s
مقاومت ترموود در برابر حریق
تعداد بازدید: 458تعداد نظرات: 0
1397/12/18 - 16:43

مقاومت ترموود در برابر حریق

ترموود در مقایسه با دیگر چوب های فرآوری نشده در هنگام سوختن دود بسیار کمتری از خود متساطع می نماید که یکی از ویژگی های بسیار با اهمیت این متریال به منظور استفاده به عنوان مصالح ساختمانی خواهد بود.

چوب ترمو پاین و ترمو اسپروس هر دو دارای کاربردهای بیشماری در فضای داخلی و همچنین بیرونی هستند. در آزمایشاتی که بر روی ترموود انجام گرفته ثابت شده است ترمو اسپروس در هنگام سوختن دود کمتری در مقایسه با اسپروس فرآوری نشده ایجاد می نماید. فرآوری چوب ترمو باعث می شود زمان اشتعال چوب کاهش یابد.

عامل اصلی مرگ در آتش سوزی

در آتش سوزی اصلی ترین عامل دود است این بدین معناست که دود باعث مرگ می شود. قربانیان آتش سوزی اگر با آتش تماس مستقیم پیدا نکنند احتمال مرگ در اثر دود بسیار بالا خواهد بود. بر طبق آمار اظهار می شود در حدود 90 درصد مرگ ها بر اثر دوده های ناشی از آتش است که در دستگاه تنفسی وارد می شوند. با توجه به حقایق ثابت شده ی مذکور این گونه می توان نتیجه گیری نمود که کاهش دود ناشی از سوختن مصالح کلید اصلی و با اهمیت برای افزایش امنیت افراد خواهد بود. سازه های چوبی، کفپوش چوبی، مبلمان چوبی و نمای چوبی و در کل چوب دود بسیار کمتری در مقایسه با پلاستیک و دیگر مصالح از خود آزاد می کنند.

خواص ترموود در مقایسه با چوب های دیگر متفاوت است و  در صورت آتش سوزی نیز بسیار متفاوت عمل می کند.  

احتراق چوب و ترموود

احتراق چوب به عنوان پروسه ی تجزیه ی حرارتی اجزای اساسی تعریف می شود. چوب دارای سه نوع ترکیبات اصلی است که  شامل همی سلولز، سلولز و لیگنین می شود که 90 تا 97 درصد چوب را تشکیل می دهد. مابقی مواد تشکیل دهنده ی چوب شامل مواد ارگانیک و غیرارگانیک است که بیشترین مواد اشتغال زای موجود در چوب هستند که 10 درصد آن را تشکیل می دهند. در جدول زیر چگونگی سوختن و تجزیه شدن اجزای چوب نشان داده شده است. همی سلولوز در اجزای چوب کمترین مقاومت در برابر سوحتن را دارد و زودتر از دیگر اجزا تجزیه می شود. همی سلولز در دمای 170 تا 240 درجه ی سانتی گراد تجزیه می شود. سلولوز در دمای 250 تا 300 درجه ی سانتی گراد تجزیه می شود. لیگنین در این میان دارای بیشترین مقاومت است. لیگنین در دو مرحله تجزیه می شود. اما قبل از تمام این اجزا مواد آلی و غیر معدنی در دمای بالاتر از 100 درجه ی سانتی گراد تجزیه می شوند. در مرحله ای که چوب مواد آلی و غیر آلی خود را از دست می دهد سطح آن دچار مشکلات زیبایی شناختی خواهد شد و لکه هایی در اثر سوختن بر روی سطح آن ایجاد می شود.

 

شاید در اینجا برای برخی خوانندگان وبسایت پارس آرای کوهستان این سوال پیش آید که چرا در فرایند چوب ترمو یا ترموود، با وجودی که چوب در معرض حرارت بسیار بالا قرار دارد دچار سوخته شدن نمی شود؟

فرآوری اصلاح حرارتی چوب در کوره های مخصوص صورت می پذیرد و با توجه به حرارت بسیار بالای کوره که تا 250 درجه ی سانتی گراد هم خواهد رسید به منظور جلوگیری از سوختن چوب داخل فضای کوره را خلا می نمایند و اکسیژن از محیط گرفته می شود تا چوب دچار سوختن نشود.

ادامه ی این مبحث در مقالات بعدی مورد برسی قرار خواهد گرفت.

پارس آرای کوهستان یکی از بزرگترین تامین کنندگان چوب های تخصصی صنعت ساختمان از بدعت گذاران کاربرد چوب طبیعی در ساختمان است که توانسته است گامی موثر در جهت شهرسازی و رفاه حال شهروندان بردارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی محصولات این مجموعه می توانید با کارشناسان فروش 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید و یا بخش های مختلف وبسایت و همچنین صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/parsaraykoohestan/ بازدید به عمل آورید.