s
چه کسی برای اولین بار فکر ترمو کردن چوب به ذهنش رسید؟
تعداد بازدید: 44تعداد نظرات: 0
1399/04/02 - 12:49

چه کسی برای اولین بار فکر ترمو کردن چوب به ذهنش رسید؟

یکی از اصلی ترین دشمن های چوب آتش میباشد که میتواند آن را به سرعت نابود کند ولی سوال اینجاست که چه کسانی برای اولین بار بدون آسیب رسیدن به چوب این عمل را انجام داد پس با ما همراه باشید.

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که به ذهن چه کسانی رسیده است که چوب را در کنار آتش قرار دهند و به نوعی آن را اصلاح حرارتی کنند؟

اصلاح حرارتی چوب قرن ها پیش صورت گرفته است و بر خلاف تصور عموم یک روش جدید نیست و تنها فنلاندی ها به آن مراحل دیگری را مانند بخار آب را اضافه کردند.

به جرات میتوان گفت که این اصلاح حرارتی یا ترمو کردن چوب ها از وایکینگ ها و قرن ها پیش شروع شد. جایی که آن ها تنها با چوب ها سروکار داشته اند و مجبور بودند که بیشتر نیاز های خود مانند کشتی سازی و خانه سازی را با این ماده برطرف کنند.

چوب ترمو نشده با قرار گرفتن در فضاهای باز رطوبت بیشتری را به خود جذب میکند و باعث به وجود آمدن کپک، قارچ و پوسیدگی میشود به همین دلیل بود تصمیم گرفتند که رطوبت چوب را کاهش دهند و آن را در مجاورت آتش قرار دادند.

از وایکینگ ها به فنلاندی ها

پس می توان گفت که این فرایند از وایکینگ ها به فنلاندی ها رسیده است و آن ها چیزی حدود 30 سال پیش بود که روشی علمی را برای ترمو کردن چوب ها طراحی کردند. درحال حاضر این فرایند تنها توسط رایانه ها و حرارت بسیار بالا انجام میشود و حاصل این فرایند چوب ترموود بسیار باکیفیت و با قابلیت های بیشتر نسبت به ترمو وایکینگ ها میباشد.

2 روش محبوب ترمو کردن چوب

با پیشرفت تکنولوژی و تحقیقات انجام شده برای ترمو کردن چوب روش های مختلفی ابداء شد ولی 2 روش برای دست پیدا کردن به چوب ترموود محبوب تر میباشد:

چوب ترموود در شرایط خلا

چوب ترموود عادی

اصلاح حرارتی چوب در شرایط باز میتواند میزان رطوبت را تا صفر درصد هم کاهش دهد و این میزان باعث میشود که تنش چوب در این شرایط بالا تر برود ولی با ترمو کردن چوب در شرایط خلا این میزان به حدود 5 درصد میرسد و باعث میشود که میزان استرس داخل چوب هم کمتر شود و در واقع تعادلی در رطوبت به وجود بیاید.

حرارت چه خصوصیاتی را از چوب میگیرد

سلول های چوب توانایی این را دارند که مولکول های آب را به حرکت در بیاورند و به همین دلیل هم می باشد که یک درخت زنده میماند و تغذیه میکند. با حرارت دیدن چوب تغییراتی در این سلول ها به وجود می آید که حمل آب را به حداقل میرساند و از پوسیدگی و جذب رطوبت جلوگیری میشود.

یکی از کار هایی که حرارت با ساختار چوب انجام میدهد از بین بردن قند میباشد. به طور عمده منبع تغذیه قارچ ها قند میباشد و با از بین رفتن مانع از رشد آن ها و از بین رفتن چوب ترموود میباشد.

این دو تغییر از اساسی ترین ها در چوب میباشد که باعث میشود که طول عمر و کارایی آن ها افزایش پیدا کند و پایدار تر شوند.

پروژه های ترموود پارس آرای

نتیجه گیری: وایکینگ ها را میتوان به عنوان مغز متفکر این روش معرفی کرد زیرا آن ها بودند که با استفاده از این روش چوب های اصلاح شده یا ترموود را درست و شروع به کشتی سازی و خانه سازی کردند و در اصل تغییراتی زیادی را در صنعت کشتی سازی و خانه سازی به وجود آوردند که میتوان امروزه حاصل آن را در نما چوب ساختمان ها، روف گاردن ها، خانه چوبی و .... دید.

 با توجه به کاربردهای بسیاری که چوب در صنعت ساختمان‌سازی دارد و همچنین مسیری که طبیعت در پیش گرفته است، میزان تقاضای آن همواره رو به رشد بوده است. در این بین تنوع محصولات چوبی بسیار بوده و از تنوع فراوانی برخوردار است. پارس آرای کوهستان با گردآوری بهترین مجموعه از محصولات چوبی از شرکت های ترموری، بوئن و ... به مرجعی معتبر برای تأمین چوب ترموود و پارکت تبدیل شده و این امکان را به مهندسین و کارفرمایان داده است که در صورت تمایل برای استعلام از محصولات با مشاورین مجرب دفتر مرکزی پارس آرای کوهستان تماس حاصل فرمایند.

تماس با ما