s
اطلاعات کافی درباره ترمووود
تعداد بازدید: 682تعداد نظرات: 0
1397/08/26 - 11:00

اطلاعات کافی درباره ترمووود

چوب تحت تاثیر فرآوری ترمووود از ویژگی های بسیار شگفت انگیز ی برخوردار خواهد شد که از مهمترین محاسن آن دوام بالا و مقاومت در برابر حمله ی حشرات می باشد. وزن سبک و رنگ زیبا نیز آن را به طور منحصر به فردی متفاوت ساخته است.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ترمووود پیشنهاد می کنیم مطلب ذیل را مطالعه نمایید.

فرآوری ترموود و یا اصلاح چوب با حرارت اغلب برای چوب درختان اسپروس ، پاین و اش انجام می گیرد. عناصر اصلی مورد استفاده در این فرآیند حرارت و بخار آب می باشد و قابل ذکر است که در این فرآیند از هیچ گونه ماده ی شیمایی استفاده نمی گردد و همین نکته از ویژگی های بسیار با اهمیت چوب ترمو می باشد. ترمووود دارای دوامی بی نظیر است که همین ویژگی منجر به استفاده از آن در محیط فضای بیرون شده است.

آیا ترمووود دارای رطوبت است؟

چوب ترمو دارای رطوبت بسیار پایینی می باشد در واقع در حین پروسه چوب رطوبت خود را از دست می دهد بنابراین این چوب در مقایسه با چوب های فرآوری نشده با حرارت یا ترمو نشده دارای رطوبت بسیار پایینی می باشد. به دلیل حرارت بسیار بالا که حتی در مواردی به 260 درجه ی سانتی گراد نیز می رسد، ساختار شیمیایی اجزاء ترمووود تا حد قابل توجهی تغییر می یابد و این تغییر ساختاری به گونه ای انجام می شود که منجر به تغییرات بیولوژیکی و فیزیکی در خواص چوب خواهد گشت. در اثر قرار گیری در برابر حرارت بسیار بالا و تغییر در ساختار، ترمووود به طور چشمگیری در برابر کپک  و قارچ مقاوم می گردد و در نتیجه حشرات آن را به عنوان ماده ی غذایی نمی شناسند. رطوبت بسیار پایین این محصول به طور چشمگیری منجر به افزایش ثبات ابعادی می گردد. ثبات ابعادی نیز چوب را قادر می سازد تا نه تنها در فضاهای داخلی بلکه بتوان در مکان های خارجی یا outdoor نیز از آن استفاده نمود.

رنگ ترمووود

رنگ چوب اصلاح شده با حرارت بر اثر قرار گیری در معرض حرارت بسیار بالا تیره می گردد و به گونه ای تغییر رنگ می یابد که بسیار شبیه چوب درختان Hardwood می گردد. فرآوری اصلاح حرارتی چوب امروزه در بسیاری از کشورهای اروپایی مورد بهره برداری قرار می گیرد. کشور استونی یکی از تولید کننده های چوب ترمو در دنیا می باشد. ترموری یکی از برندهای بسیار با کیفیت می باشد که توانسته است جایگاه ویژه ای در دنیا برای خود به وجود آورد.  

جهت ارزیابی سیر تکاملی و تغییرات چوب بعد از قرارگیری در فرآیند ترمووود می بایست خواص آن را بعد از فراوری مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. محققین و دانشمندان بعد از انجام تحقیقات به نتایج بسیار شگفت انگیزی در خصوص ارتباط میان خواص و فاکتورهای ذاتی چوب دست یافته اند. چگالی چوب بعد از پروسه ی  thermowood تغییری نمی کند و به صورت ثابت باقی می ماند اما به دلیل کاهش رطوبت، وزن آن کاهش می یابد.

فرآوری ترمووود به سه مرحله ی اصلی تقسیم می شود :

مرحله ابتدایی : در این مرحله دمای کوره افزایش می یابد و به گونه ای حرارت داده می شود که چوب خشک می شود و رطوبت آن به صفر درصد می رسد. در ابتدا دمای کوره تا 100 درجه سانتی گراد افزایش می یابد و این افزایش دما به صورت بسیار سریع انجام می پذیرد.

مرحله دوم : در این مرحله دمای کوره مجددا تا دمای 185 تا 215 درجه ی سانتی گراد افزایش می یابد به طوری که به حداکثر میزان دما خواهد رسید. چوب در این مرحله در دمای مورد نیاز دو تا سه ساعت ثابت نگاه داشته می شود البته قابل ذکر است که مدت زمان قرار گرفتن در دمای ثابت بستگی به کاربرد نهایی خواهد داشت.

مرحله سوم :  مرحله ی سوم مرحله ی خنک کردن می باشد. در این مرحله چوب را که در معرض  حرارت بسیار بالا قرار گرفته است، می بایست خنک شود. مرحله ی خنک کردن توسط اسپری آب انجام می گیرد. زمانی که دما به 80 تا 90 درجه کاهش یافت مجددا رطوبت چوب افزایش می یابد اما این افزایش رطوبت از 4 تا 7 درصد بیشتر نخواهد بود.   

شرکت پارس آرای کوهستان نماینده ی رسمی برند ترموری (Thermory) در ایران می باشد که عرضه کننده ی ترمووود به طور تخصصی می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه  به وبسایت و صفحه ی اینستاگرام مراجعه فرمایید و یا با کارشناسان فروش این مجموعه 7-22631405-021 تماس حاصل نمایید.