s
چرا چوب ترمو انتخاب مناسبی است؟
تعداد بازدید: 902تعداد نظرات: 0
1396/12/06 - 12:31

چرا چوب ترمو انتخاب مناسبی است؟

در خصوص صنایع چوبی استفاده از متریالی که با روش های طبیعی فرآوری شده اند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در میان چوب های فرآوری شده چوب ترمو در سالهای اخیر از طرفداران بسیاری برخوردار شده است.

امروزه در صنایع بسیاری از مواد مصنوعی و شیمیایی استفاده می گردد. با توجه به آگاهی از مضرات و آسیب های این مواد برای سلامتی و محیط زیست بسیاری از مصرف کنندگان به دنبال موادی کاملا طبیعی برای محصولات خود می باشند. در فرآوری ترموود حرارت و بخار آب ارکان اصلی این فرآیند می باشد و عدم استفاده از مواد شیمیایی آن را مبدل به چوبی بسیار منحصر به فرد کرده است. زیبایی خیره کننده، رنگ خاص، استحکام بالا و همچنین مقاومت در برابر حمله ی حشرات و موریانه آن را مبدل به متریالی قابل کاربرد در سازه ها و زمینه های دکوراتیو در بخش داخلی و خارجی نموده است.

   

چرا چوب ترمو متریال پرطرفداری است؟

چوب نتیجه فعالیت موجود زنده ای به نام درخت است که در طی سالیان متوالی به وجود می آید. درخت پس از آنکه به سن بهره برداری رسید، قطع شده و به انواع مقطوعات چوبی (الوار، تراورس، تخته و...) تبدیل می شود. چوب طبیعی متریالی بسیار مقاوم می باشد اما متاسفانه در برابر برخی از عوامل بسیار آسیب پذیر می باشد. عواملی از قبیل رطوبت و حمله ی حشرات از جمله مواردی می باشد که می تواند به چوب آسیب جدی وارد نماید بنابراین به منظور اصلاح این معایب با استفاده از تکنولوژی چوب ترمو از متریالی بی نقص و مقاوم در برابر رطوبت و حمله ی حشرات بهره مند خواهیم شد.

اصلاح حرارتی چوب (Thermally modified wood) یکی از مناسب ترین و بهینه ترین روش های فرآوری چوب می باشد که کشور استونی پیشرو در این زمینه می باشد. در این روش برخلاف روش های متداول دیگر که با استفاده از مواد شیمیایی چوب مورد فرآوری قرار می گیرد، تنها با کاربرد گرما و رطوبت انجام می پذیرد.

در فرآوری Thermowood ساختار چوب دچار تغییراتی می گردد که به موجب آن نفوذپذیری توسط آب کاهش می یابد و در نتیجه ثبات ابعادی افزایش می یابد.

تاریخچه چوب ترمو را می دانید؟

به طور کلی فرآیند چوب ترمو متشکل از سه فاز اصلی می باشد که به طور اختصار در بخش زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت :

  1. در این فاز چوب در کوره خشک می شود به طوریکه رطوبت آن به صفر خواهد رسید مدت زمان خشک کردن و به صفر رساندن رطوبت چوب بستگی به نوع و گونه ی چوب خام دارد.

در این فرآیند چوب در کوره های خلا مورد حرارت قرار می گیرد. سوالی که در این بخش ممکن است پیش بیاید این مسئله است که با وجود قرار گرفتن در معرض حرارت بالا چگونه چوب نمی سوزد؟ پاسخ سوال این می باشد که به دلیل عدم وجود اکسیژن و ایجاد خلا در کوره ها، چوب نخواهد سوخت و تنها ساختار چوب بدون آسیب رسیدن به آن تغییر خواهد کرد.

  1. در فاز دوم اصلاح حرارتی دمای کوره بسته به نوع چوب ترمو (Thermo-S  یا Thermo-D) به 185 تا 220 درجه ی سانتی گراد افزایش خواهد یافت. قابل ذکر است هم در فاز اول و هم در فاز دوم بخار آب مانع از آسیب رسیدن به چوب خواهد شد. مدت زمان این فاز 2 تا 3 ساعت به طول خواهد انجامید.
  2. فاز سوم مرحله ی خنک کردن می باشد. در این مرحله چوب به طور کنترل شده ای خنک و سرد می شود. اگر این کار بدون تجربه ی کافی و غیر اصولی و خارج از قواعد تکنولوژی ترموود انجام پذیرد دچار ترک خوردگی خواهد شد بنابراین می بایست با رعایت اصول انجام پذیرد. مرحله ی آخر 5 تا 15 ساعت به طول خواهد انجامید. در این مرحله رطوبت چوب از صفر درصد به 4 الی 7 درصد خواهد رسید.    

با توجه به مزایا و فواید چوب ترمو از قبیل ثبات ابعادی، مقاومت، استحکام و مقاومت در برابر حمله ی حشرات از این چوب می توان در کاربردهای داخلی و خارجی استفاده نمود. امروزه استفاده از عنصر چوب در طراحی ساختمان ها علاوه بر زیبایی جامعه شهری به اعتبار و شخصیت بصری ساختمان ها نیز می افزاید استفاده از چوب ترمو جلوه ای عالی به ساختمان می بخشد گروه پارس آرای کوهستان با سابقه طولانی در عرصه چوب های تخصصی صنعت ساختمان توانسته است با ارائه متریال های به روز و باکیفیت از خود نامی نیک به یادگار بگذارد و در راستای نیل به هدف والای مشتری مداری همیشه تلاش کرده است شاخصه های زمان، قیمت و کیفیت را بهینه مدیریت کند.