s
انواع فرآوری ترموود
تعداد بازدید: 1551تعداد نظرات: 0
1396/07/08 - 10:28

انواع فرآوری ترموود

توسعه و گسترش مفهوم ترموود بخشی از برنامه ی دراز مدت انجمن فنلاندی ترموود بوده است تا بدین وسیله استفاده از چوب های اصلاح شده با حرارت افزایش یابد. اجرای مفاهیم ترموود تا بحال با موفقیت انجام شده است. امروزه ترموود محصولی تثبیت شده در بازار جهانی می باشد و این مفهوم ضمانت می کند که ترموود واقعی انتخابی ایمن برای مشتریان و کاربران نهایی می باشد.

Thermowood نام تجاری ثبت شده در اتحادیه اروپا می باشد که متعلق به انجمن فنلاندی ترموود (FTWA) می باشد. این انجمن در سال 2000 به منظور افزایش استفاده از چوب اصلاح شده با حرارت تاسیس شد. اعضای این انجمن تولید کننده های چوب اصلاح شده با حرارت و همچنین تولید کننده های چوب KD می باشند.   

سالهای اخیر متود اصلاح چوب در بسیاری از موسسات تحقیقاتی گسترش و بسط یافته است. هدف از این پروژه های تحقیق و توسعه، بهبود خواص چوب می باشد. قبل از ثبت نام تجاری ترمووود در سال 2000 اصلاح چوب با حرارت به طور علمی درسالهای 1930 در آلمان و 1940 در ایالت متحده ی امریکا مورد مطالعه قرار گرفته بود. در دهه ی 1990 تحقیقاتی در هلند، فرانسه و فنلاند در این زمینه انجام شد.

تولید چوب با فرآوری اصلاح حرارت  در مقیاس صنعتی در فنلاند گسترش یافت. به طور همزمان فعالیت های تحقیق و توسعه در VTT ( مرکز تحقیقات فنی فنلاند )، YTI (موسسه فن آوری زیست محیطی در میکلی) و دانشگاه فنی Tampere انجام شد. بسیاری از پروژه های تحقیقاتی با همکاری فشرده ای میان سازمان های تحقیقاتی، کمپانی های فعال در صنعت چوب و تولید کننده های چوب KD انجام پذیرفت.   

در سالهای اولیه تاسیس انجمن فنلاندی ترمووود، برخی عملکردهای متمرکز به منظور افزایش اعتبار ترموود در بازار محصولات چوبی عرضه شد. اولین فعالیت شامل جمع آوری اطلاعات تحقیقاتی مفید و گزارش آنها بود. کتابچه ی راهنمای ترموود در سال 2003 منتشر شد.

امروزه تمام عملکردهای متمرکز با نام "مفهوم ترموود" شناخته می شود. این مفهوم شامل بسیاری از عملکردها از قبیل امتیاز انحصاری فرآوری اصلاح چوب، علامت تجاری ثبت شده، کنترل کیفی، ارزیابی چرخه ی حیات (LCA)، مواد اولیه تایید شده، استاندارد سازی و تحقیق و توسعه ی مداوم و همیشگی.

خلق و اجرای مفهوم ترموود مثالی خوب از همکاری موفق بین کمپانی های متفاوت بوده است. بسیاری از فعالیت ها با همکاری تولیدکننده های ترمووود و تولید کننده های کوره انجام پذیرفت. تمامی این هماهنگی ها توسط انجمن فنلاندی ترمووود انجام گرفت. هدف از اجرای این ایده و مفهوم افزایش استفاده از چوب حرارت دیده بوده است. مفهوم ترموود تضمین می نماید که انتخابی ایمن برای افراد مسئول در این فرآوری، مشتریان و کاربران نهایی خواهد بود.  

تولید ترمووود در مقیاس تجاری در کشور فنلاند انجام شد. در مقاله ی قبلی به بررسی مفهوم ترموود پرداخته شد، در این مبحث ادامه ی مطالب ارائه می شود.

5. مواد اولیه گواهی شده

نظام صدور گواهینامه ی جنگل های فنلاند یا FFCS برای موقعیت و شرایط کشور فنلاند بسط و توسعه یافته است و با اطمینان نشان می دهد که جنگل های دارای گواهی چگونه استفاده و مدیریت می شوند. نظام صدور گواهی نامه شامل تمامی اجزای ضروری برای گواهی جنگل می باشد :  

لازمه هایی برای مدیریت جنگل ها و استفاده از آنها

تاییدیه زنجیره ی حفاظتی از اراضی جنگل ها

همچنین دارا بودن معیار ها و صلاحیت های لازم برای ممیزی شدن توسط شخص سوم و خارجی

FFCS توسط  PEFC ( طرح تایید گواهی جنگل ها) پذیرفته یا تایید می شود. شورای گواهی جنگل های فنلاندی حق استفاده از لوگوی PEFC را در فنلاند از طرف شورای PEFC صادر می نماید. در فنلاند در حدود 90 درصد چوب هایی که تحت فرآوری اصلاح با حرارت قرار می گیرند از جنگل های تایید شده و دارای گواهینامه ی PEFC تامین می شوند.

اطلاعات کافی در خصوص FFCS و PEFC را می توانید در سایت های زیر جستجو نمایید :

www.ffcs-finland.org / www.pefc.org

انجمن فنلاندی ترموود در خارج از کشور فنلاند، مکان هایی که گواهی های دیگر مرتبط با جنگل مورد استفاده قرار می گیرند نیز دارای نمایندگانی می باشد.

6. استاندارد سازی

زمانی که رده های (کلاس های) استاندارد اصلاح چوب با حرارت معرفی شد، محصولات ترموود در سال  2003 به طور کامل طبقه بندی  گردید. این طبقه بندی شامل Thermo-S و Thermo-D می شود. طبقه بندی ترموود در جدول 1 و 2 نشان داده شده است.

 

استاندارد CEN برای چوب های اصلاح شده با حرارت در حال حاضر در حال انجام می باشد. استاندارد سازی CEN توسط فدراسیون صنایع جنگلداری فنلاند در سال 2004 عرضه شد. استانداردهای CEN/TS 15679 چوب های اصلاح شده با حرارت که ویژگی ها و تعاریف آنها در سال 2007 مورد تایید قرار گرفت، در سال 2008 به طور ملی اجرا شد.

7. فعالیت های توسعه و تحقیقات مداوم

انجمن فنلاندی ترموود سالانه برای تحقیقات و مشارکت در فعالیت های موضوعی با موسسه های تحقیقاتی داخلی و خارجی منابعی را به این امر اختصاص داده است. (شکل شماره 7 و 8)