s
چقدر درباره ترمووود می دانید؟
تعداد بازدید: 891تعداد نظرات: 0
1397/07/28 - 15:03

چقدر درباره ترمووود می دانید؟

هدایت گرمایی در ترمووود و به طور کلی در تمامی گونه های چوب از مواد و مصالح دیگر بسیار پایین تر می باشد و به نوعی از ویژگی های آن محسوب می گردد. عدم انتقال حرارت مصالح ساختمانی منجر به جلوگیری از اتلاف حرارتی می گردد.

در مقاله های قبلی در خصوص هدایت الکتریکی ترمووود صحبت های بسیاری را عنوان نمودیم در این مقاله قصد داریم در ادامه ی مباحث قبلی در خصوص هدایت گرمایی چوب صحبت نماییم.

در این جا خاصیت انبساط حرارتی چوب را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

انبساط حرارتی چوب : هنگامی که بخشی از چوب را حرارت می دهیم انرژی درونی آن افزایش می یابد و در نتیجه نوسان مولکول های چوب و طبیعتا فواصل بین آنها افزایش می یابد که افزایش ابعاد و حجم چوب را به همراه خواهد داشت. در واقع به این پدیده که در اثر افزایش حرارتی چوب ابعاد و حجم آن نیز افزایش می یابد انبساط حرارتی چوب نامیده می شود.

  • همکشیدگی چوب : وقتی چوبی که دارای رطوبت می باشد را حرارت می دهیم منجر به همکشیدگی چوب می گردد.
  • ضریب انبساط حرارتی : افزایش واحد چوب به ازای زیاد شدن یک درجه حرارت و این ضریب انبساطی در سه جهت شعاعی، مماسی و طولی متفاوت می باشد. میزان انبساط حرارتی خیلی کمتر از همکشیدگی و واکشیدگی به خاطر تغییر میزان رطوبت می باشد و به همین دلیل در طراحی سازه ها برای ساخت و ساز استفاده نمی گردد. اما ترموود به دلیل فرآوری شدن از لحاظ ثبات ابعادی بسیار مقاوم می باشد و دچار تغییرات ابعادی نمی گردد بنابراین در کاربردهای مختلفی از قبیل نمای ساختمان، پارکت، مبلمان فضای بیرون و هزاران کاربرد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

ضریب گرمایی چوب چیست ؟ ضریب گرمایی ویژه عبارت است از میزان حرارت لازم به منظور گرم کردن یک گرم چوب به میزان یک درجه ی سانتی گراد.

هدایت حرارتی ترمووود

حقیقتی که در مورد چوب وجود دارد و آن را از دیگر متریال ها متمایز ساخته است پایین بودن هدایت گرمایی چوب می باشد و به همین دلیل در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از چوب های فرآوری شده نیز به ویژه ترمووود در ساختمان سازی استفاده می گردد. از دیگر کابردهای چوب در ساخت وسایل خانگی، دستگیره ها و هزاران کاربرد دیگر می باشد.

ضریب هدایت حرارتی چوب و سایر مصالح و فلزات در بخش زیر بیان شده است. چوب های سوزنی برگ با قرار گیری در معرض حرارت و فرآوری ترموود به دست می آید. به دلیل قرارگیری در معرض حرارت میزان هدایت گرمایی چوب کاهش می یابد.

ضریب هدایت گرمایی در چوب و سایر مصالح

در چوب های پهن برگ نیمه سنگین و سوزنی برگان خیلی سنگین مانند چوب درخت بلوط، زبان گنجشک، راش سنگین و همچنین کاج امریکای که جزو سوزنی برگان بسیار سنگین می باشد ضریب هدایت گرمایی 0.2 می باشد و این در حالی می باشد که فلزاتی مانند مس و آلومینیم ضریب هدایت گرمایی در آنها به ترتیب 320 و 200 می باشد. در چوب درختان پهن برگ که سبک هستند و همچنین سوزنی برگانی که نیمه سنگین می باشند مانند نمدار، غان، افرا، کاج دریایی و کاج جنگلی میزان ضریب هدایت حرارتی 0.13 می باشد و در آهن و چدن به ترتیب 62 و 48 می باشد. در پهن برگان خیلی سبک مانند انواع صنوبر و همچنین سوزنی برگان بسیار سبک مانند نوئل و نراد در حدود 0.1. و در موادی مانند سرب، شیشه، و بتون به ترتیب 30، 1 و 1.5-0.3 می باشد. چوب ترمو دارای هدایت حرارتی بسیار پایینی می باشد زیرا در اثر قرارگیری در معرض حرارت بسیار بالا خواص آن بهبود می یابد.  

همچنین در سبک ترین گونه ها مانند بالزا ضریب هدایت الکتریکی 0.045 می باشد و در سیمان و آجر این ضریب 0.55 و 0.75- 0.5 می باشد. در فیبر و تخته و خرده چوب نیز این عدد به ترتیب 0.55 و 0.13 می باشد و در گچ معمولی نیز 0.4 می باشد. همانطور که در بالا گفته شد میزان ضریب الکتریکی در میان مصالح ساختمانی در چوب از همه کمتر و در مس و آلومینیم از همه بیشتر می باشد.در واقع قابلیت هدایت حرارت به جرم مخصوص، میزان رطوبت و همچنین جهت قرار گیری الیاف بستگی دارد و در مقابل عوامل متفاوت، متغیر می باشد. از عوامل دیگر تاثیر گذار بر هدایت گرمایی چوب و یا ترمووود شامل گره و ترک خوردگی می باشد.

شرکت پارس آرای کوهستان تامین کننده و عرضه کننده انواع چوب های فرآوری شده و ذاتا مقاوم می باشد که با بهره گیری از دانش فنی و تجربه ی مدیران خود توانسته است در عرصه صنعت ساختمان پیشرو و نوآور باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این مجموعه، محصولات و نحوه ی فعالیت و همچننی پروژه های متعدد پارس آرای کوهستان از بخش های مختلف سایت و همچنین صفحه ی اینستاگرام بازدید به عمل آورید و یا با دپارتمان فروش 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید.