s
چوب آکویا بهترین چوب نما
تعداد بازدید: 2185تعداد نظرات: 0
1396/07/11 - 17:37

چوب آکویا بهترین چوب نما

چوب آکویا در مقایسه با متریال های دیگر از مقاومت و دوام بسیار بالایی برخوردار است و در حین پروسه ی تولید و فرآوری آن کربن بسیار کمی تولید می شود که این امر منجر به حفاظت از محیط زیست می شود. ضد آب بودن چوب آکویا از ویژگی های منحصر به فرد آن می باشد. لازم به ذکر است  یکی از کاربرد های حائز اهمیت آکویا در چوب نما می باشد.

چوب آکویا حاصل مطالعات و تحقیقاتی بالغ بر 80 سال می باشد. در نتیجه ی ترکیب فرآوری استیله کردن به همراه اجرای تکنولوژی انحصاری برش لبه ها، چوبی با کیفیت بسیار بالا با نام تجاری "آکویا" تولید می شود که به طور فوق العاده ای مناسب کاربردهای Outdoor می باشد. یکی از کاربردهای آکویا به عنوان چوب نما در سازه ها و ساختمان های متفاوت می باشد. این چوب منحصر به فرد در کاربردهایی مناسب فضای بیرون و حتی داخل آب مورد استفاده قرار می گیرد. چوب فرآوری شده با تکنولوژی استیلیشن (چوب آکویا)، از معدود چوب هایی می باشد که داخل آب بدون هیچ نگرانی تا سالیان بسیار طولانی دوام خواهد آورد. با توجه به خاصیت ضد آب بودن چوب آکویا، این محصول در کاربردهای بیشماری از قبیل پنجره تا در، دکینگ تا نما و پل تا قایق مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا چوب آکویا از جنگل های پایدار است؟

چوب آکویا از جنگل های پایدار تامین می شود و با استفاده از فرآوری انحصاری شرکت Accsys، با نام آکویا، مورد اصلاح و فرآوری قرار می گیرد.

نکته : آکویا نام انحصاری و برندی تجاری می باشد که متعلق به شرکت Accsys می باشد.

خواص و ویژگی های چوب آکویا از برترین چوب های سخت استوایی فراتر خواهد بود و در نتیجه قابلیت پاسخگویی به بسیاری از تقاضاها در زمینه های مختلف کاری و صنعتی و ساختمانی از قبیل چوب نما و دکینگ را دارا می باشد. چوب آکویا با توجه به استقامت و دوام فوق العاده ی خود، قابل جایگزین شدن با چوب های جنگل های غیر پایدار نیز می باشد.  

آکویا محصولی به ثبت رسیده با درجه ی کیفی بالا می باشد که آزمایشات بسیاری در موقعیت های واقعی در مدت زمان بسیار طولانی بر روی آن انجام گرفته است. در این مقاله برخی از نتایج به دست آمده از این آزمایشات نشان داده می شود.

آیا کاربرد آکویا در چوب نما حافظ محیط زیست است؟

Carbon Footprint Reports (گزارشات رد پای کربن*) از Camco UK و همچنین Life Cycle Assessments از TU Delft هر دو نشان دادند که چوب آکویا از متریال های دیگر ساختمانی عملکرد بهتری دارد و در مقابل، زیان کمتری برای محیط زیست دارد. تحقیقات و آزمایشات گسترده در خصوص چوب آکویا نشان داده است که این چوب منحصر بفرد هیچ گونه ضرر و زیانی به محیط زیست وارد نخواهد کرد و کمک شایانی برای حفظ محیط زیست خواهد داشت. کاربرد آکویا در چوب نما تاثیر بسزایی در حفظ و نگهداری محیط زیست دارد.

ویژگی های چوب آکویا

  • چوب آکویا در مقایسه با متریال های دیگر ساختمانی از قبیل سیمان، شیشه و آلومینیوم در تولید و کاربرد آن انرژی بسیار کمتری را مورد استفاده قرار می دهد.
  • در مقایسه با دیگر متریال ها از قبیل PVC، آلومینیوم و چوب های سخت استوایی (چوب های سخت استوایی از جنگل های ناپایدار تامین می شوند) چوب آکویا در حین پروسه ی تولید، گازهای گلخانه ای کمتری را منتشر می کنند.
  • چوب آکویا در مقایسه با چوب هایی از قبیل Spruce و چوب های سخت استوایی مانند red meranti که به عنوان متریال ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند از عمر طولانی تری برخوردار می باشند و نگهداری از آن بسیار ساده تر است. قیمت چوب آکویا با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن در مقایسه با چوب های مذکور مقرون به صرفه تر می باشد.

بررسی رد پای کربن (میزان کربن ایجاد شده)

ارزیابی میزان "رد پای کربن" بر روی چوب آکویا با استفاده از عوامل انتشار استاندارد که به عنوان مرجع در مطالعاتCamco  مورد استفاده قرار می گیرد انجام گرفته است و این مطالعات در راستای پاسخگویی به شورای بازرگانی جهانی برای توسعه ی جنگل های پایدار و انستیتو جهانی منابع طبیعی (WBCSD/WRI) که شامل تفاهم نامه ی گزارشی گازهای گلخانه ای (GreenHouse gas=GHG) می باشد، انجام گرفته است .

براساس این ارزیابی و تحقیق گازهای گلخانه ای (GHG) شامل شش نوع گاز می شوند که به شرح زیر می باشد:

دی اکسید کربن (Co2)، متان (CH4)، نیتروس اکسید (N2O)، هیدرو فلوروکربن (HFCs)، پرفلوروکربن (PFCs) و سولفور هگزا فلوراید (SF6) .

هر کدام از این گازهای گلخانه ای تاثیری متفاوت بر گرم شدن زمین دارد، بنابراین تمامی این گازها را با یک نام واحد به نام دی اکسید کربن به کار می بریم.

با توجه به نمودار زیر در خصوص رد پای کربن و یا کربن ایجاد شده، چوب آکویا به طور چشمگیری از فلزاتی از قبیل (استیل، آلومینیوم)، پلاستیک (PVC)، بتن و چوب جنگل های ناپایدار، کربن بسیار کمتری تولید می کند و عملکرد آن به طور بی نظیری بهتر از متریال های مذکور می باشد. چوب جنگل های ناپایدار تاثیرات بسیار منفی در رد پای کربن دارد. مطالعات انجام گرفته در خصوص نشر گاز گلخانه ای در ساخت پنجره و نمای ساختمان توسط متریال های مختلف و چوب آکویا، به صورت مقایسه ای در نمودار زیر نمایش داده شده است.

نشر گاز گلخانه ای در ساخت پل عابر پیاده توسط متریال های مختلف و چوب آکویا، در نمودار زیر نمایش داده شده است.

در مقاله های بعدی در خصوص چوب آکویا و موارد مصرف آن از قبیل چوب نما به طور مفصل پرداخته خواهد شد. شایان ذکر است شرکت پارس آرای کوهستان نماینده ی انحصاری برند آکویا در ایران می باشد که یکی از بزرگترین و معتبرترین تامین کنندگان چوب های تخصصی در صنعت ساختمان می باشد.  

* ردپای کربن (carbon footprint) مجموعه کل گازهای گلخانه‌ای (GHG) خروجی ناشی از یک سازمان، ‌یک رخداد،‌ یک محصول یا یک شخص را رد پای کربن می نامند؛ به عبارتی دیگر به کربن ایجاد شده در اتمسفر، رد پای کربن گفته می شود.