s
دکینگ آکویا و پوشش نهایی آن
تعداد بازدید: 895تعداد نظرات: 0
1397/03/15 - 12:52

دکینگ آکویا و پوشش نهایی آن

یکی از تکنولوژی های جدید در فرآوری چوب استیلیشن نام دارد که چوب حاصل از این فرآوری را آکویا نامگذاری نموده اند. از چوب آکویا در مصارف گوناگون می توان استفاده نمود چرا که این چوب علاوه بر زیبایی و مقاومت بالا چوبی ضد آب می باشد و در برابر شرایط محیطی مختلف استقامت و دوام بالایی دارد.

پوشش نهایی (coating) آکویا برای زیبایی بخشی به این چوب مورد استفاده قرار می گیرد. دوام و مقاومت در برابر پوسیدگی چوب آکویا هیچ گونه ارتباطی با استفاده از coating بر روی این چوب نخواهد داشت و این بدین معنی است که در هر دو حالت چه با coating چه بدون coating این چوب مقاومت ذاتی خود را از دست نخواهد داد و استفاده از coating تاثیری بر دوام و مقاومت آن ندارد و تنها به منظور زیبایی بخشی به چوب آکویا مورد استفاده قرار می گیرد. برای کاهش تغییر پذیری رنگ چوب آکویا می توان از پوشش نیمه شفافی که به شکل فیلم (یک لایه روکش) نمی باشد استفاده نمود. از دیگر انتخاب هایی که به عنوان پوشش دکینگ مورد استفاده قرار می گیرد مواد هیدروفوبیک و یا رنگ های پایه روغن می باشد.  

آیا آکویا را می شناسید؟

آکویا، چوبی با تکنولوژی پیشرفته در جهان می باشد. چوب آکویا محصولی حاصل از فرآوری استیلیشن بر روی چوب سوزنی برگ رادیاتا پاین است. چوب رادیاتا پاین از منابع پایدار می باشد (منابع پایدار منابعی می باشند که به سرعت رشد می کنند و به ازای قطع هر درخت درختی دیگر جایگزین می شود). فرآوری استیلیشن، پروسه ای است که خواص چوب را بدون استفاده از مواد شیمیایی و سمی اصلاح می نماید. فرآوری استیلیشن به گونه ای انجام می شود که تمامی سطح چوب پاین تا بخش مرکزی و به اصطلاح مغز آن مورد اصلاح و فرآوری قرار می گیرد. چوب حاصل از این پروسه آکویا نام دارد. این چوب متریالی با دوام، مقاوم و زیبا می باشد که ویژگی های عملکردی آن مشابه به چوب های استوایی بسیار مقاوم خواهد شد.

استفاده از چوب آکویا در کاربردهایی نظیر پنجره، درب، دکینگ و نما دنیای جدیدی از محصولی با دوام و بدون نیاز به نگهداری مستمر را به روی مصرف کنندگان می گشاید. دوام و عمر استثنایی چوب آکویا در کاربردهای بالاتر ازسطح زمین، 50 سال گارانتی می شود و برای کاربردهایی بر روی زمین و در تماس با زمین 25 سال می باشد. دوام و طول عمر coating (پوشش) دکینگ به طور ویژه بستگی به ضخامت و نوع لایه های coating ،میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ی UV و میانگین رطوبت موجود در منطقه و مکانی که مورد استفاده قرار می گیرد دارد. برخی اوقات به دلیل تغییر فصل و ایجاد اختلاف دما می بایست coating چوب آکویا تجدید شود.  

عوامل تاثیرگذار بر coating دکینگ چوب آکویا

1. ماشین کردن چوب آکویا (برش کردن و سمباده زدن) ممکن است که بر کارایی و عملکرد coating تاثیر گذار باشد.

2. برخی اوقات تمیز کردن دکینگ چوب آکویا می تواند کمک کند که احتمال رشد کپک بر روی پوشش (coating) را کاهش دهد.

3. به منظور جلوگیری از صدمه زدن به پوشش نهایی (coating) چوب آکویا، می بایست از استفاده از آب فشار قوی بر روی دکینگ جلوگیری به عمل آید. این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که فرمولاسیون و ترکیبات پوشش های (coating) مورد استفاده بر روی چوب آکویا برای مصرف کننده های مختلف متفاوت می باشد. فرمولاسیون های پوشش نهایی (coating) برای مناطق با شرایط جوی و آب و هوایی متغیر است. علی رغم اینکه چوب آکویا سازگاری بسیار بالایی در شرایط جوی و آب و هوایی دارد، اما به جدیت پیشنهاد می کنیم از پوشش هایی (coating) استفاده شود که تولید کننده های آنها دارای دانش فنی و آگاهی لازم در خصوص محصولات چوبی، کاربرد آنها و عملکرد محصول نهایی دارند.