s
خصوصیات مقاومتی ترمووود
تعداد بازدید: 568تعداد نظرات: 0
1397/08/19 - 12:37

خصوصیات مقاومتی ترمووود

خواص مقاومتی در ترمووود به طور چشمگیری افزایش می یابد. چوب دارای خاصیت الاستیکی می باشد به طوری که به واسطه ی این فرآوری مقاومت چوب افزایش می یابد و در واقع آستانه ی تحمل پذیری آن ارتقا می بخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ترمووود و خصوصیات مقاومتی آن به مطالعه مطلب زیر بپردازید.

از گذشته ی دور چوب به عنوان متریال ساختمانی مورد توجه انسان بوده است. محققین و دانشمندان با گذشت زمان به این حقیقت پی بردند که با حرارت دادن چوب خواص آن بهبود می یابد. هر اندازه ماده ای در مقابل تغییر شکل از خود استقامت نشان دهد برای کاربرد در زمینه های مختلف مناسب تر می گردد. در خصوص چوب این گونه باید گفت به استحکام و مقاومت چوب (ترمووود) در مقابل هر گونه  تغییر شکل "ویژگی های مقاومتی" اطلاق می شود. اگر بخواهیم در مورد استحکام چوب توضیح دهیم باید بگوییم توانایی در برابر تحمل بار و یا نیرویی که به آن وارد می شود و همچنین تغییر شکل از قبیل فشرده شدن، خمیده شدن و یا هر نوع تغییر دیگری، استحکام و مقاومت چوب گفته می شود.

 

چوب با وارد کردن نیرو و فشار بر روی آن به دو حالت واکنش خواهد داشت البته این حالت در مورد تمامی مواد پیش بینی می شود.

1. حالت الاستیکی   2. حالت پلاستیکی

حالت الاستیکی چیست؟ اگر بر روی قطعه ای چوب نیرو و فشار وارد گردد و شکل چوب تغییر یابد و بعد از برداشتن نیرو و فشار از روی آن مجددا به همان شکل اول درآید این حالت را تغییر الاستیکی گفته می شود. برای درک بهتر مطلب مثالی برای مخاطبان عنوان می نماییم. زمانی که یک تکه کش را با نیرو باز می کنیم دچار تغییر شکل نظیر تغییر طول و ابعاد می گردد اما بعد از پایان فشار بر روی آن به حالت اول خود باز می گردد و به این حالت کش حالت الاستیکی گفته می شود. در مورد چوب (ترمووود) نیز زمانی که در مقابل فشار قرار می گیرد و تغییر شکل می دهد و با برداشتن فشار و نیرو مجددا به حالت اول خود باز می گردد حالت الاستیکی چوب یا حالت الاستیکی ترمووود گفته می شود.   

حالت پلاستیکی چیست؟ این حالت به گونه ای می باشد که با ایجاد فشار و یا نیرو بر روی ماده تغییر شکل می یابد و بعد از برداشتن نیرو و فشار به حالت اول خود باز نمی گردد و بر اثر نیرو و یا فشار خود ماده تغییر شکل می یابد. برای درک بهتر مطلب می توان با مثال زیر این موضوع را شفاف سازی نمود. یک تکه کیسه پلاستیک را بکشید بعد از پایان ایجاد کشش این تکه پلاستیک تغییر شکل می یابد به طوری که به حالت اول خود باز نمی گردد به این حالت، حالت پلاستیکی گفته می شود.

در محور زیر نشان داده شده است که نیروی وارد شده بر روی چوب تا یک نقطه منجر به تغییر شکل آن نمی شود و در صورت فشار تا میزان مشخصی حالت الاستیکی چوب آن را به شکل اول باز می گرداند اما در از یک نقطه ه بعد با ایجاد فشار و نیرو بر روی آن، شکل و اندازه ی آن تغییر می یابد. در مورد ترمووود باید این مطلب را اذعان داشت که با بهره گیری از فرآیند Thermowood چوب های سوزنی شکل مقاومت مکانیکی و ثبات ابعادی آن ها افزایش می یابد به گونه ای که آستانه ی تحمل فشار و یا قرار گیری در برابر عوامل جوی مختلف در چوب ترمو افزایش می یابد. 

ابعاد مختلف مقاومتی ترمووود

چوب از بخش های بهاره و بخش های تابستانه تشکیل می شود بنابراین کار با قسمت های مختلف آن متفاوت می باشد. به طور مثال اگر قصد سمباده زدن چوب را دارید بهتر است در سطح مماسی این کار را انجام دهید تا راحت تر و ساده تر انجام پذیرد زیرا این بخش از چوب به صورت یکنواخت می باشد. اگر سمباده زدن چوب را در سطح شعاعی انجام دهید به دلیل وجود لایه های نرم چوب بهاره و نوارهای سخت چوب تابستانه به سادگی انجام نخواهد شد.

با توجه به بررسی خواص مقاومتی چوب به این نتیجه می رسیم که ترمووود به دلیل برخورداری از مقاومت بالا دارای کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف به ویژه صنعت ساختمان خواهد داشت. استفاده از چوب حرارت دیده در نمای ساختمان امروزه بسیار متداول گشته است و مورد توجه ی بخش عمده ی سازندگان قرار گرفته است.

چرا ترمووود مناسب برای نمای ساختمان؟

با توجه به خواص و ویژگی های منحصر به فرد آن از قبیل دوام بالا، استحکام و مقاومت بی نظیر، ثبات ابعادی، مقاومت در برابر حمله ی حشرات و قارچ ها و باکتری ها، خاصیت عایق حرارت، الکتریکی و صوتی، سبک بودن، رنگ تیره ی بسیار جذاب، قابلیت پیچ شدن بسیار مناسب، قابلیت ماشین شدن و دوام بی رقیب می توان در کاربردهای متعددی به طور گسترده استفاده نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصولات ترموود با کارشناسان فروش شرکت پارس آرای کوهستان 7-22631405-021 ارتباط برقرار نمایید.