s
مقاومت و هدایت صوت در ترمووود
تعداد بازدید: 744تعداد نظرات: 0
1397/08/05 - 11:37

مقاومت و هدایت صوت در ترمووود

چوب دارای خاصیت "طنین صوت" و همچنین "اکوستیک" می باشد که از یکی از تنها متریال طبیعی می باشد که دارای چنین ویژگی هایی می باشد. خواص ترموود به واسطه ی قرارگیری در معرض حرارت بهبود می یابد و بنابراین برای کاربرد در مصارف مختلف مناسب تر می گردد.

همانطور که در مبحث های قبلی در مورد مقاومت و هدایت گرمایی و الکتریکی چوب مطالب سودمندی را برای خوانندگان محترم وبسایت پارس آرای کوهستان عنوان نمودیم در این جا قصد داریم درباره مقاومت و هدایت صوت در چوب نکات کلیدی و با اهمیتی را مطرح نماییم. قبل از آغاز این مبحث ابتدا باید برای آن دسته از عزیزانی که به تازگی به وبسایت پارس آرای کوهستان پیوسته اند تعریف مختصری از چوب ترمو را بیان نماییم.

ترمووود چیست؟

چوب ماهیتا دارای خواص بی نظیری می باشد که آن را از دیگر مصالح و متریال ساختمانی و دکوراتیو متمایز نموده است. امروز با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته خواص شگفت انگیز آن توسط برخی فرآوری ها بهبود و یا به عبارتی اصلاح می گردد تا این ماده ی بی همتا و طبیعی از عمری طولانی تر و دوام بیشتری برخوردار گردد. بدین منظور دانشمندان و محققین با تلاش بسیاری راهکاری برای نیل به این هدف کسب نمودند که به آن فرآوری Thermowod گفته می شود و چوبی که تحت این فرآوری قرار می گیرد ترمووود نام گرفته است. این چوب تمام خواص و ویژگی های منحصر به فرد چوب را دارا می باشد و فقط برخی از خواص آن بهبود می یابد.

فرآوری Thermowood تنها با استفاده از حرارت بسیار بالا و همچنین بخار آب انجام می گیرد به طوری که چوب در معرض حرارت بسیار بالا تمامی رطوبت خود را در حدود 30 الی 40 درصد از دست می دهد و دوباره مقدار ناچیزی در حدود 4 تا 7 درصد به آن باز می گردد. بر اثر حرارت بالا استحکام، دوام، مقاومت در مقابل پوسیدگی و حمله ی حشرات به شدت افزایش می یابد. چوب ذاتا دارای مقاومت الکتریکی و حرارتی می باشد که با قرارگرفتن در این پروسه تمامی این خواص افزایش و بهبود می یابد. قابل ذکر است فرآوری ترمووود تنها برای چوب های سوزنی برگ انجام می گیرد و به گونه ای مقاوم می گردد که با چوب های هاردوود و ذاتا مقاوم برابری می نماید.

مقاومت وهدایت صوت در چوب

از دیگر ویژگی های بسیار منحصر به فرد چوب مقاومت و هدایت صوت در آن می باشد. اگر بخواهیم کلی بیان نمایم عکس العمل چوب در مقابل صوت به دو طریق انجام می گردد:

  1. خاصیت طنین چوب : یکی از خواص چوب قابلیت تشدید و تقویت صدا می باشد و این کار را به صورت پخش امواج صوتی در هوا منتشر می نماید که در اصطلاح به آن "خاصیت طنین صوت" گفته می شود. از دلایل بسیار با اهمیت برای استفاده از چوب در ساز آلات موسیقی مانند پیانو، ویلن، گیتار، کمانچه، سه تار، تار، عود و سنتور برخورداری از این خاصیت می باشد. همانطور که می دانید چوب دارای خاصیت ارتجاعی می باشد و هنگامی که سیم ها مورد تحریک مکانیکی قرار می گیرد، چوب ارتعاشات آن را به صوت تبدیل می نماید و آن را در هوا منتشر می سازد. علاوه بر ساز آلات مذکور در فلوت و قره نی نیز به گونه ای صدا تولید می شود که بستگی به طول ستون هوا دارد و نقش همان صفحات چوب را ایفا می نماید.
  2. خاصیت اکوستیک چوب : زمانی که انرژی صوتی با چوب برخورد می کند، بخشی از انرژی صوتی را در خود جذب می کند و مابقی را در هوا منعکس می نماید. در واقع چوب انرژی صوت را جذب و سپس منعکس می نماید که به این خاصیت "اکوستیک چوب" گفته می شود که برای استودیوهای رادیو، تلوزیون، سالن های سخنرانی، سالن های سینما مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع میزان جذب و میزان انعکاس صدا قابل تنظیم می باشد و این کار بستگی به عواملی از قبیل چگونگی پرداخت سطح چوب، سمت و سوی الیاف و همچنین ویژگی ها و خصوصیات ذاتی چوب خواهد داشت. از دیگر عوامل مانند رطوبت و جرم مخصوص در میزان جذب و انعکاس صوت تاثیر گذار می باشد.

در مقاله های بعدی ادامه این مبحث را به طور مفصل مورد بررسی قرار می دهیم. شرکت پارس آرای کوهستان تامین کننده و مجری ترمووود در کاربردهای مختلف از قبیل نمای ساختمان، کفپوش فضای بیرون، روف گاردن، مبلمان چوبی فضای بیرون و هزاران کاربرد دیگر است که مفتخر به اجرای هزاران پروژه در اقصی نقاط ایران می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با دپارتمان فروش 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید.