s
پیدایش روف گاردن در مراکز تجاری
تعداد بازدید: 884تعداد نظرات: 0
1397/07/15 - 09:56

پیدایش روف گاردن در مراکز تجاری

علاوه بر ساختار کلی مراکز تجاری، روف گاردن و رستوران ها باعث رونق یافتن یک مرکز تجاری خواهد شد زیرا این روزها مردم به دنبال فضایی هستند که از شلوغی ها و دغدغه های روزانه دور بوده و لحظاتی را با آرامش در کنار خانوادشان سپری کنند خوشبختانه در تهران و سایر شهرها ساخت مراکز تجاری این چنینی رواج یافته است.

از دیرباز فضاهای تجاری از ارکان هر مجموعه زیستی بوده و در واقع حکم قلب را برای آن ها ایفا کرده است. هر چند این اهمیت در طول تاریخ دارای فراز و نشیب هایی بوده  و لیکن هیچ گاه نقش خود را از دست نداده است. پیش بینی و برنامه ریزی مراکز تجاری از مهم ترین مسائل معماری و شهرسازی است که بسیاری از معضلات شهری را حل خواهد نمود. امروزه به دلیل مشکلات ناشی از شهر نشینی، کمبود فرصت و امکانات جدید خریداران ترجیح می دهند با اتومبیل به مراکز خرید مراجعه و در کمترین زمان ممکن کلیه مایحتاج خود را به صورت ماهیانه و یا هفتگی تهیه نمایند به همین دلیل در سال های اخیر ایجاد فروشگاه های بزرگ زنجیره ای، به شدت رشد یافته و رقابت بین آن ها باعث ایجاد اندیشه های جدید در ارائه سیستم ها و خدمات مدرن جهت جلب رضایت مراجعین شده است.

در این مقاله ضمن بررسی سیر تحول مراکز تجاری از آغاز تاکنون به ملاحظاتی که می بایست جهت برنامه ریزی و طراحی یک مرکز تجاری مدرن مورد توجه قرارداد اشاره دارد. در دنیای مصرفی و دیجیتالی امروز که هر لحظه آن در حکم زمان دست نیافتنی واجد ارزش است، مراکز تجاری نقش کالبدی ایدئولوژی فکری جامعه مصرفی را ایفا می کنند آنچه که در این مراکز در دنیای امروز خود را نشان می دهد ایجاد بام سبز یا روف گاردن در بام برخی از این مراکز می باشد که با ذائقه هر مشتری جور می باشد این فضاها در دنیای امروز دامنه وسیعی از خواسته های افراد را در بر خواهد گرفت. در این بین تبادل دانش و رشد آگاهی، ایجاد انگیزه، تشویق معمار و ارائه الگوهای موثر از دستاوردهای اصلی در رسیدن به طرحی ایده آل خواهد بود.

همان گونه که می دانیم، اقتصاد یکی از پارامترهای جامعه ما و نمام جوامع در تمام ادوار می باشد که تجارب و بازرگانی از مهم ترین فاکتور های اقتصاد آن جامعه است و همواره نباید از این واقعیت دور بود که در اقتصاد مساله پیشرفت و تکنولوژی بسیار مهم و تعیین کننده است. موضوع تجاری با توجه به قدرت بی بدیل اقتصاد در عصر ما موضوعی ویژه در طراحی معماری به حساب می آید. در عصری که توجه به هر مساله به میزان صرفه و بازده اقتصادی آن می باشد، پیداست که امکان پرداختن به نگاه های خاص در معماری مجموعه های تجاریی تقویت می گردد.

در معماری مراکز تجاری باید به این موضوع بپردازیم که علاوه بر کسب درآمد از فروشگاه های ایجاد شده باید محیطی برای رفاه حال شهروندان باشد تا در آن جا بتوانند با خیالی آسوده و فارغ از هرگونه دل مشغولی ساعاتی را سپری کنند بنابراین می توان از فضای روباز این مراکز به عنوان روف گاردن استفاده نمود تا شهروندان در فضای باز از دیدن مناظر اطراف شهر و هوای مطبوع لذت ببرند.

مراکز تجاری با روف گاردن مزین می شود

خوشبختانه امروزه ساخت روف گاردن در بام مراکز تجاری به محبوبیت خود رسیده است و شهروندان از ایجاد این چنین مراکزی استقبال نموده و انگیزه سازندگان و معماران را برای ایجاد هر چه بیشتر این مراکز افزایش داده اند برای ساخت روف گاردن غالبا از متریال چوب استفاده می شود چرا که چوب ماده ای طبیعی است و حس آرامش را به افراد القا می نماید همان طور که می دانید تلفیق چوب و گیاهان با یکدیگر تداعی کننده طبیعت جنگلی می باشد بنابراین استفاده از این دو کنار یکدیگر می تواند کمک زیادی به افراد نماید تا از استرس های روزانه فارغ گشته و ساعتی با فراغ بال در کنار خانواده از طبیعت لذت ببرند.

شرکت پارس آرای کوهستان در کارنامه کاری خود پروژه هایی از این دست را اجرا نموده است یکی از شاخص ترین مراکز تجاری که توسط این شرکت اجرا شده است ارگ تجاری تجریش می باشد که با افتخار تامین کننده چوب های روف گاردن و کارهای نصب و اجرا این پروژه بزرگ بوده است که با تلاش های مستمر تیم اجرایی این شرکت پروژه با موفقیت تحویل داده شد و خوشبختانه مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته است. این شرکت با در نظر گرفتن نیاز روزافزون طراحان و معماران کشور به محصولات ساختمانی نوین، اقدام به عرضه محصولات و متریال های چوبی به منظور زینت بخشیدن به ساختمان های شهر نموده است علاوه بر آن با چوب نمودن کفپوش فضای باز حس طبیعت را جامعه برگردانده ایم.