s
ترموود، تن پوش چوبی ساختمان
تعداد بازدید: 746تعداد نظرات: 0
1397/11/06 - 12:48

ترموود، تن پوش چوبی ساختمان

فرآوری ترموود همان درمان چوب یا به عبارتی دیگر اصلاح چوب با حرارت است که بر اساس این پروسه چوبی حاصل می شود که مقاوم در برابر حمله حشرات و کپک و قارچ است و دارای مقاومتی برابر با چوب های استوایی خواهد بود.

درمان چوب با استفاده از اصلاح حرارتی از طریق فرایندی طبیعی و غیر سمی است که در این پروسه  اساسا چوب پخته می شود و در نهایت آرایش آن تغییر می کند. چوب در محیط خلا و بدون اکسیژن در دمای بسیار بالا تحت حرارت بسیار بالا قرار می گیرد. فرآوری ترموود با کمک حرارت بسیار بالا ترکیبات آلی چوب را از بین می برد و در نتیجه آب را جذب نمی نماید و به دلیل برداشته شدن ترکیبات آلی ازچوب دیگر هیچ گونه مواد مغذی برای چوب باقی نخواهد ماند و حشرات و قارچ ها دیگر امکان رشد پیدا نخواهند کرد.

حرارت بسیار بالا چوبی را تولید می نماید که به طور طبیعی دارای دوام بسیار بالایی می باشد که به طور دائمی در برابر آب، حشرات و پوسیدگی مقاوم می باشد. در طول فرایند به دلیل عدم وجود مواد شیمیایی، ترموود نیز هیچ گونه ماده ی شیمیایی نیز جذب نخواهد نمود. رطوبت موجود در ترمووود در انتهای فرآیند به طور چشمگیری کاهش می یابد بنابراین وزن آن کاهش می یابد. با توجه به عدم پیچ خوردن و تاب برداشتن، چوب ترمو دارای ثبات ابعادی بی نظیری می باشد به طوری که مبدل به محصولی منحصربه فرد گشته است. چوب اصلاح شده با حرارت در مقابل گرما و هوای آزاد دارای مقاومت ویژه ای است. زمانی که از چوب ترمو به خوبی مراقبت گردد به هیچ عنوان دچار پوسته پوسته شدن، پوسیدگی و تاب برداشتن در طول سالها نخواهند گردید. عمرمفید ترموود 25 الی 30 سال در کاربرد فضای بیرونی تخمین زده شده است.

تفاوت ظاهری ترموود

با توجه به گرما دادن چوب در پروسه ی ترموود که به صورت تدریجی صورت می پذیرد رنگ قهوه ای طلایی تیره و یکنواختی به وجود می آورد که بسیار نزدیک به رنگ چوب های سخت استوایی است. رنگ شکلاتی این محصول با استفاده از رنگ پوشش مقاوم در برابر اشعه ی UV حفظ خواهد شد. اگر از رنگ یا روغن پوششی برای محافظت از ترمووود استفاده نگردد و در محیط آزاد قرار گیرد این چوب به رنگ طوسی نقره ای تغییر رنگ خواهد داد.   

 

از ترموود کجا استفاده کنیم؟

با توجه به این ویژگی ترموود که هیچ گونه آبی را به خود جذب نمی کند یا به عبارتی ضد آب است و دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد در کاربردهای مختلفی از قبیل دکینگ، نما، پارکت امکان استفاده از آن وجود دارد. همچنین در مکان هایی که رطوبت بسیار بالا می باشد از قبیل زیرزمین نیز امکان استفاده از ترموود وجود خواهد داشت.    

مزایای چوب اصلاح شده با حرارت

بر خلاف چوب اشباع که با استفاده از فلزات خوردگی فرآوری و مقاوم سازی می شود ترمووود بدون استفاده از مواد شیمیایی فرآوری می شود و کاملا دوستدار محیط زیست می باشد. استفاده از آب و بخار در این فرآوری آن را به فرایندی کاملا بدون ضرر مبدل نموده است. شرکت پارس آرای کوهستان نماینده ی ترموری (Thermory) یکی از بزرگترین تولید کننده های ترموود در دنیا است که توانسته است در جهت کاربرد چوب طبیعی قدمی بزرگ در صنعت ساختمان ایران بردارد. ارائه ی گونه های مختلف چوب طبیعی و تنوع طرح و رنگ از ویژگی هایی است که مهندسین، طراحان و آرشیتکت ها را متقاعد ساخته است دسته کم در یکی از بخش های ساختمان از این متریال استفاده نمایند. برای کسب اطلاعات در خصوص نحوه ی فعالیت و آشنایی بیشتر با محصولات متنوع این مجموعه می توانید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید و یا از بخش های مختلف وبسایت و صفحات اینستاگرام بازدید به عمل آورید.