s
آیا درباره زیرسازی دکینگ می دانید؟
تعداد بازدید: 839تعداد نظرات: 0
1396/11/26 - 12:37

آیا درباره زیرسازی دکینگ می دانید؟

رعایت اصول ایمنی در نصب دکینگ برای کاربردهای مختلف امری الزامی می باشد. زیر سازی دکینگ شامل تیرهای افقی و عمودی می شود که به صورت تار و پود بر روی یکدیگر قرار می گیرند. پیچ و اتصالات به کار رفته در چوب دکینگ می بایست استینلس استیل و گالوانیزه شده باشد که باعث ایجاد آسیب در چوب نشود.

یکی از اجزای با اهمیت دکینگ و بالکن شامل اتصالات می شود که می بایست مورد نظارت دقیق قرار گیرند. post bracket که یکی از اتصالات دکینگ می باشد الزامی است ضد زنگ و مقاوم در برابر خم شدن و شکستگی باشد. در مناطق ساحلی که رطوبت بسیاری وجود دارد، تمامی اتصالات از قبیل پیچ، مهره و میخ می بایست از جنس فلز و در مقابل خوردگی مقاوم و ضد زنگ باشند. در بسیاری از موارد باید از اتصالات گالوانیزه (hot dipped galvanized) استفاده نمود. با این وجود در مناطقی که رطوبت بسیاری وجود دارد می بایست از پیچ های استینلس استیل استفاده کرد.

در برخی از موارد post bracket بر روی سطح زمین می باشد و نظارت، ساده تر انجام می گیرد. به دلیل اینکه اتصالات درون چوب قرار می گیرند می بایست از خوردگی و زنگ زدگی پیچ، مهره و میخ جلوگیری به عمل آید. زنگ زدگی فلزات به سادگی قابل شناسایی می باشد زیرا در بخشی از چوب که پیچ یا میخ در آن قرار دارد تغییر رنگ یا علامت به جای می گذارد. بنابراین اگر چنین موردی مشاهده شد باید اتصالات آن بخش تعویض گردد. در زمان بازرسی و نظارت می بایست پیچ و مهره در صورت امکان باز شوند تا شرایط داخل چوب مشاهده شود.

تیر زیرسری دکینگ چیست؟

در جایی که دکینگ و بالکن بر روی post قرار می گیرد الزامی می باشد نیرو و فشار بر روی اجزا به طور کامل مهندسی و بررسی شود. خرابی و آسیب بر روی post منجر به خسارات جدی می گردد. چوب به کار رفته در دکینگ الزامی است که تحت فرآوری مناسب قرار بگیرد و یا اگر از چوب فرآوری نشده استفاده می شود می بایست از گونه ای استفاده شود که در خاک تجزیه نشود. الزامی است post های چوبی در بخش هایی که bearer و بخش های دیگر با آن تماس دارند از حیث پوسیدگی بررسی شوند. علامت های پوسیدگی شامل رشد انواع قارچ ها بر روی چوب خواهد بود که منجر به اسفنجی شدن چوب می گردد. Post هایی که از جنس استیل می باشند می بایست از لحاظ خوردگی و جمع شدن آب در اطراف آن مورد بررسی قرار بگیرد. ساخت زیر سری های دکینگ و بالکن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. bearer تیرچه ها را حمایت می کند. جلوگیری از ترک برداشتن، تاب برداشتن و هر گونه صدمه ای به این بخش ها بسیار حائز اهمیت است.

پروفیل دکینگ

پروفیل های دکینگ به طور مستقیم با ساکنین و سازه ها تماس دارد. پروفیل های چوبی می بایست به طور منظم مورد بازرسی و نظارت قرار بگیرند تا پوسیدگی های احتمالی شناسایی شوند. یکی از عوامل پوسیدگی چوب قارچ ها می باشند که موجب اسفنجی شدن و شکستن آنها می شوند. برای شناسایی پوسیدگی می توان از پیچ گوشتی یا قلم استفاده نمود. به منظور تشخیص پوسیدگی چوب پیشنهاد می شود سوراخی به قطر 3 تا 4 میلی متر داخل چوب با دریل ایجاد کرد. چوبی که پوسیده شده باشد در مقابل سوراخ شدن مقاومت کمی دارد. این عمل به گونه ای می بایست انجام شود که به چوب سازه صدمه وارد نشود و در نهایت با کیت های پایه epoxy جای دریل شده تعمیر و پوشانده شود. 

فهرست اصطلاحات

  • تیر حمال (bearer) : تیری است که توسط دیوار و post تقویت و پشتیبانی می شود و خود نیز تیرچه (joist) را حمایت می کند.
  • تیر زیر سری (joist) : فریم های افقی که با bearer، ledgers و دیگر بخش های ساختاری حمایت می شود و خود نیز کف و یا سقف را در دکینگ پشتیبانی می کند.
  • Ledger : بخشی از زیر ساخت دکینگ و بالکن می باشد که برای حمایت دکینگ و انتقال وزن دکینگ به فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد.
  • Opening : فاصله ی بین نرده ها