s
آیا چوب ترمو چوبی سخت است؟
تعداد بازدید: 585تعداد نظرات: 0
1397/10/01 - 14:48

آیا چوب ترمو چوبی سخت است؟

سختی چوب از ویژگی های بنیادی چوب و ترموود محسوب می شود که این فاکتوری قابل اندازه گیری می باشد. میزان سختی در گونه هایی ماند Ash بسیار بالا می باشد.

در این مقاله قصد داریم در خصوص سختی چوب (شامل تمام انواع چوب و چوب های فرآوری شده از قبیل ترموود می شود) که یکی از ویژگی های اصلی آن می باشد توضیحات مختصری را بیان نماییم و در انتها به طور مختصر مراحل مختلف ترموود را توضیح خواهیم داد. اگر بخواهیم در مورد میزان سختی چوب توضیح دهیم باید بگوییم که سختی چوب به صورت مقاومت آن در برابر نفوذ یک جسم جامد مورد بررسی قرار می گیرد به طوری که  جسم جامد می بایست توسط نیرویی وارد چوب یا ترموود گردد. در مورد سختی چوب مطالب بسیاری ارائه شده است که باید این چنین بیان نمود که سختی چوب یک ویژگی بنیادی است که بستگی بسیار زیادی به نوع ابزار کار دارد. روش مورد قبول و متداول اندازه گیری سختی چوب روش "برینل" می باشد. در روش برنیل سختی چوب به این گونه اندازه گیری می شود که نیروی لازم برای نفوذ کامل یک ساچمه فولادی به قطر 11.28 میلی متر که سطح یک سانتی متر مربع چوب می باشد اندازه گیری می گردد.

چوب ترمو نما

عوامل موثر بر سختی چوب

تعدادی عوامل وجود دارند که بر سختی چوب تاثیر گذار می باشد که یکی از آنها جرم مخصوص چوب است به طوری که سختی چوب متناسب با جرم مخصوص آن می باشد. واحد جرم مخصوص گرم بر سانتی متر مکعب می باشد و واحد سختی چوب نیوتن بر سانتی متر مربع که در این بخش برخی از گونه های چوب را مورد بررسی قرار می دهیم. قابل ذکر است سختی هر گونه چوب بعد از فرآوری اصلاح حرارتی یا ترموود به همان میزان باقی می ماند. چوب بید، صنوبر و کاج سفید که در طبقه بندی چوب های نرم قرار دارد دارای سختی برابر با 3500 نیوتن بر سانتی متر مکعب می باشد. چوب نوئل، کاج، توسکا و غان دارای سختی 3500 تا 5000 نیوتن بر مترمکعب می باشد. در خصوص چوب گردو، گلابی، بلوط و راش که در طبقه بندی سختی به عنوان چوب سخت شناخته شده است دارای سختی 5000 تا 6500 نیوتن بر سانتی متر مربع است. چوب زبان گنجشک به مراتب دارای سختی بیشتری در مقایسه با گونه های نام برده می باشد و دارای عددی برابر با 5000 تا 6500 نیوتن بر سانتی متر مربع است.

نمای چوبی ترموود

مقاومت چوب ترمو در مقابل ساییده شدن

یکی از ویژگی های بسیار با اهمیت کاربردهای چوب، مقاومت آن در برابر ساییده شدن می باشد که یکی از خواص مکانیکی با اهمیت چوب می باشد. ساییده شدن بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آید که شامل راه رفتن، مواد شیمیایی، رطوبت، تغییر دما و درجه ی هوا، اصطکاک و برخی عوامل دیگر ایجاد می شود. در مقابل برای جلوگیری از ساییده شدن چوب های فرآوری شده یا ترموود می توان از لاک و یا روغن استفاده نمود که منجر به افزایش طول عمر آنها می شود.  

چوب ترمو چگونه حاصل می شود؟

برخی چوب های سوزنی برگ و همچنین برخی از چوب های پهن برگ را با استفاده از تکنولوژی پیشرفته در کوره های مخصوص تحت حرارت بسیار بالایی قرار می دهند و تا 100 درجه ی سانتی گراد حرارت کوره بالا برده می شود چوب در این دما تمامی رطوبت خود را از دست می دهد. در مرحله ی بعد دمای کوره را تا جایی افزایش می دهند که به 180 تا 220 درجه ی سانتی گراد خواهد رسید و در این مرحله چوب 3 الی 4 ساعت نگاه داشته می شود. در مرحله بعد به طور تدریجی دمای کوره کاهش می یابد و 4 الی 7 درصد رطوبت با استفاده از اسپری کردن آب به چوب باز می گردد. میزان رطوبت باز گشته به چوب بسیار ناچیز می باشد این درحالی می باشد که در مرحله ی اول رطوبت چوب بر اثر حرارت به صفر درصد رسیده است.

ترموود در نمای ساختمان

بر اثر فرآوری ترموود چوبی حاصل می شود که بسیار مقاوم تر، دارای استحکام بیشتر و مقاومت بالاتر در برابر حمله حشرات خواهد شد. طول عمر ترموود بیش از 50 سال ادعا می شود. پارس آرای کوهستان نماینده ی رسمی ترموری Thermory محصول کشور استونی می باشد که پیشرو در صنعت ترموود در سطح جهانی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش فروش پارس آرای کوهستان تماس حاصل فرمایید و همچنین از شوروم دائمی این مجموعه واقع در دفتر مرکزی خیابان ظفر بازدید به عمل آورید و با چوب های متنوع با گونه ها ی متفاوت آشنا شوید.    

خرید چوب ترموود