s
چقدر با خواص ترمووود آشنا هستید؟
تعداد بازدید: 665تعداد نظرات: 0
1397/10/15 - 15:32

چقدر با خواص ترمووود آشنا هستید؟

مقاومت ترمووود به دلیل عدم وجود رطوبت در آن بسیار بالا می باشد. خیزش چوب در چوب فرآوری شده با حرارت یا ترموود بسیار ناچیز می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع چوب های فرآوری شده توصیه می کنیم مطالب علمی و آموزشی تهیه شده توسط شرکت پارس آؤای کوهستان را مطالعه نمایید .

چوب دارای خاصیتی می باشد که می تواند آب را به خود جذب نماید. اگر چوب در مکانی قرار بگیرد که دارای رطوبت بالا باشد رطوبت چوب نیز افزایش می یابد. ترمووود به دلیل قرار گیری در کوره های مخصوص و قرار گرفتن در معرض حرارت بسیار بالا به گونه ای فرآوری می شود که در برابر رطوبت کاملا مقاوم می گردد یعنی آب محیط را به خود جذب نمی کند. اما چوب فرآوری شده رطوبت محیط را به خود جذب می کند و دچار باد کردگی و تورم می گردد. رطوب چوب زمانی که به 25 درصد برسد به اصطلاح "رطوبت نقطه اشباع الیاف" نامیده می شود و مقدار آن بین 25 تا 30 درصد می باشد.

زمانی که چوب تا حدود 25 درصد خشک می شود مقاومت و خواص الاستیکی آن افزایش می یابد. در واقع چوب بدون رطوبت ماده ای بسیار مقاوم می باشد. یکی از دلایل مقاومت بسیار بالای ترمووود رطوبت بسیار ناچیز آن است. رابطه ی بین رطوبت و مقاومت چوب زبان گنجشک یا اش (Ash) در نمودار زیر به تصویر کشیده شده است.

عمر مصرف ترمووود

به طور کلی استفاده طولانی از چوب بدون وجود عوامل مخرب که شامل میکروارگانیسم ها، درجه ی حرارت بالا یا نیروهای مداوم می شود بر مقاومت آن تاثیر ناچیزی دارد. اگر بر روی چوب نیرویی مداوم و همیشگی وارد شود مقاومت آن کاهش می یابد و بعضی از خواص مکانیکی آن تقلیل می یابد. هر اندازه میزان نیروی وارد شده بر روی چوب طولانی تر باشد میزان آسیب بر روی آن نیز بیشتر خواهد شد. اما ترمووود به دلیل حرارت بسیار بالایی که بر روی آن با تکنولوژی و شیوه های جدید انجام می گیرد بسیار مقاوم می گیرد و دارای استحکام بسیار بالایی خواهد بود.

اگر نیروی کمی بر روی چوب وارد شود آن قطعه دچار شکستگی نخواهد شد بلکه خمیده می شود. اگر بخواهیم برای درک بهتر این مطلب مثالی بزنیم می توانیم طبقات کتابخانه پر از کتابی را بگوییم که در اثر نیرویی طولانی مدت دچار خمیدگی می شود که به این پدیده خیزش چوب گفته می شود. خیزش چوب با رطوبت چوب رابطه ای مستقیم دارد بنابراین در چوب های خشک میزان خمیدگی بسیار کمتر می باشد. ترمووود به دلیل از دست دادن رطوبت بسیار زیادی در کوره های مخصوص خشک می شوند بنابراین امکان خمیدگی آنها بسیار کمتر خواهد بود. خیزش چوب یا creep در محیط هایی که رطوبت تغییر می یابد بیشتر خواهد بود اما در مکان هایی که دارای رطوبتی ثابت می باشد خیزش و تاب برداشتن آن بیشتر خواهد بود. در خصوص ترمووود امکان تاب برداشتن و پیچش آن بسیار کم و به جرات می توان گفت احتمال آن به صفر می رسد.   

چه عواملی بر مقاومت الوار چوبی تاثیر گذار است؟

گره ها و کج تاری یا الیاف مورب  

گره ها از متداول ترین مواردی می باشد که در مقاومت چوب تاثیر گذار می باشد. در واقع گره ماندد یک سوراخ عمل می نکاید و چوب هایی که بدون گره می باشند عملا از آن دسته که با گره می باشند مقاومت بیشتری دارند. شایان ذکر است پروسه ی اصلاح حرارتی، چوب را به گونه ای اصلاح می نماید که چوب های با گره نیز دارای مقاومتی در حد چوب های هاردوود یا ذاتا مقاوم می گردند. چگونگی قرارگیری و حالت های متفاوت شیب الیاف نیز دارای اهمیت فوق العاده ای در مقاومت چوب دارد. همانطورکه در بالا بارها به آن اشاره شد فرآوری ترموود یا ترمووود مقاومت و دوام چوب را به طور بسیار چشمگیری افزایش می دهد. از دیگر ویژگی های این نوع از چوب مقاومت در برابر حمله ی حشرات و اشعه ی UV خورشیدی باشد. پارس آرای کوهستان نماینده ی رسمی برند ترموری کشور استونی می باشد که سالها با استفاده از تجربه و اعتبار و اجرای پروژه های بزرگ و همچنین برخورداری از دانش فنی توانسته است گامی موثر در ارتقا سطح کیفی ساخت و ساز بردارد.