s
ترموود، مناسب فضای باز
تعداد بازدید: 406تعداد نظرات: 0
1397/12/11 - 11:11

ترموود، مناسب فضای باز

برای کسب اطلاعات هر چه بیشتر با محصولات متنوع مورد استفاده در نمای ساختمان و فضاهای بیرونی پیشنهاد می کنیم مطالب علمی و تخصصی گردآوری شده توسط پارس آرای کوهستان را مطالعه نمایید در این مطلب شما را با فرآوری ترموودبیشتر آشنا می نماییم.

یکی از مفاهیم پروسه ی اصلاح حرارتی چوب یا ترموود کاهش حجم مواد قابل اشتعال موجود در چوب است. مواد فرار و بخارات موجود در چوب با قرار گرفتن در برابر حرارت بالا از بین خواهند رفت. حرارت دادن به چوب در دمای بسیار بالا که حاصل آن چوب ترمو است می بایست با دقت بسیار بالایی انجام گیرد زیرا اگر این فرآوری بدون رعایت اصول اولیه و استاندارد انجام پذیرد چوب دچار تجزیه شدن می شود. آزمایشات نشان می دهد که فرآوری ترموود در محیط راکد بهتر از محیط های اکسیداسیون انجام می شود و پیشرفت مناسب تری خواهد داشت. حرارت کوره های مخصوص ترموود به بالاتر از 180 درجه سانتی گراد به مدت چندین ساعت می رسد. هر سه عامل محیط، دما و زمان بر روی نتیجه و کیفیت فرآوری تاثیر گذار خواهند بود.

آشنایی با فرآوری ترموود

فرآوری چوب ترمو اغلب بر روی چوب های پاین و اسپروس انجام می گیرد. گونه های دیگری که برای فراوری ترمو مورد استفاده قرار می گیرد اسپن (Aspen) و بیرچ (Birch) خواهد بود. "ترموود" از سال 2000 در کشورهای فنلاند، سوئد و ژاپن ثبت اختراع شد و در کشورهای اسکاندیناوی و دیگر کشورهای اروپایی، امریکایی و برخی کشورهای آسیایی برخوردار از مجوز و لایسنس گردید.   

انواع چوب ترمو با تغییر دما، زمان و محیط به وجود می آید. چوب در سه فاز اصلی مورد فرآوری قرار می گیرد که در فاز اول دما به سرعت تا 100 درجه ی سانتی گراد افزایش می یابد سپس به طور پیوسته تا 130 درجه ی سانتی گراد بالا خواهد رفت. رطوبت در این مرحله تقریبا به صفر درصد خواهد رسید. محیط این فاز مملو از بخار آب است. در فاز دوم حرارت کوره تا دمای 185 الی 215 درجه ی سانتی گراد خواهد رسید. مدت زمان قرارگیری چوب در این مرحله بسته به نوع کاربری آن متفاوت خواهد بود. مرحله آخر سرد کردن و برگرداندن رطوبت به چوب است. انجمن ترموود روند این مرحله را این گونه پیشنهاد می کند که با استفاده از سیستم اسپری کردن آب، محیط خنک شود و رطوبت ترموود به 4 الی 7 درصد برسد.

آزمایشات مقاومت در برابر آتش

آزمایشات مقاومت ترموود در برابر آتش توسط انجمن VTV در فنلاند انجام شده است. خصوصیات و ویژگی های مقاومت ترموود در برابر حریق در خصوص چوب پاین و اسپروس مطابق با ISO 5660 و استفاده از روش و متود Cone Calorimetric انجام گرفته است. نمونه های مورد آزمایش در مدت زمان 5 الی 8 یا 10 ساعت در حرارت  استاندارد Cone Calorimetric قرار می گیرد. دمای 50 kw/m² بر روی نمونه های پاین و 25kw/m2 بر روی نمونه اسپروس اعمال گردید. میانگین تراکم چوب پاین و اسپروس به ترتیب 500kg/m³ و 425kg/m³  است. نمونه های پاین و اسپروس تا دمای 65 درجه ی سانتی گراد KD یا خشک گردیدند.

آزمایش (Single Burning Item (EN 13823 در VTV به منظور اندازه گیری مقاومت در برابر حریق انجام شد. سرعت آزاد شدن حرارت (RTR) نیز اندازه گیری شد. نتیجه ی این آزمایشات این گونه بوده است که چوب پاین که در معرض فرآوری اصلاح حرارتی قرار گرفته است دارای زمان اشتعالی 30 درصد کوتاه تر از چوب حرارت ندیده است.                   

پارس آرای کوهستان از تامین کنندگان پیشرو در زمینه ی ترموود در ایران بوده است که همواره ارائه کننده ی بهترین و معتبرترین برندهای جهانی بوده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویژگی های ترموود و موارد کاربرد آن می توانید با کارشناسان فروش 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید و یا از بخش های مختلف وبسایت و همچنین از شورووم دائمی در دفتر مرکزی مجموعه بازدید به عمل آورید. شعار همیشگی پارس آرای کوهستان کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه است.