s
آکویا چیست ؟
تعداد بازدید: 1993تعداد نظرات: 0
1395/07/10 - 12:58

آکویا چیست ؟

Accoya نام یک برند معتبر جهانی در عرصه چوبهای فرآوری شده با تکنولوژی خاص و انحصاری استیله کردن (Acetylation) است. امروزه در دنیا، نام آکویا (Accoya)، بیانگر "تحول و نوآوری" در صنعت فرآوری چوب است.

پارس آرای، نماینده انحصاری چوبهای آکویا (Accoya)

شرکت پارس ارای در طول فعالیت کاری خود؛ همواره تلاش نموده است تا با شناسایی نیازهای جامعه و بررسی آخرین دست آوردها در زمینه چوبهای تخصصی صنعت ساختمان؛ روزآمدترین محصولات را از میان معتبرترین شرکت های جهان گزینش نموده و با واردات عمده آن؛ نیاز های بازار رو به رشد داخلی را پاسخگو باشد . با توجه به وسعت فعالیتهای شرکت و یازده سال فعالیت گسترده در عرصه تخصصی چوب و به ویژه چوبهای تخصصی؛ اغلب قراردادهای شرکت با برند های معتبر جهانی به صورت انحصاری بوده و پارس آرای تنها نماینده آنان در کشور است . این امر موجب می شود که مصرف کنندگان با اطمینان خاطر بیشتری نسبت به استفاده از محصولات با کیفیت در سطح جهانی اقدام نمایند . 

یکی از آخرین محصولاتی که پارس آرای نمایندگی انحصاری آن را در ایران به عهده گرفته است؛ چوبهای استیله کردن آکویا Accoya است . عرضه این نوع چوب با استقامت و کیفیت تحول بزرگی در جهان و به ویژه در صنعت ساختمان و سازه های چوبی ایجاد نموده است . در این مقاله کوتاه تلاش نموده ایم تا به صورت مختصر شما را با آکویا آشنا کنیم .

استیله کردن (Acetylation) چیست ؟

چوب به عنوان یک ماده طبیعی با قابلیت های فراوان، همواره یک گزینه مناسب برای زندگی انسان بوده است . اما این ماده طبیعی به دلیل ساختار خود پذیرای انواع آفت ها و قارچ ها بوده و در مجاورت با عوامل طبیعی دچار تغییر و تحول می شود . در طول سال ها ؛ انسان کوشیده است تا راهی برای مقابله با این مسائل پیدا کند . می دانیم که روش های متنوعی در زمینه اصلاح چوب و افزایش قابلیهایی مانند : دوام ؛ پایداری ؛ مقاومت در برابر آفت ها و ... وجود دارد که هر کدام از این روشها هم به نوعی نقشی اساسی در ارتقا سطح کیفی چوب در جهان امروز داشته است . 

یکی از نوآورانه ترین این روشها روش استیله کردن (Acetylation) چوب با استیلن با فرمول شیمیائی C2H2 است . به بیان خیلی خیلی ساده ؛ فرآیند استیله کردن در چوب ، موجب تبدیل مواد شیمیائی درون چوب به اسید استیک (سرکه) شده که ماده ای طبیعی است (که در واقع در خود چوب هم وجود دارد) . این فرایند موجب تولید چوبی غیر سمی بسیار مقاوم و 100% قابل بازیافت و کاملا مطابق با چرخه زیست محیطی کربن در طبیعت است .

علت اصلی تغییر فرم چوب و عدم ثبات ابعاد آن ؛ جذب و یا دفع آب است . چوبهای استیله شده آکویا ؛ به هیچ وجه آب را جذب و یا دفع نمی کنند . از این رو پایداری ؛ مقاومت و ثبات ابعاد کاملی در برابر این تغییرات دارند .