s
مزایا و معایب ترموود
تعداد بازدید: 1370تعداد نظرات: 0
1398/01/03 - 17:05

مزایا و معایب ترموود

ترموود متریالی سراسر مزایا و محاسن که دارای کاربردهای بسیار ویژه و متمایزی است و در کنار استقامت و دوام بسیار بالا، رنگ زیبا، دود بسیار ناچیز، مقاومت در برابر حمله حشرات، مقاومت در برابر پوسیدگی، خاصیت اکوستیک بالا و صدها ویژگی دیگر، این محصول اگر برابر حرارت بسیار بالا قرار بگیرد زود آتش می گیرد.

در مورد مزایا، فواید، کاربرد، پروسه ی تولید، نحوه ی کاربرد، مکان و موقعیت استفاده و هزاران عنوان دیگر مقاله های بیشماری را به خوانندگان محترم وبسایت پارس آرای کوهستان عرضه نمودیم حال در این جا قصد داریم در مورد مزایا در مقابل دو مورد عیوب ناچیز ترموود نکاتی را عنوان نماییم.

فرآوری صحیح و مطابق با استاندارد ترموود خواص طبیعی چوب را تغییر می دهد. این پروسه مقاومت بیولوژیکی چوب را بهبود می بخشد و زیبایی آن را به طور چشمگیری افزایش می دهد. از طرفی دیگر انعطاف پذیری و برخی دیگر از خواص مکانیکی چوب نیز تغییر می یابد. یکی از اصلی ترین تغییراتی که مرتبط با خواص مکانیکی چوب است تغییرات در سختی چوب ایجاد می شود که آن را ترد می نماید. البته شایان ذکر است است این خاصیتی که به طور ناخواسته ایجاد می شود دقیقا مورد نیاز برخی از مصارف خواهد بود.

 

تفاوت خاصیت ترموود و چوب معمولی

در این جا قصد داریم برخی از خواص چوب اصلاح شده با حرارت را در مقایسه با چوب معمولی به طور بسیار کوتاه و مختصر توضیح دهیم. به واسطه ی پروسه یا فرآوری اصلاح حرارتی، اگر چوب ترمو سوخته شود دود خارج شده از چوبی مانند اسپروس در مقایسه با چوب معمولی بسیار اندک است و  این امر از نکات مثبت که از ویژگی های این فرآوری خواهد بود. کاهش خواص هیگروسکوپی چوب از مزایای بسیار با اهمیت این فراوری است. افزایش و بهبود دوام چوب اصلاح شده با حرارت این چوب را برای استفاده در کاربردهای مختلفی از قبیل استفاده در مبلمان فضای باز و همچنین در کاربردهایی از قبیل پایه چراغ، نمای ساختمان، تاب، گلدان چوبی و هزاران کاربرد دیگر امکان پذیر خواهد نمود. از دیگر مزایای بسیار با اهمیت فراوری ترموود افزایش ثبات ابعادی چوب خواهد بود که به واسطه این فرایند به وجود خواهد آمد. ثبات ابعادی دارای یکی از با اهمیت ترین ویژگی های ترموود است که آن را برای استفاده در مکان های مختلف از قبیل فضای باز و در مقابل باد و باران و نور خورشید مقاوم خواهد نمود. مکان های مختلف از قبیل فضای باز و در مقابل باد و باران و نور خورشید مقاوم خواهد نمود.

از دیگر ویژگی های چوب اصلاح شده با حرارت افزایش مقاومت آن در برابر پوسیدگی خواهد بود که این ویژگی آن را برای استفاده در کاربردهای مختلف و متفاوت مناسب خواهد نمود. در این فرآیند صمغ چوب کاملا از بین خواهد رفت و وزن آن سبک تر خواهد گردید به طوری که برای استفاده در کاربردهای مختلف مناسب و ساده خواهد گردید. از دیگر موارد با  اهمیت در خصوص فراوری اصلاح حرارتی چوب افزایش و بهبود مقاومت در برابر تجزیه و پوسیدگی بیولوژیکی خواهد بود. چوب به طور طبیعی هر لحظه در حال تجزیه شدن خواهد بود اما در طول این فرآوری چوب به گونه ای تغییر می یابد که تجزیه آن به طور کامل متوقف خواهد شد. به دلیل حرارت بسیار بالای کوره های مورد استفاده در این فرایند رنگ چوب تیره می گردد اما این تیرگی به گونه ای پراکنده می شود که به طور یکنواخت و بسیار زیبا و جذاب خواهد بود و در تمام بخش های آن به طور یکسان پراکنده خواهد شد.

چند عیب مختصر ترموود

علی رغم مزایا و ویژگی های بسیار متعدد و گسترده ی چوب اصلاح شده با حرارت این چوب دارای  مختصر عیوبی نیز می باشد که به هیچ عنوان جایگاه و محاسن آن را خدشه دار نمی نماید و از ارزش های آن نمی کاهد. یکی از آنها کاهش زمان آتش گرفتن است که دلیل این امر کاهش رطوبت و صمغ موجود در چوب خواهد بود. همچنین به دلیل از دست دادن رطوبت قدرت خم پذیری و انعطاف آن کاهش خواهد یافت.