s
پشت صحنه یک نمای چوب
تعداد بازدید: 757تعداد نظرات: 0
1398/07/02 - 17:04

پشت صحنه یک نمای چوب

دانش طراحی نمای بیرونی ساختمان در دهه های اخیر رشد فزایندهای در کشورمان داشته است. تحولاتی که در دهه های اخیر در عرصه علم مواد و مصالح، سازه و تکنولوژی اتفاق افتاده است در طراحی های و پروژه های معماری آشکار می شوند. در عرصه مواد و مصالح می توان گفت که به سوی مصالح سبک و طبیعی رشد به سزایی داشته است که می توان اجرای نمای خشک یا نمای چوبی ساختمان را نام برد.

ما در شهرها زندگی می کنیم ، به طور دقیق تر و بهتر ما از زندگی کردن در شهرها در معنای عام لذت می بریم  چرا که همواره لفظ زندگی در کنار مفهوم لذت است که معنای خود را باز می یابد و باید پذیرفت که لذت بردن از حضور در شهرها نوعی بهره مندی بصری و متافیزیکی است که باید سبب ارتقای حس شهروندی شود، و به همین دلیل منظر فضاهای شهری ما و نمای ساختمان ها که جزئی از فضای شهری می باشد در ارتقای کیفیت زندگی شهری نقش به سزائی ایفا می نماید. 

آنچه باید درباره نمای چوب بدانید؟!

در این سیستم اجرای نما برای اتصال اجزای نمای چوبی دیگر ملات استفاده نمی شود بلکه از تجهیزات فلزی مانند ریل ، پیچ و غیره استفاده می شود. سیستم نمای چوبی ساختمان یکی از بهترین سیستم هایی است که به میزان زیاد در برابر نفوذ آب مقاوم است این سیستم مجهز به یک فضای خالی تهویه در پشت نما (بین نما و صفحه عایق) است که به خروج سریع آب کمک می کند. اجرای سیستم نماهای چوبی علاوه بر سایر مزایا ، به دلیل استفاده نکردن از ملات، و وجود فضای خالی تهویه و خروج سریع آب نفوذ کرده ، احتمال شوره زنی را شدیدا کاهش می دهد. 

               

مزایای اجرای نمای چوب ساختمان ها :

سرعت اجرای بالا

عدم ایجاد ضایعات ساختمانی و پرت کم تر مصالح و سر و صدا

کاهش اتلاف انرژی

آسانی اجرا برای ساختمان های مرتفع

تولید صنعتی مصالح مصرفی

قابل تعویض و تعمیر بودن

کیفیت بالا

هماهنگی رفتار چوب در مقابل تغییرات دمایی

کاهش وزن و حجم اسکلت و فونداسیون : کاهش حدود ١٠٠ ̵ ۸۰ کیلوگرم از وزن به ازای هر متر مربع از سطح نمای اجرا شده نسبت به روش دوغابی که تاثیر زیادی بر کاهش نیروهای رانشی خواهد داشت. با کاهش قابل توجه در وزن ساختمان ، نه تنها قیمت تمام شده افزایش پیدا نمی کند بلکه با کاهش وزن اسکلت و فونداسیون در قیمت نهایی نیز تاثیر کاهنده مهمی باقی خواهد گذاشت.

درباره چوب آکاسیای استرالیایی چه می دانید؟

AUSTRALLAN  BLACKWOOD

Acacia melanoxylon

Leguminaceae – Mimosaceae

درخت : صدها گونه درخت از جنس آکاسیا وجود دارند که چوب هایی متنوع از لحاظ رنگ ، وزن و ظاهر تولید می کنند و یکی از جذابترین این درختان آکاسیا ملانوکسیلون است که در جنوب شرقی استرالیا یافت می شود و به خصوص در تاسمانی درختانی به ارتفاع ٣٠ مترمی رویند که گرده بینه هایی با قطر١متر تولید کرده و از این رو دارای اهمیت هستند. این درخت در خارج از استرالیا نیز کاشته می شود. به خصوص در جنوب آفریقا مکملی برای ذخایر پهن برگان بومی است که به علت بهره برداری زیاد رو به اتمام هستند.

چوب : اگر چه نام آن سیاه چوب است ولی رنگ آن از طلایی تا قهوه ای شکلاتی همراه با طرح های تیره تر متغیر است. تارها در کل نسبتا راست و مستقیم اند ولی در بعضی مواقع موج دارند . نقوش نواری یا نقوش ویولنی در ترکیب با جلای طبیعی زیاد آن، ظاهری بسیارزینتی پدید می آورند بافت آن متوسط و یکنواخت است و چوبی تقریبا سنگین می باشد.

ویژگیهای فنی : چوبی با خصوصیات خوب است، بدون مشکل خشک شده و به راحتی اره می گردد. چوب محکمی است و به خوبی با راش قابل مقایسه است. به خوبی پرداخت شده، جلا داده می شود و بعد از بخار دادن به خوبی خم شده و حالت می گیرد.

کاربردها : آکاسیا یکی از جذابترین چوب های استرالیا است ، حتی چوب ساده و بدون نقش آن ظاهر خوبی دارد. استفاده اصلی آن در تزئینات برای پانل سازی ، نجاری های لوکس درون ساختمان و مبلمان است . از طرفی در مصارفی که خم کردن چوب را می طلبد مثل واگن سازی و ساختمان کشتی و کرجی از اهمیت ویژه ای برخوردار است . گرده بینه ها ، مخصوصا آنهایی که تارهای مواج دارند، معمولا تراش بری می شوند . این چوب، خارج از کشورهایی که در آنها می روید ، بیشتر به صورت روکش دیده می شود.

کارشناسان و تکنسین های شرکت پارس آرای کوهستان که می توان گفت یکی از به نام ترین شرکت درزمینه واردات چوب و فرآورده های چوبی می باشد درهمه حال آماده جهت مشاوره و راهنمایی در خصوص فروش و نصب و خدمات چوب های نما ساختمان به همکاران عزیز و گرامی می باشد شما می تواند در صورت نیاز با شماره 7- 22631405 تماس و یا از وب سایت رسمی شرکت پارس آرای کوهستان دیدن بفرمایید.