s
 برای افزایش طول عمر دکینگ چه کنیم؟
تعداد بازدید: 1579تعداد نظرات: 0
1396/08/11 - 09:43

برای افزایش طول عمر دکینگ چه کنیم؟

به منظور جلوگیری از آسیب رساندن پیچ به چوب دکینگ الزامی می باشد که پیچ و اتصالات به کار رفته در دکینگ و چوب های زیر سری از نوع گالوانیزه شده و یا استینلس استیل باشد. چوب های فرآوری شده و ذاتا مقاوم نظیر چوب های سخت مناسب برای دکینگ می باشد زیرا در مقابل پوسیدگی و رطوبت دوام بالایی دارند.

نگهداری منظم به منظور حفظ امنیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رسیدگی و نگهداری به منظور جلوگیری از عواملی مانند حمله ی موریانه، پوسیدگی، رطوبت و بار متحمل بر سازه ها را در بخش زیر مورد بررسی قرار می دهیم. در گذشته پوسیدگی یکی از مشکلات اصلی در سازه های چوبی بوده است اما امروزه استفاده از چوب های فرآوری شده نظیر چوب ترمو، چوب آکویا، چوب KD، چوب اشباع و چوب های سخت راهکاری برای حل این مشکل بوده است. الزامی است، چوب به کار رفته بروی سطح زمین باید مقاوم بوده و یا به عبارت دیگر چوب فرآوری شده مطابق با استانداردهای NCC باشد. تمامی سازه ها و پوشش های چوبی می بایست در مقابل رطوبت مقاوم باشند و این امر چه فیزیکی چه شیمیایی باید انجام پذیرد.                                                                 

راهکاری ساده برای تشخیص پوسیدگی دکینگ

پوسیدگی ناشی از رطوبت زمانی ایجاد می شود که چوب در معرض رطوبت بسیار زیادی قرار گیرد. اغلب پوسیدگی های ناشی از رطوبت زمانی رخ می دهد که بخشی از چوب در تماس با آب به مدت طولانی قرار بگیرد. چوبی که در معرض شرایط جوی، آب و رطوبت قرار دارد الزامی است که توسط رنگ یا روغن پوشش داده شود.

نکاتی که باید برای جلوگیری از پوسیدگی دکینگ رعایت کنیم :

1- به منظور کاهش احتمال پوسیدگی، بخش هایی از چوب که مکررا در معرض آب یا رطوبت می باشند، می بایست فورا تشخیص داده شود.

2- گلدان را بدون زیر گلدانی بر روی دکینگ و چوب قرار ندهید.  

3- اگر پوسیدگی در چوب های سازه ای (از قبیل post، bearer یا joist) در بالکن یا دکینگ رخ دهد می بایست با کارشناسان متخصص مشورت شود.

4- هر گونه مشکل سازه ای که به دلیل رطوبت و پوسیدگی ایجاد می شود باید بلافاصله رسیدگی و رفع شود.

5- اگر پوسیدگی در post ،joist یا bearer و یا در هندریل و نرده ها ایجاد شود می بایست قطعه ی چوب پوسیده شده با پروفایلی با دوام جایگزین شود. 

6- برای تعمیر موقتی در موارد غیر ساختاری، چوب های پوسیده را می توان برش داد و پروفایلی جدید به آن بخش اتصال داد. اگر بخش آسیب دیده مساحت کوچکی باشد می توان بخش پوسیده را برش داد و با کیت های epoxy–based  آن را تعمیر کرد و سپس از پوشش مناسب بر روی آن استفاده کرد.   

7- احتمال دارد پوسیدگی ناشی از آب در نقاط اتصال چوب رخ دهد. به منظور جستجوی پوسیدگی موجود در این بخش ها می بایست مراقبت و نظارت های لازم انجام شود و برای بازرسی زیر ساخت های دکینگ می بایست تخته های دکینگ برداشته شوند.

در صورت نصب غیر اصولی در برخی از گونه های چوب، آبی که برای مدت طولانی بر روی چوب باقی بماند می تواند موجب پوسیدگی شود.

 

با برداشتن شاخه و الوار دکینگ می توان پوسیدگی joist یا زیرسری را مشاهده کرد.

راهکار استفاده از دکینگ در مکان های ساحلی

دکینگ و بالکن چوبی به کار رفته در کنار ساحل دریا احتمال دارد بعد از سالها دچار مشکل شوند و این به دلیل شرایط آب و هوایی کنار دریا، نمک، شن و ماسه، باد و باران آن ناحیه می باشد که می تواند بر چوب و سازه های فولادی، پیچ و مهره و سایر اتصالات و یراق آلات تاثیر گذار باشد و موجب خوردگی شود.

استفاده از پوشش های پایه روغن (oil-based paint) بر روی سطوح چوبی از قبیل تیر حمال (bearer)، تیرچه (joist) یا چوب زیرسری، اتصالات پای ستون (post) و نرده برای پوشش ها و سازه های چوبی در محیط های ساحلی الزامی می باشد.       

استیل به کار رفته در چوب در مناطق ساحلی، الزامی است که گالوانیزه (hot dipped galvanized) شده باشد و یا ممکن است که نیاز به رنگ خوردن داشته باشد. اگر استیل به کار رفته در این سازه ها بدون حفاظت و پوشش استفاده شود الزامی است به منظور جلوگیری از خوردگی و ایجاد پوسیدگی چوب سریعا مورد رسیدگی قرار بگیرد. در مناطق ساحلی که در معرض شدید باد و باران می باشند الزامی است تمامی اتصالات استینلس استیل باشند.