s
چرا چوب ترمو معجزه می کند؟
تعداد بازدید: 790تعداد نظرات: 0
1396/12/19 - 11:54

چرا چوب ترمو معجزه می کند؟

کیفیت چوبی که در نمای ساختمان ها استفاده می شود، باید خوب باشد زیرا اسکلت اصلی به حساب می آید و در زیبایی بصری بیننده نقش دارد چوب ترمو یکی از مناسب ترین و باکیفیت ترین گزینه ها به شمار می رود با توجه به دوام و ماندگاری بالای این چوب امروزه یکی از متریال های محبوب بین مهندسین و آرشیتکت ها شده است.

چوب به دلیل تجدید پذیر و طبیعی بودن یک متریال منحصر به فرد در صنعت ساختمان می باشد که امروزه در بین معماران و مهندسین ساختمان جایگاه ویژه ای یافته است لازم به ذکر است چوب ماده باارزشی است زیرا انسان از گذشته تاکنون از آن در مصارف گوناگون با توجه به عوامل و شرایط جوی استفاده نموده اند بسیاری از فلزات در مجاورت هوا به سرعت اکسید می شود و برخی سنگ ها و مصالح ساختمانی دیگر در مقابل گاز کربنیک موجود در هوا تجزیه می شوند این موارد چوب را یکی از مناسب ترین انتخاب ها نسبت به سایر مصالح ساختمانی نموده است. چوب یک عایق حرارتی به حساب می آید همچنین به دلیل داشتن ضریب هدایت حرارتی بسیار زیاد داغ نمی شود دلیل انتخاب چوب برای کبریت نیز این امر می باشد . چوب در دمای پایین یخ نمی بندد بنابراین می توان با ایجاد تغییراتی در ساختار چوب و حفظ زیبایی ظاهری از چوب در فضاهای خارجی نیز استفاده نمود.

ترمو چیست و چگونه چوبی است؟

بشر به این موضوع پی برده است که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب به مقاومت آن در برابر شرایط و عوامل جوی مختلف می افزاید بنابراین با پیشرفت علم و تکنولوژی روز دنیا در این حوزه در ساختار چوب تغییراتی ایجاد گردید که منجر به تولید چوب ترمو گشت.

در مرحله اول چوب درختان برش خورده و در کوره های حرارتی ترموود قرار گرفته و دمای آن تا 100درجه سانتی گراد سپس تا 230 درجه سانتی گراد بالا رفته تا چوب های برش خورده خشک شود و از رطوبت آن کاسته شود .در مرحله بعد برای خارج شدن صمغ و رطوبت موجود در چوب دمای آن بین 180 تا 220 درجه حرارت بالا می رود بعد از پایین آمدن دمای چوب ها با اضافه کردن آب و بخار دما را به دمای محیط نزدیک نموده و با جذب رطوبت بین 4 تا 6 درصد این مرحله نیز به پایان می رسد . لازم به ذکر است در کلیه مراحل هیچ گونه ماده شیمیایی به آن وارد نمی شود.

مقاومت و دوام بالا، ثبات ابعادی و طول عمر بالا مواردی است که می توان آن ها را به عنوان مزایای چوب ترمو نام برد. چگالی چوب ترمو کمتر از چوب ترمو نشده است که این موضوع در اثر دمای بالا و گرم شدن اتفاق می افتد.

در گذشته با چوب طبیعی به ساخت خانه های چوبی می پرداختند که این موضوع مشکلاتی را در مواجه با شرایط محیطی نظیر برف و باران  ایجاد می نمود ابعاد سطح چوب در اثر فعالیت باکتری‌ها و ذرات کثیف موجود در آب باران، افزایش می‌یافت. همچنین امکان رشد قارچ در سطوح فراهم می گشت امروزه با انجام آزمایش های متعدد روی چوب ترمو به مقاومت آن در برابر آب و هوا و شرایط جوی مختلف پی بردند و با انجام تغییراتی در چوب می توان از آن با اطمینان خاطر در فضاهای باز و هوای آزاد استفاده نمود. چوب ترمو نیز مانند سایر متریال های ساختمانی اگر در مدت زمان طولانی در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد آسیب پذیر بوده و رنگ آن از قهوه ای به خاکستری تغییر می یابد بنابراین توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب دیدگی احتمالی از رنگ یا محافظ های اشعه فرابنفش استفاده نمایید .

 

دلیل ماندگاری چوب ترمو

با کمک تکنولوژی های جدید فرآوری چوب می توان عمر چوب را طولانی نمود و در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها به کار برد. استحکام، دوام و ماندگاری از شاخصه های کیفی چوب ترمو به حساب می آید که دلیل آن پردازش های گرمایی است که در ساختار چوب تغییرات ایجاد می نماید همچنین دمای بالا و حرارت دهی به چوب ترمو باعث می شود تا در برابر هرگونه پوسیدگی و حمله حشرات نیز مقاوم گردد. چوب ترمو به دلیل سبک بودن و سرعت ساخت و ساز بالا و پیشرفت های موجود در جلوگیری از حریق گزینه ی مناسب و ایمنی برای ساخت و ساز به شمار می آید. ترموود جایگزینی پاک برای سایر متریال های ساختمانی است. طبق تحقیقات جایگزین کردن چوب ترمو به طور شگفت انگیزی میزان کربن دی اکسید هوا را کاهش می دهد.