s
پرگولا چیست ؟
تعداد بازدید: 8472تعداد نظرات: 0
1395/08/05 - 11:42

پرگولا چیست ؟

برای پارس آرای میان " گِزِبُو " و " پِرگولا " تفاوت وجود دارد . زیرا دانستن این تفاوت به معنای شناخت دقیق نیاز مشتری و پاسخگوئی مناسب به آن است .

گاه ، واژه هائی از فرهنگ و زبان دیگری وارد ادبیات روزمره شده و بصورت های متفاوتی با معنای اصلی آن مورد استفاده قرار می گیرد .
واژه های " پِرگولا " و " گِزِبُو "  (Pergola  و  gazebo ) نیز از این دست است . در کشور ما عموما ً واژه Pergola برای برخی از شرکت های وارد کننده و یا مصرف کنندگان ، با عنوان عمومی آلاچیق شناخته می شود ؛ یعنی سازه های چوبی مشبک با سقف و یا بدون سقف که در حیاط و بام و پارک به عنوان سایبان و یا استراحت گاه  استفاده می شود . اما واژه gazebo " گِزِبُو "  در کشور ما زیاد شناخته شده نیست .
پارس آرای کوهستان به عنوان شرکتی که در زمینه چوبهای تخصصی صنعت ساختمان فعالیت می نماید ؛ بخشی از رسالت خود را ترویج فرهنگ استفاده درست از چوب می داند . بحث تفاوت معنائی این دو واژه ، تنها تشخیص تفاوت میان آنها نیست ؛ بلکه این دانائی به شرکت کمک می کند که با یافتن و شناخت خواست و نیاز مشتری ؛ نسبت به طراحی کارشناسانه  ، تامین و پیشنهاد چوبهای مناسب و اجرای تخصصی ؛ اقدام مناسب را انجام دهد .

  Pergola (پرگولا)

سازه های مسقفی که در حیاط ها؛ باغها و یا روی بام و ایوان ساختمانها ساخته می شود .معمولا از این نوع سازه در کنار دیوارها و یا گذرگاهها برای ایجاد نمادهای زیبای بصری و یا فضای سبز و یا سایه بان استفاده می نمایند. سیستم معمولا مشبک این سازه اجازه می دهد که گیاهان پیچک مانند به زیبائی سطح آنرا پوشانده و بر زیبائی محیط بیافزایند .
پرگولاهای زیبا نیز با شبکه ها و طراحی های چوبی زیبا ساخته می شوند و گاه نیمکتهای چوبی کوچکی نیز برای دمی آسودن در آنها تعبیه می شود .

gazebo (گزبو)

به سازه های مستقلی که دارای سقف هستند و معمولا  دورتادور آن باز است و در فضاهای باز مانند  حیاط ، روی بام ساختمان ؛ پارک ها و ... برای استراحت ؛ خواب و گردهم آئی های دوستانه استفاده می شود ، گزبو می گویند . گزبو بسته به فضای موجود در نوع و اندازه های متفاوت و با مصالح گوناگون ساخته می شود . آنچه که امروزه در کشورهای غربی به آن گزبو می گویند سابقه ای بسیار قدیمی در طول تاریخ بشر دارد و تقریبا در تمامی فرهنگها و کشورها می توان نمونه هائی از آن را یافت . در ایران به چنین سازه هائی بهار خواب و ... می گفته اند . در گذشته های دور معمولا این نوع بنا را از چوب و با تزئینات چوبی و چند ضلعی می ساخته اند و نوع سازه از نظر ستون بندی و سقف گذاری نسبت به یک سایبان ساده بسیار پیچیده تر است .