s
دوام و ثبات چوب‌‌، یکی از 1001 دلیل فرآیند ترموود
تعداد بازدید: 1594تعداد نظرات: 0
1396/02/16 - 13:57

دوام و ثبات چوب‌‌، یکی از 1001 دلیل فرآیند ترموود

خواص فیزیکی و شیمیایی چوب به طور دائمی در فرآیند ترموود تغییر می کند. به عبارت دیگر ساختار چوب تغییر شکل می یابد. این تغییرات اساسا با شکسته شدن همی سلولز (ترکیبات شکر در چوب) انجام می پذیرد. دوام و استحکام چوب در فرآیند ترمووود افزایش می یابد و همچنین خاصیت عایق حرارتی بودن نیز به موجب این عملیات بهبود می یابد.

فرایند ترموود یا حرارت دادن چوب

بررسی‌ها نشان می‌دهد که چوب پاین Radiata نیوزیلند از مناسبترین چوب‌ها برای فرآیند ترموود بوده و پس از فرآوری آن جواب رضایت‌بخش‌تری از آن خواهیم گرفت. اگر بخواهید از فرآیند ترموود و چند و چون این پروسه مطلع شوید می‌توان به صورت خلاصه گفت: به چوب مورد نظر در اتاق های بخصوص حرارت داده می‌دهند تا زمانی که دما به 230 درجه سلسیوس برسد که البته این دما را با کامپیوتر کنترل و اعمال می‌کنند. با وجود این دمای بالا برای آن‌که مانع از سوختن چوب بشوند میزان مناسبی بخار آب به پروسه حرارت دادن اضافه می‌کنند که این مسئله در تغییرات شیمیایی که در چوب بوجود می‌آید تاثیراتی از خود به جا می‌گذارند.

دوام، استحکام و ثبات ابعادی چوب هدف اصلی فرآیند ترموود

 شاید برای شما این سوأل پیش بیاید که دوام چوب چگونه طی این پروسه برای چوب رخ می‌دهد؟ در پاسخ باید بگویم از آن‌جا که محل زندگی ‌قارچ‌ها بر روی چوب درختان می‌باشد edibles (ترکیبات شکر) نام دارد و به دلیل حرارت بالایی که به چوب طی این فرآیند داده می‌شود سوخته شده و از بین می‌روند و همین امر دلیلی بر دوام بالای چوب شده است. در کنار این عامل تأثیرگذار بسیاری تغییرات دیگر هم برای چوب رخ می‌دهد که می‌توان به افزایش استحکام که به دلیل کاهش رطوبت رخ می‌دهد، اشاره کرد . همان‌طور که گفته شد استجکام چوب به دلیل کم شدن رطوبت درون چوب است اما منظور از آن چیست؟ این امر به این معنا می‌باشد که با ایجاد موازنه و تعادل درمیزان رطوبت (موازنه ی حجم رطوبت =EMC) این مهم رخ می‌دهد.

شرکت پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش پوب ترموود | ترمووود

ظاهر ترمووود را می‌توان به سادگی از بقیه چوب‌ها تشخیص داد

ازآن‌جا که هر چه حرارت بیشتری به چوب بدهیم رنگ آن تیره تر می‌شود به همین دلیل با حرارت دادن و ترمو کردن چوب، سطح آن به رنگ قهوه ای شکلاتی بسیار جذابی در می آید که همین امر یکی از دلایلی است که به انتخابی برای افراد تبدیل شده است.

میزان تغییرات به وجود آمده در فرآیند ترموود

جالب است بدانید تعدادی از چوب‌ها هستند که برای فرآیند ترموود اصلا مناسب نبوده و استفاده نمی‌شوند و از جمله‌ی آن‌ها می‌توان از تیر (truss)، خرپا Beam و framing نام برد. چرا که در آن‌ها میزان تغییرات به اندازه‌ی دلخواه نبوده و چوب مستحکم و پایداری از آن‌ها حاصل نمی‌شود. کاربد‌های مختلف چوب بر میزان تغییرات آن چوب تأثیر گذاشته و از مهم‌ترین عوامل بر این فرآیند بوده به میزانی که عمال این نقطه اثر‌ها در نهایت پروسه بر استحکام چوب مشهود خواهد بود. گفتنی است که می‌توان ترمو کردن چوب را با ایجاد تغییر درجه‌ی حرارت تغییر داد، به عنوان مثال این فرایند در دو دمای 230 تا 185 درجه سلسیویس متغیر است، و فراموش نکنید که این پروژه در هر دمایی که باشد به مقداری بخار آب جهت جلوگیری از سوختن اضافه می‌کنند.

شرکت پارس آرای کوهستان | خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود

چرا اجرا و انجام پروژه با چوب ترمو نظر صاحبان تجربه است؟

از آن‌جا که اجرای پروژه با چوب ترموود بسیار کار ساده ای بوده‌ و ماشین کاری و اجرای هر نوع تغییراتی بر آن به راحتی انجام می شود و از سوی دیگر دوام بالا داشته و نیاز به تعویض و یا تعمیر تا مدت طولانی ندارد بدیهی است که به بهترین انتخاب برای معماران و متقاضیان چوب تبدیل شده است. علاوه بر آن‌چه گفته شد بهتر است بدانید که ابزار توصیه شده برای کار با از این قبیل چوب‌ها تفنگ بادی می‌باشد و چه ابزاری از این بهتر که به وسیله‌ی آن می‌توان بدون سوراخ کردن چوب از پیچ خودکار استفاده کرد. البته که چسب های PVA, PU, MUF و رزین های RF هم در کار با چوب ترموود کاربدی است

 برای جلوگیری از نفوذ آب به ترموود و طول عمر بیشتر، توصیه می شود چوب ترمو رنگ شود و قبل از آن باید بدانید که چوب ترموی بدون رنگ برای فضاها و کاربردهای خارجی (outdoor) استفاده می‌شوند، گرچه که به دلیل قرار گرفتن در مجاورت هوا، همانند دیگر چوب ها رنگ آن به خاکستری تیره تبدیل می گردد.

حتماً که عوامل و توصیه‌های فراوانی در مورد کار با چوب ترموود وجود دارد که گفته نشده اما نگران نباشید چراکه مشاورین ما همیشه اماده به گذاشتن اطلاعات در اختیار شما هستند و شما می‌توانید از طریق تلفن و یا پیج اینستاگرام با کارشناسان ما تماس بگیرید و از آن‌ها مشاوره بگیرید و حتی می‌توانید از قیمت‎ها استعلام گرفته و در انتخاب چوب مناسب پروژه خود از آن‌ها کمک بگیرید.

  شرکت پارس آرای کوهستان|خرید و فروش چوب ترموود| چوب ترموود