s
ترمووود را می شناسید؟
تعداد بازدید: 715تعداد نظرات: 0
1398/04/15 - 12:58

ترمووود را می شناسید؟

ترمووود با دو نوع S وD دارای کاربردهای فراوانی در حوزه ساخت و ساز و مبلمان و المان های شهری است که با استفاده از فرآوری ترمو از استحکام و مقاومت مثال زدنی برخوردار می شود.

همانطور که در مقاله های قبلی در خصوص چوب ترمو و روش فرآوری آن صحبت نمودیم استفاده از حرارت بالا و بخار آب عوامل اصلی در تولید آن خواهد بود. گزارش انجمن ترموود نشان دهنده ی این واقعیت است که سالانه تولید و فروش سالانه این چوب در مقایسه با متریال های دیگر ساختمانی افزایش یافته است. پیشی گرفتن کاربرد چوب در دکوراسیون داخلی و همچنین خارجی ساختمان ها این زمینه را برای تولید کنندگان وتامین کنندگان فراهم آورده است تا نگاه ویژه ای به این متریال طبیعی داشته باشند. امکان استفاده از ترموود در مکان های مختلف وجود دارد که شامل کاربردهای داخلی و خارجی می شود. با توجه به این نکته که چوبی که در داخل فضای بسته استفاده می شود در معرض هوای آزاد و وباد و باران قرار نخواهد گرفت بنابراین می توان از ترمو S در آن مکان استفاده نمود. در بخش زیر تفاوت ترموD ترمو S به طور مختصر توضیح داده شده است.   

چوب ترموود نما

چرا ترمووود D و ترمو S؟

تولید ترمووود به سه بخش اصلی تقسیم می شود که در مرحله اول دمای کوره از 100 تا 130 درجه ی سانتی گراد افزایش می یابد که چوب خشک می شود. در این مرحله رطوبت چوب به صفر درصد خواهد رسید. در مرحله ی دوم دمای کوره حدود 180 تا 230 درجه ی سانتی گراد را بالا می برند این حالت 2 تا 3 ساعت به طول می انجامد. در این مرحله است که ترمووود D و ترمو S تفکیک می شوند. برای تولید ترمووود S چوب های سوزنی برگ را تا 190 درجه حرارت می دهند و در مقابل چوب های پهن برگ را تا 185 درجه درون کوره به مدت 2 تا 3 ساعت قرار می دهند. این نوع از چوب را عموما برای کاربرد داخلی مورد استفاده قرار می دهند و دارای رنگ روشن تری است زیرا میزان حرارت کمتری به آن وارد شده است.

برای تولید چوب ترمو D چوب سوزنی برگ را 212 درجه ی سانتی گراد و چوب پهن برگ را 200 درجه حرارت می دهند. با توجه به حرارت بسیار بالایی که به ترموود D وارد می شود می تواند در کاربردهای outdoor  مانند دکینگ، نما، مبلمان فضای باز و هزاران کاربرد دیگر می توان مورد استفاده قرار داد.   

مرحله آخرتولید ترمووود به این گونه است که کوره راسرد می کنند و با اسپری آب بر روی آن پراکنده می نمایند و این گونه است که بدون هیچ گونه آسیبی از قبیل ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن،  نا همگنی رنگ و یا هر گونه مشکلی می شود. تولید کنندگان حتما می بایست در نظر داشته باشند که پروسه ی خنک شدن می بایست به صورت کاملا تدریجی و یکنواخت انجام پذیرد.

ترموود یا چوب ترموود

آیا ترمووود برای کف مناسب است؟

بر اثر حرارت بسیار بالایی که به چوب وارد می شود مقاومت و استقامت آن به شدت افزایش می یابد. قابلیت جذب آب کاهش می یابد و در مقابل حمله حشرات مقاوم می گردد با  این حال وزن آن به طور چشمگیری کاهش می یابد لذا ترد تر و شکننده تر می گردد. به همین دلیل برخی معتقدند که از چوب ترموود به منظور دکینگ استفاده نگردد زیرا در مقابل فشار و ضربه ممکن است تاب و تحمل مورد نظر را برای فشار و ضربه های کف را فراهم نیاورد.

یکی از مناسب ترین کاربردهای ترمووود استفاده در نمای ساختمان است که نه تنها زیبایی فوق العاده ای را وارد می نماید بلکه دوام و ماندگاری بی نظیری را رقم خواهد زد. چوب روح تازگی و نشاط را به چهره ی شلوغ و پرتردد شهر باز می گرداند و انسان را با آرامش بی نظیری همراه می سازد. پارس آرای کوهستان نماینده ی رسمی چوب های طبیعی در ایران توانسته است گامی موثر در زیباسازی فضای شهری ایفا نماید و پیشرو در زمینه چوب های تخصصی صنعت ساختمان گردد.

خرید چوب ترموود