s
چوب ترمووود چیست ؟
تعداد بازدید: 2154تعداد نظرات: 0
1396/05/29 - 09:41

چوب ترمووود چیست ؟

در این مقاله فواید ترموود و استفاده از آن در مصارف مختلف از قبیل چوب نما، پارکت چوبی، دکینگ بررسی شد و مزیت آن در مقایسه با متریال های دیگر ذکر شده است.

به منظور رسیدن به چوبی با ثبات ابعادی و ظاهری و به وجود آوردن سختی و استحکام مکانیکی در آن‌ها و افزایش مقاومت بیولوژیکی‌ آن‌ها از فرآوری ترمو استفاده می‌شود و از آن‌جا که در این فرآیند هیچ‌گونه مواد شیمیایی‌ای دخیل نمی‌باشد دوستدار محیط زیست بوده و به همبن دلیل استفاده از این فرایند در دنیا بسیار رواج یافته است.

ترموود نامیست که به چوب‌های حرارت دیده و یا اصلاح شده با حرارت، نسبت داده شده و در دنیا چوب‌های فرآوری شده به این نام شهرت یافته‌اند. چوب ترمو جایگزین بسیار مناسبی برای چوب های اشباع می باشد زیرا هیچ گونه ضرر و زیانی برای محیط زیست ندارد. اصلاح چوب با حرارت دارای مزایا و منافع بیشماری می باشد که شامل موارد زیر می شود:

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی

مقاوم شدن چوب در مقابل پوسیدگی و قارچ، افزایش استحکام، ایجاد ترک کمتر و تبدیل آن به عایق مناسب.

بنا به آن‌چه گفته شد می‌توان دریافت که ترمووود مناسب‌ترین محصول جهت کاربرد در فضای باز و بیرونی می باشد چرا که به دلیل فرآیند ترموود رطوبت چوب که اولین دلیل آسیب‌پذیر بودن چوب می‌باشد، کاملا کنترل شده و باعث مقاومت بالا‌ی آن در مقابل شرایط آب و هوایی سخت و هر نوع آسیب خارجیشده است. مصارف رایج چوب حرارت دیده برای پنل های به کار رفته در فضای بیرونی (Outdoor)، دکینگ های چوبی، در ،پنجره، حصار و مبلمان چوبی می باشد. همچنین رنگ ترموود که به رنگ قهوه ای طلایی می‌باشد، آن را مبدل به متریالی مورد پسند و محبوب برای کاربرد داخلی (Indoor) از قبیل مبلمان چوبی، پارکت چوبی و پنل ساخته است. 

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی

تجربه‌ها و مطالعات بسیار گسترده نشان داده ست که چوب حرارت دیده از دوام و استحکام بالایی برخوردار است و در مقابل پوسیدگی و حمله ی قارچ ها مقاوم می باشد و جالب است بدانید که در گذشته وایکینگ ها (Vikings) از چوب سوخته (حرارت دیده) برای ساخت ستون ها و اسکله ها استفاده می کردند زیرا از دوام بالاتری برخوردار بوده است.

متاسفانه سوزاندن چوب و در واقع حرارت دادن چوب آن را خشک و شکننده می کند. در حال حاضر تکنیکی برای رفع این مشکل به کار گرفته می شود که از خشکی و شکنندگی آن جلوگیری می شود. امروزه ترمووود از مزایای بیشماری از قبیل مقاومت در مقابل قارچ ها و پوسیدگی، استحکام و عدم استفاده از مواد شیمیایی در پروسه برخوردار است. فرآوری چوب با حرارت در مورد بسیاری از گونه ها امکان پذیر می باشد.    

چگونه فرآوری ترمووود انجام می شود؟

  1. چوب تا دمای 220 درجه سانتی گراد حرارت می بیند به طوری که قبل از رسیدن به مرحله ی سوختن، افزایش دما پایان می یابد.
  2. افزایش دما، باعث ایجاد تغییر در پلیمر‌های تشکیل دهنده‌ی آن شده که در پی آن مقاومت ، استحکام و ثبات در ابعاد، در چوب پدیدار می‌شود و از آن یک عایق بسیار مطمعن می‌سازد.
  3. تغییر رنگ چوب‌ها در فرآیند ترموود متغییر بوده و به جنس آن‌ها بستگی دارد، اما معمولا رنگ چوب را به رنگ قهوه ای تیره مبدل می سازد و همچنین اگر چوب ترمو بدون هیچ نوع پوشش سطحی در معرض نور آفتاب قرار بگیرد به طور تدریجی به خاکستری نقره ای بسیار جذابی تغییر رنگ می یابد.

چوب ترمو جایگزینی برای Cedar و چوب های سخت استوایی

ترمووود متریال بسیار مناسبی جهت جایگزین شدن چوب های استوایی،Cedar و Larch می باشد. چوب Cedar و چوب های استوایی از مناطق بسیار دور از جمله کانادا تامین می شوند و از جنگل های ناپایدار منشا می گیرند بنابراین استفاده از این گونه ها برای محیط زیست مضر می باشد و در واقع این نوع از چوب ها دوستدار محیط زیست نمی باشند.

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی

آیا رنگ ترموود همگن می باشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: از آجا که تغییر رنگ فاحشی در چوب ایجاد نمی شود بعد از اتمام اصلاح حرارتی با توجه به یکدستی ایجاد شده در رنگ چوب ترمو، می توان بدون هیچ نگرانی آن را ساب زد و یا برش داد و نگران ناهمگن بودن رنگ آن نبود.   

آیا ترمووود دارای صمغ و شیره می‌باشد؟

حرارت بسیار بالای این فرآوری، صمغ و شیره ی موجود در چوب را به طور کامل خشک و از بین می برد بنابراین اگر از رنگ برای چوب حرارت دیده استفاده شود احتمال خراب شدن رنگ وجود نخواهد داشت.

از کاربردهای دیگر ترمووود استفاده ی آن درسونا می باشد که با توجه به قرارگیری در حرارت بسیار بالا رطوبت آن از بین خواهد رفت و از لحاظ بهداشتی بسیار مناسب می گردد.

 پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی

پارس ارای کوهستان همواره به دنبال فراهم نمودن مجموعه‌ای کامل و متنوع از چوب‌های ترموود از بهترین برند‌ها بوده و توانسته به مرجع بسیار معتبری در زمینه‌ی خرید و فروش چوب ترموود گردد. مشتریان عزیز می‌توانید جهت اطلاع از قیمت محصولات و یا کسب آگاهی از مشخصات مححصول با مشاورین ما تماس گرفته و یا به صورت حظوری در مجموعه‌ی پارس آرای کوهستان از محصولات ما بازدید فرمایید.

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی