s
ترمووود چگونه چوبی است؟
تعداد بازدید: 883تعداد نظرات: 0
1396/12/26 - 10:38

ترمووود چگونه چوبی است؟

چوب بعد از اصلاح حرارتی با روش ترموود، خواص آن بهبود می یابد و برخوردار از ویژگی هایی منحصر به فرد می گردد که آن را مبدل به متریالی می نماید که مناسب برای کاربرد فضای باز خواهد گردید. استحکام و دوام ترمووود در کاربردهایی از قبیل نما بیش از 30 سال تخمین زده می شود.

در مقاله ی قبلی روش ترمووود که آخرین متود اصلاح حرارتی می باشد را مورد بررسی قرار دادیم و مراحل و چگونگی ترمو شدن چوب را به تفصیل بیان نمودیم. در این مقاله قصد داریم ویژگی ها و فواید  این روش را به اختصار شرح دهیم.

ویژگی های اصلی ترمووود

در مقایسه ی چوب های KD (چوب خشک شده در کوره با حداکثر دمای نهایتا 100 درجه ی سانتی گراد) با چوب ترمو، می بایست با قطعیت اذعان داشت که ترمووود از استحکام و مقاومت بسیار بالاتری برخوردار است. در طول پروسه ی Thermowood بر اثر حرارت بسیار بالا تغییرات و استرس های چوب به طور چشمگیری کاهش می یابد. به موجب این تغییرات، پیچ خوردگی و تاب برداشتن چوب بر اثر رطوبت احتمالی کاهش می یابد. علاوه بر این حرارت بسیار بالا منجر به کاهش رطوبت موجود در چوب و همچنین کاهش جذب آب خواهد شد. همانطور که می دانید بین جذب آب و ثبات ابعادی چوب ارتباط خطی وجود دارد بنابراین با کاهش میزان نفوذپذیری آب به چوب، میزان ثبات ابعادی و استحکام آن به طور فوق العاده ای در شرایطی که در معرض رطوبت قرار بگیرد افزایش می یابد. میزان تاب برداشتن و باد کرن چوب اصلاح شده با حرارت در مقایسه با چوب های فرآوری نشده تا 50 درصد کاهش می یابد و این ویژگی طول عمر چوب ترمو را به شدت افزایش می دهد.

به دلیل کاهش همی سلولز چوب، دوام چوب به طور چشمگیری افزایش می یابد. عامل پوسیدگی چوب کپک، قارچ و باکتری ها می باشند که تمامی این عوامل از همی سلولز چوب تغذیه می کنند بنابراین زمانی که همی سلولز چوب فرآوری شده بر اثر حرارت از بین می رود دیگر چوب مواد خوراکی و مغذی برای رشد باکتری و قارچ ها نخواهد داشت و در نتیجه پوسیدگی در آن ایجاد نخواهد شد. هم چنین ترمووود در برابر بسیاری از حشرات و سوسک هایی که از چوب تغذیه می کنند مقاوم می باشد.

لازم به ذکر است که چوب اصلاح شده با حرارت در برابر ایجاد جلبک مقاوم نمی باشد اگرچه این موجودات زنده از هوای اطراف تغذیه می کنند و آسیب ساختاری به چوب نمی زنند اما از لحاظ زیبایی ظاهر آن را نامطلوب می سازند. بنابراین به منظور جلوگیری و ممانعت از رشد جلبک و خزه بر روی چوب ترمو می بایست از پوشش نهایی مناسب استفاده نمود.

طول عمر ترمووود

از ترمو D می توان در کلاس های خطر 1 تا 3 مطابق با استانداردهای EN-335-2  استفاده نمود. کلاس خطر 1 کاربردهای بالای زمین می باشد که در شرایط خشک می باشد؛ کلاس خطر 2 شامل کاربردهای بالای زمین می باشد که در شرایط خیس می باشد؛ کلاس خطر 3 شامل کاربردهای بالای زمین می باشد که هر دو کلاس 2 یا 3 را شامل می شود.

بی آر ای (BRE=Building Research Establishment) اطلاعاتی را که توسط VTT تامین گردیده است و مرتبط با چوب های اصلاح شده با حرارت می باشند را مورد بررسی قرار داده است. براساس شواهد و نتایج به دست آمده ثابت شده است که عمر مفید ترموود در کاربردهایی از قبیل نما (نما از کاربردهایی می باشد که بیشترین قرارگیری در معرض شرایط جوی از قبیل برف، باران، باد و رطوبت را دارا می باشد) 30 سال می باشد و این در صورتی است که دستورالعمل های لازم رعایت گردد.       

در مقاله های بعدی ادامه ی این مبحث مورد بررسی قرار خواهد گرفت ...

شرکت پارس آرای کوهستان نمایندگی یکی از با کیفیت ترین و معتبرترین برندهای جهانی ترمووود با نام ترموری Thermory استونی را عهده دار می باشد. این مجموعه با برخورداری از سالها تجربه در زمینه ی چوب های تخصصی یکی از بزرگترین تامین کنندگان چوب اصلاح شده با حرارت می باشد. پارس آرای کوهستان در زمینه های مختلفی از قبیل نما، پارکت چوبی، دکینگ، پنل های سازه ای و مبلمان فضای باز دارای فعالیت گسترده ای می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر با دپارتمان فروش تماس حاصل بفرمایید.