با حرارت (Thermowood) دست یافتند. دستیابی به این فرآوری یکی از مهمترین رویدادها در صنعت چوب در سرتاسر دنیا بوده است. فرآوری ترمووود استفاده از چوب هایی با کیفیت پایین تر را امکان پذیر نموده و کمک شایانی به صرفه جویی در استفاده از ذخایر طبیعی داشته است. اصلاح حرارتی، چوب هایی که دارای مقاومت ذاتی پایین تری می باشند را به گونه ای اصلاح می نماید که با مقاومت و استقامت چوب های سخت استوایی برابری خواهد کرد. کشف این فرآیند چشم انداز منحصر به فردی را برای صنعت چوب در سرتاسر دنیا برای علاقه مندان به متریال طبیعی گشوده است.

چوب ترمو انتخاب خوب پسندان

اگر می خواهید یک انتخاب درست از مواد و مصالح ساختمانی داشته باشید باید اطلاعات کافی و دقیقی در رابطه با هریک از آنها در اختیارتان قرار گیرد ما دراینجا سعی کرده ایم تا روش و فرآیند تولید ترمووود که یکی از متریال های پرطرفدار محسوب می شود را ذکر نماییم تا مخاطبان فرصت بهتری برای تصمیم گیری داشته باشند.

فرآوری اصلاح حرارتی در فازهای مختلفی انجام می پذیرد. فاز ابتدایی شامل خشک کردن چوب می باشد به طوری که در این فاز چوب درون کوره هایی قرار می گیرد که در آن چوب تا دمای 100 درجه ی سانتی گراد خشک می شود و رطوبت آن حدودا به صفر درصد خواهد رسید. بعد از خشک شدن چوب مرحله ی بعدی چوب ترمو آغاز می گردد. در فاز دوم دمای کوره 180 الی 220 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. در این مرحله چوب به قدری حرارت می بیند که در شرف سوختن قرار خواهد گرفت اما به دلیل عدم وجود اکسیژن احتراق صورت نمی گیرد اما رنگ چوب تیره خواهد. رنگ طلایی قهوه ای که در نتیجه ی حرارت دادن در دمای بسیار بالا حاصل می شود از جذابیت و محبوبیت بسیار بالایی در میان طرفداران و دوستداران چوب طبیعی برخوردار می باشد. مرحله آخر فاز خنک کردن و کاهش حرارت کوره به صورت تدریجی و با استفاده از اسپری کردن آب می باشد. در این مرحله آب به صورت اسپری برروی چوب پاشیده می شود و رطوبت آن دوباره تا 4 الی 7 درصد به آن بازگردانده می شود. بعد از خنک شدن، ترمووود آماده ی برش دادن و استفاده در کاربردهای مختلف می باشد.

شرکت پارس آرای کوهستان دارنده ی نمایندگی یکی از با کیفیت ترین تولید کنندگان چوب ترمو با نام Thermory استونی می باشد که همکاری این دو کمپانی مدت های مدیدی است ادامه دارد. با توجه به افزایش تقاضای بازار ایران و گرایش مردم به استفاده از متریال های طبیعی، آینده ی رو به رشدتری برای این دو کمپانی انتظار خواهد رفت. پیشنهاد می شود با کارشناسان فروش این مجموعه جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصولات 7-22631405-021 تماس حاصل نمایید.