s
از ترمووود چه می دانید؟
تعداد بازدید: 738تعداد نظرات: 0
1397/06/03 - 11:47

از ترمووود چه می دانید؟

ترمووود از حرارت دادن چوب های سوزنی برگ حاصل می شود که از سلول هایی متفاوت تشکیل شده است. سلول های چوب به صورت لوله های باریک و بلند در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. تنوع سلولی در چوب درختان سوزنی برگ در مقایسه با چوب درختان پهن برگ کمتر می باشد.

در مقاله های قبلی در مورد خواص ترمووود و خواص ماکروسکوپی چوب و لایه های مختلف آن صحبت نمودیم در اینجا قصد داریم در مورد ویژگی های اختصاصی چوب مواردی را عنوان نماییم. چوب یک ماده ی طبیعی است که دارای منشاء بیولوژیک یا زنده می باشد لذا می بایست در خصوص چوب به دو خاصیت بنیادی و انحصاری اشاره نماییم :

  1. همانطور که می دانید دو انسان و همچنین دو ماده طبیعی زنده در طبیعت شبیه یکدیگر نیستند و این موضوع در مورد چوب طبیعی نیز صادق می باشد. حتی دو شاخه از یک تنه ی درخت نیز یکسان نیست و نکته ی بسیار جالب این می باشد که تفاوت و عدم شباهت تنها محدود به ظاهر چوب نیست بلکه باعث به وجود آمدن خواص متفاوتی نیز می گردد.
  2. چوب از سلول هایی تشکیل شده است که این سلول ها زمانی زنده بوده اند و ساختمان سلول های چوب به دلیل قرارگیری متفاوت در کنار یکدیگر متنوع می باشد. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم چوب ماده ای می باشد که از هر سو نایکسان می باشد و در واقع خواص آن در جهت های مختلف متفاوت می باشد.

تنوع سلول های ترمووود

سلول های ترمووود به صورت لوله های بلند و باریک می باشند و نحوه ی قرارگیری آنها در کنار یکدیگر به گونه ای می باشد که در جهت محور ساقه ی درخت به طور موازی قرار گرفته اند. چوب های سوزنی برگ را در برابر حرارت بالا قرار می دهند و ترمووود حاصل می گردد. در شکل زیر یک قطعه از چوب سوزنی برگ نشان داده شده است و چگونگی قرار گیری سلول های آنها که به طور موازی هستند مشخص شده است. در سلول های چوب های پهن برگ مانند راش و بلوط نوع و چگونگی قرارگیری آنها متفاوت می باشد به طوریکه در چوب درختان پهن برگ تنوع سلولی بالا می باشد اما در مقابل در چوب درختان سوزنی برگ تنوع سلولی کم می باشد.

چگونگی رشد چوب

درختان نیز مانند تمامی موجودات زنده ی دیگر دارای رشد طولی و قطری هستند. رشد قطری درختان به صورت دایره های هم مرکز می باشد. در فصل بهار که مواد غذایی بیشتری در اختیار درخت می باشد میزان رشد آن بیشتر خواهد بود و در نتیجه نیاز به انتقال مواد غذایی بیشتر ی وجود خواهد داشت بنابراین حفره ی سلولی بزرگ تر و ضخامت دیواره سلول کمتر می باشد بنابراین رنگ چوب روشن تر خواهد بود. در مقابل در فصل تابستان که مقدار مواد غذایی کمتر می شود درست بالعکس انجام می شود به طوریکه حفره ی سلولی کوچک می شود و دیواره ی سلولی ضخیم می گردد و بنابراین چوب تیره تر می شود. رشد قطری درختان به صورت یک دایره  روشن و یک دایره تیره می باشد که در واقع دو دایره نشان دهنده ی رشد در یک سال می باشند.  

 

همانطور که گفتیم یکی از ویژگی های سلول های ترمووود و در کل تمام چوب ها، نایکسانی سلولی از هر سو می باشد. برای توضیح این مساله همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید یک قطعه ی کوچک از تنه ی درخت بریده می شود با مطالعه و مشاهده ی دقیق می بینیم که طرز قرار گرفتن سلول ها و اجزای تشکیل دهنده ی چوب که در جهت های مختلف می باشند منجر به ایجاد خواص متفاوت در جهت های مختلف شده است. ادامه این مطلب را در مقاله های بعدی در اختیارتان قرار می دهیم.

شرکت پارس آرای کوهستان نامی آشنا در حوزه ی چوب های تخصصی صنعت ساختمان می باشد که با بسیاری از آرشیتکت های شاخص ایرانی همکاری داشته است. چوب متریالی جذاب و با استقامت در میان معماران و مهندسین ساختمان است که هم به عنوان متریال سازه ای و هم برای تزئین فضای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در خصوص نحوه ی فعالیت این سازمان می توانید از بخش های مختلف سایت و همچنین صفحه ی اینستاگرام https://www.instagram.com/parsaraykoohestan بازدید به عمل آورید و یا به صورت حضوری از شوروم این مجموعه دیدن فرمایید.