s
اشتعال ترمووود
تعداد بازدید: 767تعداد نظرات: 0
1397/11/13 - 09:26

اشتعال ترمووود

یکی از روش هایی که برای به تاخیر انداختن اشتعال چوب مورد توجه است استفاده از فرآوری ترمووود است که در این مقاله و مقاله های بعدی به بررسی آن پرداخته شده است.

امروزه چوب دارای کاربردهای بسیار متعدد و فراوانی است به طوریکه در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از زمینه های پرکاربرد چوب در صنایع ساختمانی، نمای ساختمان و مبلمان است و همچنین از آن به عنوان سوخت و اصلاحات شیمیایی از قبیل خمیر کاغذ، کاغذ و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. از میان تمام مواد و مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز، چوب دارای بهترین وزن و نسبت تحمل بالایی است که آن را قابل استفاده در سازه های چوبی در مکان های مختلف با شرایط متفاوت ساخته است.

چرا ترمووود دیرتر می سوزد؟

ترمووود در کاربردهای داخلی و فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهمترین معایب چوب، اشتعال پذیری آن است و تلاش های بسیاری برای افزایش مقاومت آن در برابر آتش انجام گرفته است. عملیات درمانی که خواص اصلی و اساسی ماده را تغییر می دهد "اصلاح" یا Treatment نامیده می شود. بسته به اهداف عملیات درمانی، اصلاح به طبقه بندی های مختلف مکانیکی، فیزیکی، لایه ای، افزایش میزان رطوبت در مواجه با گرما، مواد شیمیایی تقسیم می شود. 

یکی از متودهای اصلاح چوب درمان با استفاده از حرارت یا اصلاح حرارتی چوب است. از دیگر خواص چوب که بسیار شگفت انگیز است و آن را مبدل به متریالی مناسب برای ساخت و ساز نموده است. خطر احتمالی احتراق و آتش گرفتن یکی از معایب بسیار بزرگ کاربرد چوب به عنوان متریال ساختمانی خواهد بود. یکی از روش های بسیار مناسب که با استانداردهای محیط زیست مغایرت ندارد و به حتم یقین دوستدار محیط زیست است اصلاح حرارتی چوب یا فرآوری ترمووود است. اصلاح و درمان چوب در واقع یکی از روش های بسیار موثر به منظور مقاوم سازی آن در برابر آتش سوزی است. در واقع از نظر طرفداران و دوستداران محیط زیست مناسب ترین راه برای افزایش مقاومت چوب در برابر آتش سوزی، قرار دادن آن در پروسه ی ترموود است.

مطالعات و تحقیقات نشان داده است چوب اسپروس که نام علمی آن Picea abies L است عموما در دمای 160، 180 و 210 درجه سانتی گراد مورد فراوری ترمووود قرار می گیرد. تاثیر حرارت بسیار بالا در دماهای مذکور کاهش چشمگیر وزن چوب  و سرعت و میزان سوختن آن در این مطالعات مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. در این آزمایشات و مطالعات متود و شیوه ای جدید به منظور حساسیت کافی و مناسب برای نظارت به چگونگی آتش گرفتن طراحی و اجرا گردید. تمامی تحقیقات نشان داد که چوب اسپروس اصلاح شده با حرارت یا به عبارتی دیگر ترمو اسپروس، دارای وزن پایین تری در مقایسه با چوب فراوری نشده خواهد بود. سرعت آتش گرفتن و احتراق ترمووودی که در دمای 160 درجه ی سانتی گراد فراور یاصلاح حرارتی می شود بسیار شبیه به چوب فراوری نشده است. ترموودی که در دمای بالاتر فراوری شود سرعت آتش گرفتن بالاتری خواهد داشت. نکته ی بسیار جالب و با اهمیت این مطلب است که زمانی که شعله خاموش شود بلافاصله و بی درنگ سوختن ترمووود متوقف خواهد شد که از ویژگی های با اهمیت چوب اصلاح شده با حرارت خواهد بود.   

اگر بخواهیم در خصوص تراکم ترمووود صحبت کنیم باید بگوییم دارای تراکمی در حدود 350 تا 480 کیلوگرم است. رطوبت این گونه چوب در حدود 4 تا 7 درصد است که این میزان برای چوب بسیار مناسب است. همانطور که می دانید در فرآیند اصلاح حرارتی، چوب در حدود 40 درصد از رطوبت خود را از دست می دهد بنابراین مبدل به متریالی بسیار مناسب برای کار در شرایط مختلف و همچنین کاربردهای متنوع خواهد نمود. 

در مقالات بعدی ادامه ی این مبحث را دنبال خواهیم کرد و مطالب مفیدی را برای خوانندگان وب سایت پارس آرای کوهستان ارائه خواهیم نمود. پارس آرای کوهستان دارای سابقه ی طولانی در زمینه ی چوب های تخصصی صنعت ساختمان است که آشنا و مسلط به چوب های فراوری شده از قبیل ترمووود است که پروژه های بسیار زیادی از سال 1384 تا به امروز اجرا نموده اند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید و همچنین از بخش های مختلف وبسایت بازدید به عمل آورید.