s
بررسی جایگاه چوب در صنعت ساختمان‌سازی
تعداد بازدید: 292تعداد نظرات: 0
1399/02/30 - 17:25

بررسی جایگاه چوب در صنعت ساختمان‌سازی

بشر از وقتی که خود را شناخت با چوب مأنوس بود به طوری که پاره ای از دانشمندان می گویند به علت اینکه چوب مصالحی زنده و جان دار است تا به این حد با بشر مأنوس شده است . یکی از عللی که چوب را تا به این حد در صنعت ساختمان سازی مورد مصرف قرار داده است نقش های زیبا و جالب آنست

   چوب یا بطور کلی درخت یکی از کارآمدترین و مفیدترین مصالحی است که در دسترس بشر قرار دارد شاید به جرأت بتوان گفت اگر چوب را از زندگی بشر حذف می کردند به طور قطع بسیاری از علوم نمی توانستند تا به این حد به درجه کمال برسند . زیرا هر شاخه از دانش بشری به گونه ای به چوب و فرآورده های جانبی آن وابسته است مانند صنایع ساختمان – کاغذ سازی – دارو سازی ( ساختن الکل ) – مجسمه سازی – قالب سازی – ریخته گری – صنایع اتومبیل – لوازم خانگی – کشتی سازی – صنایع هواپیما سازی – صنایع بسته بندی – سازه های موسیقی و غیره – به طور خلاصه در هر رشته از صنعت چوب به صورتی نقش فعال دارد.

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی

بشر از وقتی که خود را شناخت با چوب مأنوس بود به طوری که پاره ای از دانشمندان می گویند به علت اینکه چوب مصالحی زنده و جان دار است تا به این حد با بشر مأنوس شده است . یکی از عللی که چوب را تا به این حد در صنعت ساختمان سازی مورد مصرف قرار داده است نقش های زیبا و جالب آنست که چه در هنگامی که به صورت پارکت از آن استفاده می‌شود و چه هنگامی که نقش نمای ساختمان ما را ایفا می‌کند این زیبایی را به ارمغان می‌آورد. .تا به حال به نقش پارکت‌های چوبی و یا دکینگ‌های چوبی موجود در تراس‌ها و فضای باز توجه کرده‌اید؟ این نقوش که کلاً بوسیله منظم بودن و یا نامنظم بودن الیاف چوب بوجود آمده اند اغلب از نظر تجارتی و بازار فروش دارای اهمیت می باشند . کلیه نقوش به وجود آمده در چوب را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد که عبارتند از نقوش ایجاد شده در اثر رنگ چوب و نقوش ایجاد شده در اثر الیاف چوب .

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی

عمل آوردن چوب

برای کارهای مختلف و مصارف گوناگون چوب علاوه بر خشک کردن روی آن کارهایی انجام می دهند که کارایی آنرا در آن مورد خاص افزایش دهد . مثلاً با تحت فشار قرار دادن چوب حجم آن را کم می کنند و در نتیجه وزن مخصوص آن بالا رفته و تحمل باربری آن بیشتر می شود . یا برای ساختن چوب های خم آنرا در آب قرار داده بعد از آنکه الیاف آن نرم شد آنرا به قالب بسته و به شکل دلخواه در می آورند . یا اگر بخواهند از چوب بعنوان پایه انتقال خط برق یا تلفن و غیره استفاده نمایند آن قسمت از چوب را که در خاک می ماند روسوزی می نمایند ( در حدود چند میلیمتر روی آن را با آتش میسوزانند ) تا بدین وسیله از هجوم موریانه به آن جلوگیری نمایند . یا برای آنکه چوب هایی را که بعنوان تراورس در زیر خط راه آهن قرار میدهند تا از هجوم حشرات چوبخوار در امان باشند قبل از مصرف بوسیله قیر و یا قطران منافذ آن را پر می کنند .

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی

درخت ساپِلی:

SAPELE

Entandrophragma cylindricum

Meliaceae

درخت : هر چند ساپِلی نام خود را از بندری واقع در رودخانه ای در نیجریه دارد ولیکن به طور گسترده در نواحی گرمسیری آفریقا ، از سیرالئوان تا اوگاندا و زئیر یافت می گردد . چوب تجاری و مهمی است که عمدتاً از کشورهای غرب آفریقا ( بین ساحل عاج و کامرون ) به وسیله کشتی به سایر نقاط حمل می گردد و از درختی بسیار بزرگ به دست می آید که گرده بینه ‌هایی تولید می‌کند

چوب : ساپِلی چوبی ماهاگونی مانند و به خاطر نقوش نواریش در برش‌های شعاعی و تراش بری شده معروف می باشد و در برخی موارد دارای نقوش ویولونی یا خالدار نیز هست . ریز بافت بوده و نسبت به ماهاگونی آفریقایی سنگین تر و دارای رنگی تیره تر است .

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی

ویژگی‌های فنی : نحوه واکنش به عمل خشک کردن و یا ماشین کاری تا حد زیادی متأثر از درهم پیچیدگی الیاف در آن می باشد و این امر موجب تغییر شکل چوب های مماسی در زمان خشک شدن می گردد . برای جلوگیری از ایجاد درز بر روی سطوح چوب های شعاعی ضروری است در هنگام رنده کردن دقت گردد . چوبی است سخت تر و سنگین تر از ماهاگونی آفریقایی ، همچنین بادوام تر و مستحکم تر . البته کار کردن بر روی آن دشوار است و برای استفاده ، ثبات خوبی ندارد .

 کاربردها : معمولاً کاربردی مانند ماهاگونی دارد . چوب ساپِلی علاوه بر ظاهری جذاب ، استحکام و دوام را نیز دارا است و برای نجاری های لوکس چه در محیط های بسته و چه در فضای باز استفاده می گردد ، همچنین از آن در ساخت قاب پنجره ، پله کان ، اثاثیه مغازه و کفپوش استفاده می کنند و جهت ساخت روکش‌های زینتی از آن برش شعاعی گرفته می شود . و در مواقعی که چوب ماهاگونی مُد باشد از آن در ساخت در ، پیانو و در سطوح مبلمان استفاده می شود . به منظور ساخت تخته چندلا به روش لوله بری از آن لایه تهیه می گردد که اگر به خوبی بهم چسبیده باشند حتی برای مصارف سازه های دریایی نیز قابل قبولند . 

پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی

با توجه به کاربردهای بسیاری که چوب در صنعت ساختمان‌سازی دارد و همچنین مسیری که طبیعت در پیش گرفته است، میزان تقاضای آن همواره رو به رشد بوده است. در این بین تنوع محصولات چوبی بسیار بوده و از تنوع فراوانی برخوردار است. پارس آرای کوهستان با گردآوری بهترین مجموعه از محصولات چوبی به مرجعی معتبر برای تأمین چوب ترموود تبدیل شده و این امکان را به مهندسین و کارفرمایان داده است که در صورت تمایل برای استعلام از محصولات با مشاورین مجرب دفتر مرکزی پارس آرای کوهستان تماس حاصل فرمایند.


     پارس آرای کوهستان | معتبرترین مرجع خرید و فروش چوب ترموود | چوب ترمووود | نما و پارکت چوبی