s
پارکت های موزائیکی پارس آرای کوهستان؛بازگشت پارکت به محیط زندگی و کار
تعداد بازدید: 1064تعداد نظرات: 0
1392/10/11 - 12:51

پارکت های موزائیکی پارس آرای کوهستان؛بازگشت پارکت به محیط زندگی و کار

امروزه بسیاری از علاقمندان به استفاده از پارکت برای محیط زندگی و کار خود ، به دلیل قیمت بالای این محصولات ؛ با محدودیت هائی روبرو هستند . دسترسی به زیبائی ها و مزایای چوب خالص با قیمت متعارف شاید خواسته بسیاری از مصرف کنندگان باشد .

امروزه بسیاری از علاقمندان به استفاده از پارکت برای محیط زندگی و کار خود ، به دلیل قیمت بالای این محصولات ؛ با محدودیت هائی روبرو هستند . دسترسی به زیبائی ها و مزایای چوب خالص با قیمت متعارف شاید خواسته بسیاری از مصرف کنندگان باشد .
پارس آرای کوهستان با شناخت از نیازهای روز بازار چوبهای تخصصی صنعت ساختمان در کشور ، اقدام به وارد نمودن و توزیع گسترده یکی از پر طرفدارترین پارکتهای جهان از کمپانی بزرگ Bauwerk سوئیس (اولین تولید کننده پارکتهای موزائیکی در جهان ) نموده است .
قطعاً کیفیت بالا و پائین بودن قیمت این محصول ، مصرف کنندگان بیشتری را به استفاده از پارکت های موزائیکی با چوب طبیعی و خالص ترغیب خواهد نمود . در زیر بیشتر با این محصول و مزایای آن آشنا می شویم .

پارکت به زبان ساده !
به زبان ساده می توان گفت که پارکت ؛ پوششی از چوب برای کف فضاهای داخلی است . به مفهوم تاریخی آن ، پارکت از چوب خالص (سخت یا نرم) درست ‌شده و در قطعات هم اندازه ، در کنار هم قرار گرفته و بر روی کف مسطح چسبانده می‌شده است . امروزه انواع پارکتها در ابعاد و اندازه های گوناگون از چوب خالص و یا به صورت چند لایه به بازار عرضه می شود .

پارکت الگو دار و موزائیکی :
شاید به درستی نتوان به تاریخ شروع استفاده از چوب به عنوان پوشش کف فضاهای داخلی محیط زندگی انسان اشاره نمود ؛ اما حدود ثبت شده پارکت های الگو دار یا موزائیکی که در منابع تاریخی آمده است به حدود سالهای 1700 - 1600 میلادی باز می گردد (مثلاً کاخ ورسای در فرانسه ) .
در سال 1935 H. Hofer برای نخستین بار پارکت موزائیکی را به نام خود به ثبت رساند و در سال 1939 کمپانی Bauwerk امتیاز ساخت آنرا خریداری نموده . این کمپانی از آن سال تاکنون تحولات بسیاری را در تولید این پارکت ها ایجاد نموده است .
پارکت های الگو دار به پارکتهائی گفته می شود که قطعات چوب آن با یک نظم هندسی در کنار هم قرار گرفته و بصورت بلوک های آماده نصب به بازار عرضه می شوند . شکلهائی مانند حصیری ؛جناغی و ...
یکی از زیباترین و معمول ترین نوع پارکت های دنیا پارکت موزائیکی است . قطعات کوچک چوب در یک اندازه (16×2.8×0.8 سانتیمتر ) و در قالب تایلهای بزرگتری ( 32×64 سانتیمتر ) که آماده نصب هستند .
این نوع پارکت ها به دلیل بسیار ساده ای ارزانتر از انواع دیگر هستند ! چوب این نوع پارکت ، از قطعات ریز تر که معمولا حاصل ساخت پارکتهای با سایز بزرگتر است یا قطعات کوچکتر چوب خام که در بازار صنعت چوب ارزانتر است تهیه میشود ! ؛ بنابر این چوبهای به دست آمده از نظر کیفیت با چوب بقیه درخت تفاوتی ندارد ؛ اما به دلیل امکان تولید گسترده تر ؛ ارزانتر است .


این پارکت ها که از چوب خالص درست شده ، خصوصیات ویژه ای دارد که برای بسیاری از طراحان و مصرف کنندگان قابل تعمق است .
این ویژگی ها عبارتند از :

1. خاطره تاریخی :
شاید سابقه و خاطره تاریخی استفاده از این نوع پارکت در خانه های ایرانی (با نام مصطلح پارکت سوئیسی ) ، برای بسیاری از افراد یک نوع حس نوستالوژیک به همراه داشته باشد . زندگی در یک رویا و خاطره گرم و صمیمی بسیار خیال انگیز است !

2. چوب خالص :
این نوع پارکت از چوب خالص درست شده است ؛ بنابراین تمام ویژگی ها و حس چوب را برای مصرف کننده به ارمغان می‌آورد .

3. تنوع در نوع چوب :
پارکتهای موزائیک شرکت Bauwerk از انواع چوبهای مناسب و فرآوری شده درست شده‌اند . چوبهای زیبای بلوط ؛ مربائو ؛ آکاسیا و ... با همان زیبائی و بافت طبیعی گرما بخش زندگی ها خواهند بود .

4. راحتی و سرعت در نصب :
تایلهای آماده که با یک پوشش ویژه به هم متصل هستند ؛ به راحتی بر روی سطوح صاف قابل نصب هستند . کافی است سطح زیرین کار موزائیک شده باشد ؛ هر نصاب ساده ای نیز می تواند آنرا بچسباند و نیاز به نصب تخصصی ندارد .

5. قیمت ارزان :
پارکت به محیط کار و یازندگی ما گرما و صمیمت ویژه ای می بخشد . بسیاری از افراد علاقمند به استفاده از پارکت هستند ؛ اما گرانی این محصول در برخی از مواقع مانع استفاده گسترده از پارکت می شده است . اما پارکت های موزائیکی پارس آرای با قیمت بسیار ارزان ، این امکان را برای گروه وسیعتری فراهم نموده است تا از این محصول استفاده نمایند .

6. استحکام و دوام فوق العاده :
پارکت های موزائیکی همه مزایای چوب خالص و فرآوری شده با روشهای ویژه را دارد . شاید بتوان گفت که راحتی ساختار آن برای نصب و استفاده، کمی هم بر استحکام آن افزوده است . از این نوع پارکت به راحتی می توان در فضاهای پر رفت و آمد استفاده نمود .

7. راحتی نگهداری ، ترمیم و باز سازی :
این نوع پارکت به راحتی قابل نگهداری و ترمیم خرابی احتمالی است . پارکت موزائیکی را در طول دوره استفاده می توان تا حدود 8 بار با دستگاه مخصوص ساب داد و مجددا لاک زد و این یعنی حدود حداقل 40 سال استفاده !!

علاقمندان می توانند نمونه پارکتهای موزائیکی را در نمایشگاه دائمی چوبهای تخصصی صنعت ساختمان ، واقع در محل شرکت مشاهده نمایند .

منبع : http://www.bauwerk-parkett.com, http://en.wikipedia.org ,http://www.thefreedictionary.com