s
استفاده از چوب در نمای ساختمان
تعداد بازدید: 1207تعداد نظرات: 0
1397/08/28 - 16:51

استفاده از چوب در نمای ساختمان

می توان از گونه های مختلفی از قبیل سدار، پاین، اسپروس و گونه های مختلف دیگری به عنوان چوب نما استفاده نمود. اصطلاح clear برای گونه هایی استفاده می شود که هیچ گونه گره و یا نقصی در بافت آن وجود ندارد. اگرچه برخوردار ی از گره دارای طیبایی خاص خود می باشد که برخی از طرفداران این گونه ها می باشند.

اگر بخواهیم استانداردهای مرتبط با نمای ساختمان که بسیار مورد توجه قرار دارد را مورد بررسی قرار دهیم یکی از آن موارد این آیتم می باشد که از متریالی استفاده شود که در دوره ی ساخت، بهره برداری و تخریب بنا متریالی به کار رود که بهداشت و سلامتی انسان و افراد جامعه را تهدید نکند. چوب نما یکی از متریال هایی می باشد که در هیچ مرحله ای نه تنها دارای ضرر و زیان نمی باشد بلکه به دلیل عدم برخورداری از مواد شیمیایی به محیط زیست نیز هیچ گونه آسیبی وارد نخواهد کرد.

یکی از رایج ترین گونه های چوب که در کاربردهای ساخت و ساز و معماری و همچنین به عنوان چوب نما مورد استفاده در طیف گسترده ای قرار می گیرد چوب سدار می باشد که دارای مقاومتی طبیعی در مقابل پوسیدگی می باشد. از دیگر گونه های متداول اسپروس، پاین، فیر و چوب های مهندسی شده (engineered wood) می باشد.

انجمن محصولات چوبی وسترن western wood products Association (WWPA) ارائه دهنده ی اطلاعات گسترده در خصوص اجرای سازه ای و همچنین ویژگی های گونه های چوب می باشد. همچنین پارس آرای کوهستان با برخورداری از تجربه ی سالها فعالیت در زمینه ی چوب های تخصصی صنعت ساختمان و تامین کننده و مجری هزاران پروژه در تهران و سایر شهرها می تواند راهنمایی های بسیار سودمند برای انتخاب محصولات ارائه نماید.

درجه بندی چوب :  به دلیل اینکه چوب نما به طور کلی تنها از حیث ظاهری مورد ارزیابی قرار می گیرد کدهای ساختمانی برای آنها مورد استفاده قرار نمی گیرد. در حالی که بیشتر تامین کنندگان از کانال و سیستم هایی از قبیل WWPA تبعیت می کنند اما تعداد بیشماری نیز خود برای انتخاب چوب مناسب نما تصمیم گیری می کنند. اصطلاحات و نامگذاری های مصطلح و رایج به صورت زیر می باشد:

Clear: اصطلاح clear  برای چوب هایی به کار می رود که بدون هیچ گونه نقص و عاری از گره می باشد. به طور کلی این گونه باید گفت که هر اندازه گره های چوب کمتر باشد چوب گران تر خواهد بود.

Number 1 : چوب هایی که با این اصطلاح خوانده می شوند دارای کیفیت بسیار بالا و نسبتا بدون گره می باشند.

Number 2 : چوب هایی که با این اصطلاح خوانده می شوند دارای گره ی بیشتری در مقایسه با چوب های Number 1 می باشند و بنابراین از لحاظ قیمت ارزان تر از چوب هایی می باشد که دارای درجه بندی Number 1 است اما این به معنی این نیست که دارای کیفیت پایینی می باشد بلکه هنوز دارای کیفیت مناسبی است.

تقسیم بندی چوب نما به صورت  گرید A تا D نیز درجه بندی می شود. گرید A دارای سطحی بدون گره و بدون هیچ گونه لکه ای می باشد. گرید D دارای گره های بزرگ بر سطح چوب است.

زیبایی پوشش یک ساختمان و ظاهر آن بستگی به نوع نمای به کار رفته در آن دارد. امروزه استفاده و کاربرد چوب نما بسیار شایع و متداول گشته است و این کاربرد فراوان به مزایای بی شمار آن باز می گردد.

چوب نما در پارس آرای کوهستان

پارس آرای کوهستان به طور تخصصی عرضه کننده ی چوب نما و سایر چوب های کاربردی در زمینه های مختلف می باشد. چوب های آکویا، اشباع، ترمو پاین، ترمو اسپروس و ایپه از جمله محصولات عرضه شده توسط این مجموعه برای کاربرد در نمای ساختمان می باشد. برای کسب اطلاعات کامل تر و جامع تر در خصوص محصولات این مجموعه می توانید با کارشناسان این مجموعه 7-22631405-021 تماس حاصل فرمایید. وبسایت و صفحه ی اینستاگرام https://www.instagram.com/parsaraykoohestan این مجموعه نیز راهنمای مشتریان محترم در نحوه ی انتخاب و خرید خواهد بود.