s
رطوبت موجود در ترموود
تعداد بازدید: 994تعداد نظرات: 0
1397/07/07 - 09:42

رطوبت موجود در ترموود

رطوبت موجود در چوب به سه حالت آب در آن تقسیم بندی می شود که شامل "آب آزاد"، "آب آغشتگی" و "آب نهادی" می شود. ترموود در طول پروسه اصلاح حرارتی "آب آزاد" و "آب آغشتگی" خود را از دست می دهد.

همانطور که می دانید چوب طبیعی دارای رطوبت می باشد. تحت فرآوری ترموود، چوب رطوبت خود را به حدی از دست می دهد که به صفر می رسد و در حین پروسه دوباره رطوبت به چوب باز می گردد و تا حدود سه تا هفت درصد افزایش می یابد. در این مقاله قصد داریم در خصوص رطوبت و همبستگی چوب مطالبی را برای علاقه مندان بیان نماییم.

چگونه رطوبت چوب را تعیین نماییم؟

رطوبت موجود در چوب در واقع میزان آبی است که درون حفره‌ی سلولی و یا غشای سلولی و یا اجزای تشکیل دهنده ی چوب وجود دارد. اگر بخواهیم میزان رطوبت چوب را تعیین نماییم باید وزن خشک چوب را داشته باشیم و طبق فرمول زیر محاسبه می گردد.

در اینجا این سوال پیش می آید که وزن آب موجود در چوب چگونه به دست می آید که باید این گونه گفت که وزن آب موجود در چوب از این فرمول به دست می آید:

آب چگونه در چوب وجود دارد؟

آب موجود در چوب به حالت های مختلف وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

  1. "آب آزاد" : آب آزاد درون چوب آبی می باشد که به صورت مایع یا گاز (بخار) در داخل در سلول های چوب قرار دارند. این نوع آب موجود در چوب به وسیله ی نیروی "کاپیلاریته" نگهداری می شوند و این به گونه ای انجام می شود که با گرم شدن رطوبت خود را از دست می دهد و رطوبت آن آزاد می گردد به همین دلیل به آن آب آزاد گفته می شود.
  2. "آب آغشتگی" : برای توضیح این نوع از آب در چوب باید بگوییم که این آب در دیواره‌‎ی سلولی وجود دارد و به کمک نیروی جذب سطحی به مولکول های سلولزی چسبیده شده اند. برای جدا شدن مولکول های آب از مولکول های سلولزی انرژی بیشتری نیاز است زیرا مانند مولکول های آزاد نمی باشند که با حرارت اندک از آن جدا شوند. بنابراین چوب به اینگونه رطوبت خود را از دست می دهد که ابتدا آب آزاد و سپس آب آغشتگی در چوب از دست داده می شود.
  3. "آب نهادی" : این میزان آب در ساختمان مولکولی غشای سلولی وجود دارد که جدا کردن آن از چوب مستلزم تجزیه چوب می باشد و در واقعیت ماهیت و ساختار چوب در صورت جدا کردن آب از آن تغییر می کند، قابل ذکر است این میزان از آب در اندازه گیری میزان رطوبت چوب محاسبه نمی شود.

ترموود و رطوبت آن

چوب به واسطه ی فرآوری ترموود تحت تاثیر سه فاز قرار می گیرد. در فاز اول حرارتی تا حدود 100 درجه ی سانتی گراد به آن وارد می شود که در این مرحله بخشی از آب آزاد و یا رطوبت موجود در حفره ی سلولی خود را از دست می دهد. در فاز دوم فرآوری ترموود حرارت کوره ای که چوب در آن قرار دارد به 180 تا 220 درجه‌ی سانتی گراد می رسد که در این مرحله چوب آب آغشتگی خود را از دست می دهد بنابراین ثبات ابعادی و استحکام آن به طور چشمگیری افزایش می یابد. افزون بر ثبات ابعادی و ترموود دوام، مقاومت در برابر حشرات به طور چشمگیری افزایش می یابد. در خصوص ویژگی های ترموود در وبسایت پارس آرای کوهستان مقالات بسیاری انتشار داده شده است که برای مطالعه ی آن می توانید به قسمت مقالات سایت مراجعه فرمایید.

مجموعه پارس آرای کوهستان با بیش از 15 سال سابقه در زمینه ی چوب های تخصصی صنعت ساختمان تامین کننده و مجری کاملا تخصصی و مهندسی می باشد که پیشتاز در معرفی فراوری ها ی نوین می باشد. برای کسب آشنایی بیشتر با محصولات پارس آرای کوهستان می توانید با دپارتمان فروش این مجموعه 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید و با گونه ها و طرح های متنوع چوب با فرآوری های متفاوت آشنا شوید.