s
چرا در ساختمان های لوکس از ترموود استفاده می شود؟
تعداد بازدید: 620تعداد نظرات: 0
1397/10/29 - 14:20

چرا در ساختمان های لوکس از ترموود استفاده می شود؟

به واسطه ی حرارت دادن چوب در پروسه ی ترمووود برخی مواد موجود در آن از قبیل گلوکوز، صمغ و اسید سیتریک آن از بین می رود و مابقی را به صورت کریستاله تغییر شکل می دهد. کیفیت چوبی که برای این پروسه مورد استفاده قرار می گیرد نیز دارای اهمیت فراوانی است. گره ها، ساختار فیبر و میزان رطوبت چوب در کیفیت ترموود تاثیر گذار خواهد بود.

فرآوری Thermowood فرآیند اصلاح چوب است به طوری که چوب با استفاده از بخار و حرارت بالا مورد درمان قرار می گیرد. مدت زمانی که فرآوری ترموود به طول می انجامد 48 تا 96 ساعت است که این مدت زمان بسته به گونه چوب، ابعاد و میزان رطوبت اولیه متغیر خواهد بود. پروسه ترمووود به سه بخش اصلی تقسیم می شود. بخش اول که چوب با دمای بسیار بالا خشک می شود و در فاز دوم عملیات اصلی ترمووود آغاز می شود که حرارت دادن در درجه ی بسیار بالا در این مرحله انجام می گیرد. مرحله ی آخر خنک کردن می باشد که حرارت کوره را به تدریج کاهش می دهند و چوب را با استفاده از اسپری کردن آب خنک می کنند.

پروسه ی ترموود چه کار می کند؟

اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم پروسه ی ترمووود تمام نقاط ضعف چوب را کاهش و در بسیاری از موارد کاملا از بین می برد. به دلیل حرارت بسیار بالایی که به چوب وارد می شود موادی که چرخه زندگی چوب را کاهش می دهد و درون چوب قرار دارند مانند گلوکوز، اسید سیتریک، صمغ و غیره را از بین می برد و مابقی را کریستاله می کند. به موجب این فرآیند خواص فیزیکی چوب بهبود می یابد و دوام آن به شدت افزایش می باید همچنین رنگ چوب به طور جذابی تیره می گردد. با توجه به کاهش رطوبت چوب به واسطه ی پروسه ترموود، ثبات و استقامت ترموود به طور چشمگیری افزایش می یابد.

کدام چوب برای ترمو شدن مناسب است؟

نکته ای که باید در خصوص چوب ترمو در نظر گرفت این مورد می باشد که کیفیت و گونه ی چوبی که برای ترمو کردن مورد استفاده قرار می گیرد نیز دارای اهمیت فوق العاده بالایی می باشد. چوبی که قرار است تحت فرآوری ترموودد قرار بگیرد از زمانی که از  جنگل بیرون می آید مورد نظارت و کنترل قرار می گیرد. مناسب بودن گره ها، ساختار فیبر، سن درخت و میزان رطوبت چوب که به طور مستقیم با کیفیت چوب در رابطه است. به عنوان یک اصل و به طور کلی می توان گفت پروسه ی اصلاح حرارتی چوب در مورد تمام گونه های چوب امکان پذیر است. پارس آرای کوهستان دارای نمایندگی رسمی ترمووود با برند معتبر Thermory در ایران می باشد که دارای گونه های ترمواش، ترمو اسپروس ترمو پاین و برخی دیگر انواع چوب می باشد.

کمپانی ترموری یکی از قدیمی ترین و معتبرترین تولیدکنندگان ترموود در کشور استونی است که به بسیاری از کشورهای اروپایی، امریکایی، آسیایی توزیع می گردد. شرکت پارس آرای کوهستان با سالها تجربه و اعتبار در زمینه چوب های تخصصی صنعت ساختمان نامی آشنا برای سازندگان و آرشیتکت ها است.   

اگر بخواهیم برخی از ویژگی های چوب ترمو را به اختصار توضیح دهیم به شرح زیر خواهد بود:

  • چوبی 100 درصد طبیعی و عاری از هر گونه مواد شیمیایی
  • دوستدار محیط زیست و قابل بازیافت
  • دارای ثبات ابعادی بسیار بالا
  • کاهش رطوبت متعادل
  • کاهش میزان جذب آب
  • کاهش میزان خاصیت عایقی
  • برخورداری از رنگی همگن و یکنواخت
  • عدم وجود صمغ در آن
  • افزایش مقاومت در برابر هر نوع شرایط جوی

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعالیت های پارس آرای کوهستان می توانید از بخش های مختلف سایت و صفحات اینستاگرام بازدید به عمل آورید و یا با کارشناسان توانمند فروش تماس حاصل نمایید. این مجموعه در نمایشگاه های بین المللی و داخلی میزبان مخاطبان و مشتریان محترم می باشد و ارائه کننده ی انواع چوب های طبیعی برای کاربرد در زمینه ی نما، پارکت، سازه های تمام چوب، مبلمان و المان های شهری و دکینگ خواهد بود. امروزه چوب ترمو دارای کاربرد فراوان در نمای ساختمان است که گرمی و زیبایی خاصی به ساختمان و محیط اطراف خواهد بخشید. دوام و کیفیت چوب ترمو با برند ترموری بیش از 50 سال تخمین زده شده است.