s
پروفیل ترمووود
تعداد بازدید: 1018تعداد نظرات: 0
1396/10/16 - 12:09

پروفیل ترمووود

ترمووود دارای خاصیت عایق حرارتی است و این امر در صنعت ساختمان سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در پروسه ی تولید این چوب از هیچ نوع ماده شیمیایی استفاده نشده و تنها بخار و حرارت مورد کاربرد قرار گرفته است بنابراین می توان به جرات بیان نمود این چوب یکی از ایده آل ترین متریال غیر سمی در زمینه ی نما، دکینگ، پروفیل های سازه ای و مبلمان فضای باز می باشد.

ترمووود چوبی بسیار زیبا، جذاب و مقاوم است که تنها با استفاده از حرارت و بخار آب تولید می شود و مواد اولیه آن از جنگل های پایدار تامین می شود. اصلاح حرارتی چوب ویژگی های چوب را بهبود می بخشد و در نتیجه دامنه ی کاربرد آن در زمینه های مختلف  گسترش می یابد. چوب فرآوری شده با حرارت دارای ثبات ابعادی و همچنین در مقابل پوسیدگی مقاوم است و هیچ گونه صمغی از خود تراوش نمی کند. چوب حرارت دیده در کاربردهای داخلی (Indoors) و خارجی (Outdoors) مورد استفاده قرار می گیرد و در هر نوع شرایط آب و هوایی دارای مقاومت بالایی می باشد. این چوب، متریالی غیر سمی می باشد که ماشین شدن و نصب آن بسیار ساده است.

بعد از اصلاح حرارتی، میزان رطوبت چوب به 4 تا 6 درصد کاهش می یابد. میزان رطوبت تعادلی (EMC) چوب اصلاح شده با حرارت نیز بر اثر حرارت به طور دائمی کاهش می یابد. میزان رطوبت تعادلی (EMC) ترموود نیمی از رطوبت تعادلی چوب فرآوری نشده می باشد.

 

افزایش خاصیت عایقی حرارت

آزمایشات نشان داده است که هدایت گرمایی چوب اصلاح شده با حرارت در مقایسه با چوب فرآوری نشده ی سوزنی برگ، 20 تا 25 درصد کاهش می یابد. بنابراین چوب ترمو انتخابی بسیار فوق العاده و بی نظیر برای کاربردهایی از قبیل درب، نما، پنجره و سونا می باشد. در حین پروسه ی اصلاح حرارتی چوب، صمغ آن کاملا از بین خواهد رفت و در نتیجه حتی در حرارت بالا هیچ نوع صمغ و شیره ای از چوب اصلاح شده با حرارت تراوش نخواهد شد.

آیا ترمووود غیر سمی است؟

ترمووود متریالی بسیار زیبا و مقاوم می باشد که در طول پروسه ی تولید آن از هیچ نوع مواد شیمیایی استفاده نمی شود و تنها توسط حرارت بالا و بخار (بخار خشک که به صورت گاز است) مورد فرآوری قرار می گیرد. در حین پروسه، بخار به عنوان گازی محافظت کننده برای جلوگیری از به دو نیم شدن، سوختن و آسیب دیدن چوب مورد استفاده قرار می گیرد. 

رطوبت چوب (MC=moisture content) چه تفاوتی با رطوبت تعادلی (EMC=equilibriummoisture content) آن دارد؟

در فرآیند چوب گرمادیده با قرارگیری چوب در حرارت بالا میزان رطوبت چوب یا MC به مقدار بسیار زیادی کاهش می یابد. به واسطه ی این فرآوری علاوه بر کاهش میزان رطوبت چوب (MC)، رطوبت تعادلی (EMC) آن نیز به میزان بسیار بالایی کاهش می یابد.

کاهش رطوبت تعادلی (EMC) بدین معناست که ساختار مولکولی چوب بر اثر حرارت به نحوی تغییر می یابد که آب را به خود جذب نمی کند در واقع مولکول های چوب به حالت تعادل می رسند، نه آبی دفع می کنند و نه آبی جذب می نمایند. بنابراین به واسطه ی اصلاح حرارتی، نه تنها رطوبت چوب کاهش می یابد بلکه میزان جذب آب در آن نیز به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

در نتیجه ی رطوبت تعادلی کاهش یافته ی چوب در این پروسه، چوب اصلاح شده با حرارت در مکان های مرطوب واکنش شدیدی همانند چوب های فرآوری نشده نشان نخواهد داد. این بدین معناست که ترموود دارای ثبات ابعادی می باشد و در مقابل رطوبت و تغییر دما در شرایط جوی مختلف، تغییر شکل نخواهد یافت.

به دلیل شکسته شدن همی سلولز (sugar chains) چوب در فرآوری اصلاح حرارتی، دیگر چوب حاوی مواد مغذی کافی برای رشد قارچ ها نخواهد بود بنابراین پوسیدگی ناشی از قارچ ایجاد نخواهد شد.

پارس آرای کوهستان بزرگترین تامین کننده ی ترمووود در ایران

شرکت پارس آرای کوهستان دارنده ی نمایندگی برند Thermory از کشور استونی یکی از معتبرترین تولید کننده های ترمووود در سطح جهان می باشد. ترموود عرضه شده توسط پارس آرای کوهستان دارای کیفیت مرغوب و قیمت بسیار مناسب می باشد که پروژه های بسیاری در تهران و شهرهای دیگر توسط این مجموعه با چوب ترموری اجرا گردیده است. استفاده ی چوب ترمو در نما، سونا، گلدان های چوبی، مبلمان فضای باز و صدها کاربرد دیگر از قابلیت این چوب بی نظیر می باشد. برای اطلاع از دیگر محصولات این مجموعه می توانید با دپارتمان فروش 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید و با محصولات دیگر این مجموعه آشنا شوید.